PREŠOV. Koncom novembra otvorilo Záujmové združenie žien MyMamy v Prešove zariadenie núdzového bývania pod názvom Bezpečný ženský dom. Určený je týraným ženám s deťmi, ktoré museli svoju krízovú životnú situáciu riešiť odchodom z vlastného domova.
"Každý deň bol pod vplyvom alkoholu a bil ma. Stále hľadal nejaké problémy, rozbíjal taniere a nedalo sa to už vydržať. Preto som sa obrátila na krízovú linku," prezradila matka, ktorá sa do zariadenia nasťahovala s dcérou.

Priestor pre načerpanie síl
Práve cez krízovú linku sa dozvedela o zariadení núdzového bývania, na ktoré sa obrátila. V novom zariadení našla pokoj a potrebnú pomoc po právnej, sociálnej, aj finančnej stránke.
"Chcela som spolu so svojou malou dcérkou byť v bezpečí," vysvetľuje.
Sama verí, že sa čo najskôr postaví na vlastné nohy a bude sa môcť spolu s dcérkou odsťahovať do podnájmu. Všetkým týraným ženám odkazuje, aby sa nevzdávali a bojovali už len kvôli svojim deťom.
V novom zariadení, ktorého kapacita je 35 miest, nájde na začiatku útočisko desať matiek s podobným osudom. S aklimatizáciou im a ich deťom pomáhajú pracovníci bezpečného domu.
Budú mať Vianoce
V spolupráci s občianskym združením Podaj ďalej sa deťom snažia zabezpečiť aj vianočné darčeky. Na facebookovej stránke tohto združenia je preto uvedený vek a želania detí.
"Každé dieťa si hľadá svojho vianočného anjela, ktorý mu daruje vysnívaný darček. Pre tie menšie to sú napríklad gumové hračky, bábiky, pre staršie aj niečo poučné - knihy, edukatívne a vzdelávacie hry, lopty, alebo aj pomôcky do školy," uviedla krízová poradkyňa Nicole Fuchsová.
Služby Záujmového združenia MyMamy v právnej, sociálnej, finančnej a psychologickej oblasti využíva 260 klientok. Viaceré z nich sa zúčastňujú aj na organizovaných podporných pomocných skupinách, uviedla projektová manažérka Iveta Baranová.
Výstavba nového zariadenia pre týrané ženy stála 676 391 eur, z čoho takmer 609-tisíc eur bolo v rámci grantu poskytnutého z finančnej podpory Nórskeho kráľovstva. Sumou 67 400 eur projekt spolufinancovalo s podporou štátu združenie MyMamy.
Každá druhá rómska žena je týraná
Kým na Slovensku je podľa výskumov týraná každá piata žena, v prípade rómskych žien je to každá druhá. S takýmito výsledkami prišli riešitelia projektu Keď tradície bolia, ktorý realizuje občianske združenie Quo vadis vo Zvolene. Fyzické útoky a psychické týranie sú podľa aktivistiek každodennou realitou v rómskych komunitách.
Počas posledných dvoch rokov riešitelia projektu navštívili 51 rómskych komunít v jedenástich okresoch Banskobystrického samosprávneho kraja a oslovili 202 rómskych žien.
„Ženy z marginalizovaných rómskych komunít zažívajú v každodennom živote množstvo obáv a strachu, a to aj v úplne obyčajných, bežných životných situáciách. Kým výskumy násilia na ženách na Slovensku všeobecne odmerali, že bitku, týranie, obmedzovanie, vyhrážky a podobne zažíva každá piata žena, v marginalizovaných komunitách v prípade fyzického násilia zo strany partnera hovoria výpovede prevažne o každej druhej žene. U ostatných foriem, napríklad u psychického násilia, ide takmer o každú rómsku ženu,“ uviedla pre médiá predsedníčka občianskeho združenia Quo vadis Ingrid Kosová.