BRATISLAVA. Aj lesoochranárske zoskupenie VLK sa zaslúžilo o vyhlásenie novej prísne chránenej prírodnej rezervácie Borsukov vrch, ktorej vytvorenie v decembri schválila vláda.
"Po ôsmich rokoch sa VLK-u podarilo pritlačiť Ministerstvo životného prostredia, aby vyhlásilo nové prísne chránené územie v lesoch zaradených do prírodného dedičstva UNESCO," píše vo vyhlásení lesoochranárske zoskupenie.
Viaceré problémy
Rezervácia Borsukov vrch je súčasťou Národného parku Poloniny (okres Snina) a nachádza sa v prírodnej lokalite Karpatských bukových pralesov zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
VLK podľa vyhlásenia opakovane upozorňoval na problémy tejto lokality. "V roku 2012 sme prišli k záveru, že Slovenská republika nemá záujem chrániť toto bohatstvo a požiadali sme Výbor svetového dedičstva UNESCO o vymazanie slovenskej časti zo zoznamu," uvádza VLK, podľa ktorého napriek deklarovanej najprísnejšej ochrane sa na vyše 4 000 hektároch tejto UNESCO lokality ťaží drevo, loví zver a pripravujú sa developerské projekty.
Výbor svetového dedičstva UNESCO na tohtoročnom zasadnutí v Bonne oficiálne uznal argumenty zoskupenia a potvrdil ich vo svojom uznesení. "Vyhlásenie rezervácie je len dôsledkom snahy Slovenska zabrániť vyškrtnutiu tejto lokality zo zoznamu UNESCO," tvrdí VLK.
Divočina dostala novú šancu
Nová Prírodná rezervácia Borsukov vrch má rozlohu 146 ha a prepája dve existujúce rezervácie - Stužicu a Jarabú skalu. Na území platí bezzásahový režim s najvyšším, piatym stupňom ochrany prírody. Nové pravidlá pre Borsukov vrch začnú platiť od 1. januára budúceho roku.
"Pred motorovými pílami, buldozérmi a puškami sú tak chránené zvieratá, stromy a množstvo iných organizmov. Divočina prastarých Vlčích hôr dostala novú šancu," uzatvára VLK. Borsukov vrch je domovom vzácnej flóry i fauny. Nachádzajú sa tu bukové a jedľovo-bukové kvetnaté lesy, javorovo-bukové horské lesy aj lipovo-javorové sutinové lesy, v ktorých okrem viacerých vzácnych druhov hmyzu a vtáctva žije aj zubor hrivnatý, vlk obyčajný, rys ostrovid a medveď hnedý.
Karpatské bukové pralesy, ktorých súčasťou je aj Borsukov vrch, sú cezhraničným svetovým dedičstvom. Tvoria ich štyri lokality na severovýchode Slovenska (Rožok, Stužica, Havešová, Vihorlat) a ďalších šesť na území Ukrajiny. Do zoznamu prírodného dedičstva UNESCO ich zapísali v roku 2007