SME

Kaliňák: Budúci rok by sme mohli mať Frontexe sto policajtov

Misia na maďarsko-srbských ako aj na slovinsko-chorvátskych hraniciach sa pre dve skupiny našich policajtov skončila 20. decembra, uvidí sa, čo bude v novom roku

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. V budúcom roku by mohlo byť v európskej agentúre Frontex, ktorá pomáha s riešením migračnej krízy na hraniciach schengenu, približne 100 slovenských policajtov. Ako ďalej povedal v rozhovore minister vnútra Robert Kaliňák, "to, kam policajti pôjdu, bude závisieť od Frontexu, pretože to je pod jeho velením“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naši policajti však v Grécku už sú, a tiež ako súčasť Frontexu. Pôsobia najmä v tzv. hotspotoch, ktoré sú bezpečnými miestami, kde migrantov identifikujú a posudzujú. "Naši policajti by mali monitorovať najmä registráciu a prácu s nelegálnymi migrantmi, ktorí prekročili hranicu, pričom v januári máme záujem doplniť tento počet o ďalších,“ poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

O mnohých nevieme nič

Tí však budú podľa jeho slov už vyslovene hraniční, pričom zatiaľ sa práca slovenských policajtov týkala práce s databázami, ako je napríklad Eurodac. Na to mali byť podľa Roberta Kaliňáka najviac vyškolení, aby dokázali robiť registráciu a aby tak nebol tok nelegálnej migrácie anonymný.

"A to je ten najväčší problém, najväčšia hrozba, pričom nielen bezpečnostná. Dnes nevieme o niekoľkých stovkách či tisíckach ľudí v Európe vôbec nič,“ pripustil v rozhovore.

Ako pokračoval, "potom sa nemožno čudovať, že obavy ľudí sú veľké, pričom i radikalizácia v niektorých krajinách je spôsobená práve tým, že štandardné strany zlyhali v politickej korektnosti a báli sa pomenovať problém pravým menom, čím dali priestor extrémnej pravici“.

SkryťVypnúť reklamu

Pokojnejšie Vianoce

Slovensko pomáha v migračnej kríze okrem iného i poskytnutím policajtov na ochranu hraníc, pôsobili napríklad v Maďarsku či Slovinsku. Misia na maďarsko-srbských ako aj na slovinsko-chorvátskych hraniciach sa pre dve skupiny našich policajtov skončila 20. decembra.

"Myslím si, že Vianoce budú všeobecne pokojnejšie, a tak budú mať všetci prestávku. Uvidíme, či sa budú misie v januári obnovovať,“ poznamenal. Tlak bol podľa neho teraz najväčší, a tak sa uvidí, čo bude v novom roku.

Minister vnútra ďalej uviedol, že v prípade, ak by prestala byť situácia na vonkajších hraniciach Európskej únie zvládnuteľná, prišli by jednotky z agentúry Frontex, ktoré sú vždy poskladané z policajtov zo všetkých členských štátov únie. Tie sa postarajú o to, aby doplnili miestne policajné jednotky a boli tak schopné chrániť hranicu oveľa intenzívnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Vedeli, že problém existuje

"Prvýkrát sme počuli od Grékov, že sú pripravení takúto pomoc prijať a že môžeme začať s ochranou hranice, no jej ochrana je stále len jednou polovičkou úspechu,“ zdôraznil šéf rezortu. Druhou polovičkou je podľa neho bežná práca s Tureckom.

"Pričom aj napriek tomu, že sme všetci už na jar vedeli, že problém existuje, do Turecka sa išlo po prvýkrát na rokovanie až v októbri. A to je deväť mesiacov od začiatku problému veľmi neskoro,“ poznamenal s tým, že keď sa však tieto dve polovičky spoja, situácia vie byť dobrá.

"Gumené člny plávajú popri veľkých tureckých vojnových lodiach, ktoré by bez problémov dokázali hranicu uzavrieť a obrátiť migrantov späť“. Takto popísal Kaliňák postrehy z misií na jednotlivých gréckych ostrovoch.

SkryťVypnúť reklamu

"Našou úlohou je finančne prispieť na to, aby bola životná úroveň v táboroch vyššia, aby sa to tam aspoň trochu podobalo civilizovanému životu.

No stabilizovanie situácie v samotnej Sýrii nie je úlohou ministra vnútra. Nechcem byť odborníkom na zahraničnú politiku, no po stabilizácii situácie v krajine sa môžu ľudia vrátiť do svojich domovov. A o to tu presne ide, takáto snaha musí byť,“ povedal. Ak chce byť podľa neho Európa veľmocou, musí konať takýmto spôsobom.

Robert Kaliňák

Keď sa tváriš, že musíš pravdu a spravodlivosť ochrániť pred svojimi vlastnými.


23
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 855
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 075
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 066
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 502
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 682
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 747
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 500
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 279
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu