BRATISLAVA. Ústredným orgánom štátnej správy pre oblasť kybernetickej bezpečnosti na Slovensku bude od januára Národný bezpečnostný úrad. Túto kompetenciu mu určila novela zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy.
Úlohy úradu budú koncepčné, legislatívne a metodické, vrátane tvorby, koordinácie a uskutočňovania štátnej politiky pre kybernetickú bezpečnosť, prípravy právnej úpravy v oblasti kybernetickej bezpečnosti a riadenia tohto úseku bezpečnosti.
Úrad bude v tejto oblasti zastupovať Slovensko v medzinárodných organizáciách a plniť bezpečnostné úlohy vo vzťahu k NATO a Európskej únii. Úrad už má v súčasnosti v kompetencii ochranu utajovaných skutočností, šifrovú službu a elektronický podpis, čiže témy, ktoré úzko súvisia s kybernetickou bezpečnosťou.
Zabezpečiť čo najširšiu osvetu
Ako informovali z úradu, úrad už v roku 2015 v rámci reorganizácie podnikol nevyhnutné kroky, aby svoje činnosti a úlohy zameral na výkon činností v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
V oblasti personálneho zabezpečenia predpokladajú naďalej pokračovať v organizačnom prerozdelení činností súčasných príslušníkov tak, aby bol dôraz kladený na plnenie úloh v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
Úrad v súvislosti s pripravovaným návrhom zákona o kybernetickej bezpečnosti sa rozhodol vypracovať najprv legislatívny zámer a ten zverejniť. Našou snahou bude diskutovať o ňom s čo najširším spektrom odbornej verejnosti, dotknutými ministerstvami a ústrednými orgánmi štátnej správy a zabezpečiť čo najširšiu osvetu odborných kruhov o pripravovanej legislatíve.
Situácia sa zmenila
Práve skutočnosť, že ochrana kybernetického priestoru nie je výslovne a komplexne upravená v zákone, sa považuje za najvážnejší problém v tejto oblasti na Slovensku.
Podľa úradu sa bezpečnostná situácia v Európe výrazne zmenila. Slovenská republika síce nepatrí medzi štáty, v ktorých by sme mohli aktuálne očakávať zvýšené kybernetické útoky, no napriek tomu musíme byť na ne pripravení.
Dostávame sa do obdobia, kedy nejde už len o potenciálne kybernetické hrozby, ale tieto sa menia na reálne riziká, na ktoré musí byť Slovenská republika pripravená, musí vedieť na ne reagovať a musí stanoviť také opatrenia, aby vedela kybernetickým útokom kedykoľvek čeliť a zabrániť im, resp. prijať vhodné protiopatrenia.