BRATISLAVA. Nie všetky zaujímavé udalosti v regiónoch sa dostali do pozornosti aj v ostatných častiach Slovenska. Dve letecké havárie, pri ktorých zahynulo spolu 11 ľudí, či budovy v Bratislave a Piešťanoch, ktorým hrozilo zrútenie pre zle naprojektovanú statiku, alebo dopravné problémy v dvoch najväčších mestách sa do celkového povedomia dostali. Rovnako udalosti prechádzajúce naprieč Slovenskom, ako boli hromadné výpovede zdravotných sestier či protestné aktivity učiteľov.
Menej sú známe prípady odhalenej, prípadne aj potrestanej korupcie v samospráve.
Škandály otriasali najmä Nitrianskym samosprávnym krajom. Za podvod odsúdili krajskú poslankyňu a zároveň primátorku Zlatých Moraviec. Za machinácie pri verejnom obstarávaní boli podmienečne odsúdení zástupca nitrianskeho župana a jedna z vedúcich pracovníčok úradu.
V inom prípade je medzi obvinenými z korupcie a machinácie s eurofondmi aj poslanec prešovského mestského zastupiteľstva.
Kým stoličkami úradníkov či volených zástupcov otriasali podvody a korupcia, pod nábytkom obyvateľov Domanižskej doliny a obcí v oblasti medzi Breznom a Banskou Bystricou sa triasla zem.
Zemetrasenia boli našťastie slabé a nespôsobili väčšie škody. To sa nedá povedať o snehovej kalamite, ktorá začiatkom roka zasiahla Prešovský kraj. Prišli v nej o život dve ženy a Popradčanom ukázala, že ich samospráva nie je na poriadnu zimu pripravená.
Tento rok tiež otvorili špičkové vedecké pracovisko v Martine, ktoré ťahá našich vedcov zo zahraničia domov, Kúpele Turčianske Teplice sa pripravujú na špeciálnu klientelu a tabuľu s označením najvyšší vrch Veľkej Fatry osadili na Pustolovčej.
Západné Slovensko
Meškanie – slovo roka
BRATISLAVA. Kľúčové udalosti v hlavnom meste sa tento rok týkali najmä dopravy. Spolu s vybudovaním električkovej trate zo Šafárikovho námestia po Bosákovu ulicu v Petržalke bola prestavba Starého mosta
súčasťou prvej etapy budovania nosného dopravného systému.
Dvojročný proces asi najlepšie charakterizuje slovo meškanie. Práce na moste sa mali pôvodne skončiť v auguste. Aspoň podľa dokumentácie sa ho podarilo dokončiť v posledný možný termín o polnoci 15. decembra. Pre verejnosť však ostáva naďalej neprístupný.
Zdržanie spôsobil okrem iného nález objektov, ktoré vyhodnotili ako nevybuchnutú muníciu. Tá sa napokon nepotvrdila. Pre zmenu územného plánu dlho stáli aj práce na Štúrovej ulici.
Električka do Patržalky
- Prvá etapa výstavby zahŕňa rekonštrukciu Štúrovej ulice, Šafárikovho námestia a Starého mosta.
- Trať ďalej pokračuje po novej estakáde, ponad Einsteinovu a križuje Bosákovu ulicu, kde končí pri predajni TPD.
Kolaudáciu, ktorá sa začne v januári, rozdelia na dve časti. Najskôr most otvoria pre chodcov a cyklistov, električky by podľa primátora Iva Nesrovnala mohli nasledovať na jar.
Kým kontroverzný plán na spoplatnenie parkovania v bratislavských mestských častiach zatiaľ ostáva v teoretickej rovine, po desiatich rokoch príprav môžu obyvatelia Bratislavského kraja od 1. novembra cestovať v mestskej doprave, ale aj prímestských autobusoch a vo vlakoch na jeden lístok.
Napriek niekoľkoročnému meškaniu projektu spustenie integrovanej dopravy vyvolalo negatívne reakcie. Výhody zatienilo nastavenie niektorých tarifných podmienok, technické zlyhanie a chaos medzi zamestnancami dopravcov.

Otvorenie City Arény
TRNAVA. V auguste v Trnave slávnostne otvorili nový futbalový štadión a nákupné centrum. Po dvoch rokoch výstavby stojí v meste obchodný komplex s plochou takmer 30-tisíc štvorcových metrov a zázemie štadióna, ktoré prichýli okrem domáceho Spartaka Trnava aj slovenskú reprezentáciu.
City Arena je pýchou impéria trnavského veľkopodnikateľa Vladimíra Poóra. Otváracia ceremónia bola jednoznačne udalosťou roka, pozrieť sa na ňu prišlo asi šestnásťtisíc ľudí. Lístky na otváracie zápasy sa vypredali za dve hodiny.
Stavbe ustúpili rodinné domy, parkovisko a viaceré mestské pozemky.
City Arena rozdelila Trnavčanov. Jedni sú radi, že futbalový Spartak má konečne dôstojný štadión a že v meste pribudlo viac ako 120 obchodov. Druhí poukazujú na to, že kolos zatienil historické centrum, vyľudnil pešiu zónu a spôsobil problémy v doprave. Platené parkovisko nestačí, návštevníci parkujú v priľahlých uličkách. Problematická býva tiež doprava pri vjazdoch do City Areny.
Kňaz s podmienkou
NITRA. Okresný súd v Nitre odsúdil kňaza Pavla Kobidu na trojročný podmienečný trest za sexuálne zneužívanie 11-ročného dievčaťa.
Podľa právoplatného rozsudku nemôže počas trestu vykonávať pedagogickú a pastoračnú činnosť vo vzťahu k deťom a musí absolvovať sexuologickú liečbu.
Rodina zneužívaného dievčaťa sa obrátila na ministerstvo spravodlivosti so žiadosťou o podanie dovolania. Neuspela.

Tvrdé pristátie