BRATISLAVA. Z pozitívnych udalostí roka 2015 predsedu KDH Jána Figeľa najviac zaujal dôkaz, že na Slovensku sa dajú stavať diaľnice za primerané ceny a dynamicky.
Ako povedal v pondelok pre agentúru SITA, spája to s osobným príbehom.
Drahé, ale nie predražené
„V roku 2010 som bol Ficom označený za vlastizradcu, keď som zrušil jeho PPP projekty. Tento rok som bol ním osočujúco odvolávaný za to, že som ako minister pri plnom vedomí súhlasil s nižšími cenami diaľnic! Dnes sú odovzdávané do užívania nové úseky, ktoré boli zrealizované za vysúťažené ceny,“ povedal s tým, že dnes sú ako v Nemecku či Rakúsku.
„Nie sú lacné, ale určite sú nepredražené. Nie sú ani bakelitové, ako strašil národ Fico. A nemajú žiadne špekulatívne dodatky navyše,“ upozornil predseda KDH.
Dvojmiliardový rozdiel
Rozdiel len na asfalte, betóne a stavebných nákladoch bol pri výstavbe diaľnic podľa Figeľa viac ako dve miliardy eur.
„Ak zoberieme zdroj financovania, ktorým na základe môjho rozhodnutia boli eurofondy a nie štátne peniaze, tak sme zachránili ľuďom na Slovensku viac ako tri miliardy eur. To sú tak veľké peniaze, že môžeme nimi vyriešiť situáciu v školstve, zdravotníctve alebo vysokej nezamestnanosti,“ vyhlásil.
Figeľ pripomenul, že diaľnice boli najvýznamnejšou prioritou Roberta Fica v jeho prvom vládnom období. „Dnes ich už nespomína, pretože v tejto agende zlyhal. Pripomínam jeho bombastické plány mať Košice spojené s Bratislavou do roku 2010. Tri PPP balíky za vyše 20 miliárd eur mali národ pripraviť o ťažké miliardy eur a pomôcť k zisku vybraným firmám a bankám na 30 rokov. Toto premyslené okrádanie národa bolo zastavené našou odvahou a zodpovednosťou,“ vyhlásil Figeľ s tým, že vie, čo znamená vzoprieť sa záujmom silných skupín a zažil cielené útoky v politike a médiách.
Vláda prepadla aj v boji s korupciou
Vláda Roberta Fica prepadla v boji s korupciou a schránkovými firmami, ale aj v zdravotníctve a školstve. Uviedol to Figeľ v hodnotiacom koncoročnom rozhovore pre TASR.
"Smer mal štyri roky na to, aby zásadne riešil situáciu v oblasti nezamestnanosti, školstva, zdravotníctva, zaostávajúcich regiónov a boja s korupciou. Potvrdením toho, že štyri roky premrhal, je, že aj do budúcna sľubuje sociálne balíčky. Seriózna vláda, silná ekonomika a sociálny štát nefunguje na princípe balíčkov, ale zdravých a perspektívnych podmienok. Tieto dnes chýbajú," vyhlásil Figeľ.
Úspech schránkových firiem
V súvislosti s bojom s korupciou a schránkovými firmami uviedol, že narástla úspešnosť schránkových firiem vo všetkých sférach verejného obstarávania a obchodovania so štátom.
"Takisto bola vláda nedostatočná v oblasti zdravotníctva a školstva," doplnil s tým, že kabinet v skutočnosti neplní sľuby, ktoré dával pred voľbami. Pripomenul sľub vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu. Figeľ je rád, že práve tento zámer vláda nenaplnila.
V súvislosti so sociálnymi balíčkami Figeľ uviedol, že pri niektorých opatreniach Smer-SD opisoval od KDH a aj preto by ich nezrušili, ale opravili. Pripomenul nižšiu DPH na niektoré potraviny s tým, že KDH chce nižšiu sadzbu aj na ovocie a zeleninu.
Opravovanie miesto odmietania
Ďalej poukázal na ochranu subdodávateľov vo verejnom obstarávaní. "Celé štyri roky sme volali po ochrane subdodávateľov vo verejnom obstarávaní. Smer to robí až teraz, na konci volebného obdobia. Takže my by sme opatrenia skôr opravovali, ako v celosti odmietli," povedal Figeľ.
Opravil by tak vlaky zadarmo, ako aj vratky za plyn. "Ani za komunizmu neboli vlaky zadarmo. Robert Fico ich prijal ako dar pre študentov na 17. november. V Novembri'89 študenti nežiadali vlaky zadarmo, ale slobodu, dôstojný život, európsku perspektívu a štát, ktorý slúži. Vlaky zadarmo nemôžu nahradiť nespravodlivý štát alebo nezodpovednú sociálnu politiku. V žiadnej demokratickej krajine nevozia mládež či vyššie príjmové skupiny dôchodcov zadarmo na účely, ktoré nie sú vo verejnom záujme," zdôraznil s tým, že toto opatrenie treba urobiť adresnejšie a spravodlivé.
KDH navrhuje aj úpravu vratiek za plyn. "Navrhujeme systémové a spravodlivejšie riešenie, ktoré spočíva vo vytvorení fondu pre energetickú chudobu. Ten by sa tvoril cez pravidelný povinný odvod firiem, ktoré sú na trhu s energiami, a na druhej strane by poskytoval podporu domácností, ktoré sú v hmotnej núdzi. Je veľa domácností, ktoré žijú v chudobe a plyn nemajú," poznamenal s tým, že pomôcť treba aj týmto domácnostiam.
Chvála vlády
Na druhej strane Figeľ chváli vládu za spoločný postup a podporu pri novele Ústavy SR v minulom roku (ochrana rodiny, zmeny v justícii, pozn. TASR). "Upevnili sme základ pre prorodinné opatrenia a spustili tak potrebnú deharabinizáciu našej justície," povedal Figeľ. Odmieta kritiku ohľadom spojenia sa so Smerom-SD.
"Naopak, Smer sa spojil s nami. Premiér Fico reagoval na môj list o ústavnom ukotvení manželstva s tým, že nemá problém podporiť takýto návrh, ale chce riešiť aj justíciu. Tak som si povedal, že môžeme vyhrať až 2 ku 0. A to nie my - KDH, ale Slovensko. Smer podporil návrh, ktorý KDH opakovane presadzovalo osem rokov, a ohľadom justície bol ten námet vyjadrený v programe Radičovej vlády," vysvetlil Figeľ, ktorý by sa opäť zachoval rovnako.
"Bolo to dobré rozhodnutie pre Slovensko," trvá na svojom.