LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Prokurátor opäť zrušil obvinenie primátora Liptovského Mikuláša Jána Blcháča (Smer) zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v kauze heliport.
Agentúru SITA o tom informoval Ján Sokolský z liptovskomikulášskej radnice. Dôvody zrušenia obvinenia sa na prokuratúre zatiaľ agentúre SITA overiť nepodarilo.
Blcháč akékoľvek obvinenia odmietal
Policajný vyšetrovateľ liptovskomikulášskeho primátora už raz v rovnakej veci obvinil. Stalo sa tak v polovici októbra.
Koncom októbra však toto obvinenie prokurátor zrušil pre „nepreskúmateľnosť“ a nariadil doplniť spis o ďalší dôkazový materiál. Policajný vyšetrovateľ Blcháča opäť obvinil začiatkom decembra.
Polícia ani prokuratúra bližšie informácie počas vyšetrovania neposkytovala, obvinenie sa však pravdepodobne týkalo mimosúdnej dohody, ktorú primátor Blcháč uzavrel s investorom.
Blcháč akékoľvek obvinenia v tejto veci odmietal. „Verím, že týmto sa končí diskreditačná kampaň, ktorú proti mne dlhodobo vedú moji neprajníci a poškodzujú tak moje dobré meno, ako aj meno samotného mesta,“ reagoval na aktuálne rozhodnutie prokurátora primátor Ján Blcháč.
Kauza heliport
Štyri roky trvajúca kauza okolo povoľovania civilného letiska - heliportu pri akvaparku Tatralandia nabrala opačný smer po vlaňajšej novembrovej výmene primátorov.
Kým bývalý šéf radnice Alexander Slafkovský (SDKÚ) pod tlakom petície zmenil územný plán a výstavbu heliportu zakázal, nový primátor Ján Blcháč (Smer) uzatvoril začiatkom roka s investorom heliportu mimosúdnu dohodu. Investor sa v nej zaviazal, že nebude od mesta požadovať náhradu škody, ak mesto prijme opatrenia, ktoré umožnia realizáciu projektu. V júli radnica informovala, že mimosúdnu dohodu stiahla, pretože podľa právnej analýzy bola od začiatku neplatná.
Primátor Ján Blcháč, ktorý šéfoval liptovskomikulášskej radnici aj v rokoch 2007 až 2010, podpísal v decembri 2010, teda už po prehratých primátorských voľbách, uznesenie o zmenách v územnom pláne, ktoré obsahovali aj možnosť výstavby heliportu.
V roku 2013 mesto pod vedením Alexandra Slafkovského vyškrtlo slovo heliport z textovej časti územného plánu, aby sa tak vyhlo prípadným ďalším sťažnostiam na hluk vrtuľníkov. Takmer tisíc ľudí z mestskej časti Liptovská Ondrašová a okolitých obcí sa totiž podpísalo pod petíciu proti heliportu, z ktorého štartovali vrtuľníky na vyhliadkové lety a rušili miestnych obyvateľov.
Ešte vo februári 2011 pred vyškrtnutím heliportu z územného plánu však mesto dalo súhlas na výstavbu heliportu pri akvaparku a Slafkovského radnica tento krok neskôr zdôvodnila tým, že pôvodné znenie územného plánu povoľovalo postaviť pristávaciu plochu pre vrtuľníky kdekoľvek v meste, kde je zmiešaná funkcia územia s prevahou občianskej vybavenosti a teda nemala na výber.
Liptovskomikulášsky stavebný úrad v súlade s novým územných plánom nepovolil výstavbu heliportu pri akvaparku. Investor sa preto obrátil na Okresný úrad v Žiline a ten rozhodol v prospech investora. Rozhodnutie okresného úradu však napadol prokurátor a uložil mu konať v súlade so zákonom.
Správnosť rozhodnutia liptovskomikulášskeho stavebného úradu - nepovoliť výstavbu súkromného civilného letiska - potvrdil aj minister dopravy.
Podľa Jána Počiatka heliport pri akvaparku Tatralandia nemôže investor vybudovať, pretože v čase rozhodovania v správnom konaní platný územný plán neumožňoval umiestnenie tejto stavby v danej lokalite. Voči rozhodnutiu ministra podal investor žalobu na Najvyššom súde SR.