BRATISLAVA. Viaceré príbehy bielych vrán ukazujú, že odvážni ľudia môžu na svoju angažovanosť nepríjemne doplatiť. Stratou práce, rozpadom vzťahov, zdravím či nálepkou, že sú „bonzáci“.
Fakty - Biela Vrana
- Je ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu.
- Odovzdávajú ju mimovládne organizácie Aliancia Fair-Play a Via Iuris.
- Od roku 2008 ocenili 26 bielych vrán.
- V roku 2015 ocenenili lekára Alana Suchánka a zdravotnú sestru Magdalénu Kovačovičovú za CT kauzu, kňaza Antona Srholca a novinára Andreja Bána.
Po tom, ako aktivisti niekoľko rokov upozorňovali na potrebu ochrany takýchto ľudí, vláda Roberta Fica prijala nový zákon na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Zákon platí od začiatku roka 2015.
Oznamovatelia aj s tretím sektorom sa však zhodujú, že bez tohto, aby sa zmenil prístup polície, súdov či prokuratúry, budú sa podobné prípady riešiť len veľmi ťažko.
„Bez systémových zmien v týchto oblastiach hrozí, že aj užitočný zákon bude fungovať iba na papieri,“ povedal Pavol Lacko z Aliancie Fair-play.
Rady iba niektorým
Zákon ohlasovateľom zaručuje bezplatnú právnu pomoc v Centre právnej pomoci, organizácii, ktorá patrí pod ministerstvo spravodlivosti. To však až vtedy, keď už nečestnosť oznámia a potrebujú advokáta, ktorý by ich zastupoval.
Centrum síce poskytuje predbežné konzultácie, no ide iba o základnú právnu radu, tvrdí Mária Kolíková, ktorá centrum kedysi viedla, v publikácii o bielych vranách Jeden za všetkých, nikto za jedného.