Č i sa nám to páči alebo nie, naše každodenné spotrebiteľské rozhodnutia nás spájajú s ľuďmi inde na našej spoločnej planéte, s ľuďmi v inej časti spotrebiteľského reťazca.
Za našich tričkom sa môže skrývať devastácia životného prostredia v Strednej Ázii, detská či nútená práca v Indii, zlé pracovné podmienky šičiek v Bangladéši. A naša čokoláda nie je pre každého taká sladká, ako pre nás.
Všetko to, čo sa nám zdá byť také dostupné, je také len preto, lebo si môžeme dovoliť časť nákladov preniesť na plecia niekoho iného. Na plecia ľudí, ktorí sa tomu nedokážu kvôli neférovým vzťahom naprieč planétou brániť a sú neraz vďační aj za to málo, čo im spadne z nášho bohato prestretého stola. Prípadne to prenesieme na plecia životného prostredia.
To všetko masívne podporuje aj našu prehnanú spotrebu. Náš konzum, ktorého symbolom sa v našom kultúrnom priestore stali práve Vianoce. Aj keď ich posolstvo je úplne iné.
Čo s tým môžeme urobiť? Ak už potrebujeme vymeniť telefón, tak si namiesto klasického mobilu môžeme zadovážiť férový telefón, môžeme siahnuť - aj keď s istou mierou opatrnosti - po výrobkoch označených ako Fair Trade, či po odeve s niektorým z certifikátov potvrdzujúcim férovosť produkcie.
Vyjde nás to možno na viac, no celková cena sa zmeniť nemusí. Časť účtu totiž za nás nezaplatí zberač kakaa v Ghane či šička v Bangladéši. A tiež nás to prirodzene primäje kupovať menej.
Ide o to, aby sme ŽILI FÉR. A to môže urobiť každý jeden z nás. Ak chcete urobiť čosi navyše, podporte zbierku ŽI FÉR, ktorou Platforma mimovládnych rozvojových organizácií a jej členské organizácie podporia štyri rozvojové projekty v zahraničí.
Svoj príspevok na celonárodnú zbierku ŽI FÉR môžete poslať cez tento formulár. Vopred ďakujeme.
Tento obsah vznikol v rámci projektu k Európskemu roku rozvoja 2015 v spolupráci s Platformou mimovládnych rozvojových organizácií, s finančnou podporou Európskej komisie a SlovakAid. Vyjadrené názory nemožno interpretovať ako stanovisko donorov.

Autor: Stanislava Harkotová

Beata
Balogová
