BRATISLAVA. Polícia odmietla trestné oznámenie strany Mariana Kotlebu za to, že nezisková organizácia Post Bellum zverejnila príbeh Štefánie Lorándovej, ktorá zachránila počas holokaustu stovky Židov. Strana podáva sťažnosť, pretože hlavný svedok je podľa nej zaujatý.
Štefánia Lorándová počas vojny pomáhala slovenským utečencom v Maďarsku získavať falošné doklady. Neskôr sa dostala do koncentračného tábora Osvienčim. Jej príbeh prostredníctvom výstavy v Banskej Bystrici k 70. výročiu skončenia druhej svetovej vojny priniesla nezisková organizácia Post Bellum.
Kotlebova Ľudová Strana – Naše Slovensko následne koncom októbra podala trestné oznámenie na „neznámeho páchateľa“ za propagáciu sionizmu. Podľa oznámenia príbeh pani Lorándovej šíri násilie a smeruje „k potláčaniu základných práv a slobôd občanov“.
„Sme z toho prekvapení. Strana dáva svojím populizmom obsah na Slovensku neznámemu slovu ,sionizmus‘ a trestným oznámením na našu organizáciu ponižuje našu prácu,“ povedala Sandra Polovková z Post Bellum.
Židovské múzeum
Polícia oznámenie odmietla s odôvodením, že sionizmus ani ľavicové sionistické hnutie Hašomer Hacair, kde Lorándová pôsobila, nesmerujú použitím násilia k potláčaniu ľudských práv.
Vo svojom uznesení sa polícia odvoláva na výpoveď riaditeľa Múzea židovskej kultúry Pavla Mešťana, ako odborník dlhodobo spolupracuje s políciou. Polícii povedal, že sionizmus nesmeruje k potláčaniu ľudských práv.
„Nerozumiem prečo je sionizmus považovaný za protiprávny,“ povedal Mešťan.
V skutočnosti bol sionizmus moderný židovský nacionalizmus, ktorý hlásal potrebu vybudovať židovský štát. Jeho prívrženci na Slovensku sa pripravovali na odchod do Palestíny. Vzdelávali sa, učili sa hebrejčinu a takisto dbali na dobrú fyzickú kondíciu. Malo im to pomôcť prispôsobiť sa náročným podmienkam v novej domovine, tvrdí historička Katarína Hradská.
„Sionizmus, jeho idey a ich praktické uplatňovanie v nijakom prípade nesúviseli s akýmkoľvek porušovaním ľudských práv a slobôd,“ povedala.

Spochybnenie výpovede
Kotlebova strana označila Mešťanovu výpoveď za zaujatú, pretože je podľa nej podporovateľ štátu Izrael, a teda zrejme sám sionistom.
„Ja nie som dôveryhodný pre fašistické a profašistické hnutia, ale som odborníkom vo svojej oblasti a nemožno spochybňovať moje znalosti. Tí ľudia nemajú ani základné vedomosti o tom, čo je sionizmus. Povedať o niekom, že je sionista, pre nich znamená označiť niekoho za nepriateľa,“ reagoval Mešťan.
Kotlebova strana vo svojej snahe opätovne sa zviditeľniť haní činnosť iných ľudí, tvrdí Polovková.
„Ak sa vyjadrujú o sionistickom hnutí ako o hnutí, ktoré potláča ľudské práva a potom označia riaditeľa múzea za človeka, ktorý je členom takéhoto hnutia, tak to je jednoducho scestné,“ povedala Polovková.
Prekrúcanie histórie
Štefánia Lorándová bola počas vojny členkou sionistickej odbojovej organizácie Hašomer Hacair, ktorej členovia pomáhali prenasledovaným Židom a zapájali sa do odboja proti nacizmu.
Kotlebova strana v trestnom oznámení tvrdí, že sionizmus je židovské hnutie, ktoré bolo Valným zhromaždením OSN označené za „formu rasizmu a rasovej diskriminácie“.
Rezolúciu navrhli ešte v roku 1975 arabské štáty a presadili ju pomocou štátov vtedajšieho socialistického bloku na čele so Sovietskym zväzom. Ide pritom o politicky motivovanú protiizraelskú rezolúciu, ktorá bola v decembri 1991 v OSN zrušená, tvrdí na svojej stránke Post Bellum.
Vyťahujú jednotlivcov
Hašomer Hacair bolo podľa Mešťana skautské hnutie snažiace sa o zaradenie jeho členov do života v novovznikajúcom štáte Izrael. Jeho členovia organizovali výlety do slovenskej prírody, zaujímali sa o dianie v Izraeli, ale aj na Slovensku, a neboli ľahostajní k vývoju slovenskej vlasti. Jeho členovia aktívne pôsobili v partizánskych oddieloch, Slovenskom národnom povstaní a neskôr v boji Izraela za samostatnosť.
Mnohí členovia hnutia po presťahovaní do Izraela naďalej udržiavali kontakty so slovenskou vlasťou, zaujímali sa o dianie v nej a udržiavali si čistý slovenský jazyk, ktorý odovzdávali (hoci v emigrácii) svojim potomkom.
„Hnutie Hašomer Hacair možno charakterizovať ako pokus o židovsko-slovenskú spoločenskú a kultúrnu syntézu,“ povedal Mešťan.
V sťažnosti na policajné uznesenie Kotlebova strana píše, že Hašomer Hacair bolo zapojené do činnosti zločineckých organizácii, čo Mešťan popiera.
„Nepoprel som, že niektorí členovia Hašomer Hacair sa angažovali aj v hnutiach, ktoré mohli smerovať až k terorizmu, ale hnutie ako také sa od nich dištancovalo. Žiadne hnutie nemôže za svojich jednotlivcov,“ povedal Mešťan. „Toto sú všetko veci, ktoré Kotlebovcov a celý rad ďalších ľudí už nezaujímajú.

Beata
Balogová
