BRATISLAVA/POVAŽSKÁ BYSTRICA. Dom Ivana Cehelského v Považskej Bystrici trochu pripomína rozprávkovú chalúpku. V drevených skriniach vidno porcelán, na stole je vianočné pečivo. V inak vkusne zariadenom interiéri však hneď na prvý pohľad niečo nesedí.
„Niekto sa nám v lete vlámal do domu, polámal kohútiky a vytopil celý dom. Chýbajú tu koberce, stále ich sušíme,“ hovorí Cehelský, bývalý pracovník okresného úradu životného prostredia, dnes už dôchodca.
Cehelský sa aktívne angažuje v ochrane prírody. To podľa neho nevyhovuje niektorým miestnym podnikateľom, a tak sa opakovane stáva terčom podobných útokov. Zažil už všeličo. Rozbili mu okná, synovi zhorelo auto a z nezistených príčin mu vyhorela drevenica v obci Osturňa pri Kežmarku. Keďže nebola poistená, prišiel o svoje celoživotné úspory.
Za svoje vytrvalé angažovanie sa v ochrane prírody napriek pokročilému veku a viacnásobným útokom na jeho majetok dostal Cehelský v roku 2011 cenu Biela vrana.
Bezohľadné podnikanie
Cehelský na prelome rokov 2009 a 2010 upozornil Inšpekciu životného prostredia v Žiline na výrub lesa v chránenej oblasti Strážovských vrchov. Keď sa pýtal kompetentných, nevedeli mu povedať, kto je za to zodpovedný. Počas pátrania po tom, čo sa deje, dostal informáciu, že v oblasti je ešte väčší problém. Neďaleká zvernica sa rozšírila zo 70 na 240 hektárov a takmer znemožnila migráciu zveri v mieste nadregionálneho významu.
Keď na to Cehelský prišiel, obrátil sa na inšpekciu životného prostredia a na prokuratúru. To spustilo sériu útokov na Cehelského majetok.
„Najprv nám rozbili okná, kým som bol na drevenici. Telefonovala mi manželka, aby som sa vrátil a o dva týždne mi horela drevenica,“ povedal Cehelský.
Obrátil sa na políciu. Ako tvrdí, stretol sa s neochotou policajtov celú záležitosť vyšetrovať. Raz ako dôvod uviedli, že má majetok poistený, a teda o nič nepríde, inokedy im chýbalo, že sa mu nikto vopred nevyhrážal. Vyšetrovanie sa začalo až po rokoch, keď mu vytopili dom.