SPIŠSKÉ BYSTRÉ, BRATISLAVA. Komunálny odpad v tesnej blízkosti rómskych osád sa hromadil desaťročia a samosprávy ho spravidla s tichým súhlasom prehliadali.
Od roku 2004 si každý občan musí platiť miestny poplatok za komunálny odpad v mieste, kde žije. Platí to aj pre obyvateľov vylúčených osád.
Hoci je platba za odpad veľkým zásahom do rodinného rozpočtu, Rómovia v osadách sa naučili platiť si za odvoz odpadu. Majú kuka nádoby aj veľkokapacitné kontajnery, ale stará skládka väčšinou zostáva v ich blízkosti.
Stará ekologická záťaž
Podtatranskej obci Spišské Bystré v okrese Poprad sa tento rok podarilo odstrániť čiernu skládku v blízkosti rómskej osady nad obcou. Sanácia miesta vyšla na viac ako 94-tisíc eur.
Peniaze na odstránenie starej ekologickej záťaže obce získali z Environmentálneho fondu pre rok 2015, obec sa podieľala na spolufinancovaní piatimi percentami.
"Ako každá skládka, bola nesympatická, neekologická, dostali sme tiež upozornenie z odboru starostlivosti o životné prostredie okresného úradu. Hromadilo sa to tam už roky, odkedy tam stojí osada," uviedol pre agentúru Sita starosta obce Marián Luha.
Na odpad sa sťažovali aj miestni poľnohospodári, ktorí majú v blízkosti osady pasienky. Stali sa prípady úhynu dobytku, ktorý zožral spolu s trávou aj plasty.
Starosta Luha verí, že sa podarí udržať súčasný stav na asanovanej skládke. Rómovia v osade už majú zabezpečený odvoz odpadu a k dispozícii veľkoobjemový kontajner.
Tisíce skládok
Oficiálne je na Slovensku evidovaných približne 2 500 nelegálnych skládok, neoficiálnych ich môže byť okolo sedemtisíc. Ministerstvo životného prostredia SR v tomto roku odštartovalo program na odstraňovanie čiernych skládok s názvom Veľké upratovanie Slovenska.
Na tento účel vyčlenilo 10 miliónov eur z Recyklačného fondu. Cieľom envirorezortu je pomôcť samospráve pri odstraňovaní najmä väčších a starších čiernych skládok.
Ako už v minulosti uviedol minister životného prostredia Peter Žiga, zo 475 podaných žiadostí samospráv bolo možné uspokojiť len 217 z nich.
Ministerstvo životného prostredia rieši problém čiernych skládok aj v novom zákone o odpadoch. Od januára 2016 sa
zvýšia právomoci polície a pokuty.
Druhé kolo upratovania
Ministerstvo životného prostredia plánuje uskutočniť aj druhé kolo Veľkého upratovania Slovenska, prostredníctvom ktorého môžu obce získať finančné prostriedky na likvidáciu čiernych skládok odpadu vo svojom katastri.
"Ešte sa snažíme nájsť finančné zdroje - buď zo štátneho rozpočtu alebo z peňažného zostatku z Recyklačného fondu, ktorý nový zákon o odpadoch od budúceho roku ruší," uviedol pre agentúru Sita minister životného prostredia Peter Žiga.
Do historicky prvého programu na likvidáciu nelegálnych skládok sa prihlásilo 493 samospráv, Environmentálny fond po posúdení žiadostí schválil 46 percent z nich. Ministerstvo vyčlenilo na Veľké upratovanie Slovenska 10 miliónov eur.
V rámci programu sa financoval zber, odvoz a uloženie odpadu na legálnu skládku, alebo jeho zlikvidovanie v spaľovni.
"Tento projekt považujeme za veľký úspech a stále registrujeme obrovský záujem samospráv. Dokázali sme uspokojiť 211 obcí," povedal Žiga.
Nový zákon o odpadoch
Čierne skládky sú jeden z najväčších problémov v oblasti ochrany životného prostredia. Ministerstvo rieši problém čiernych skládok aj v novom zákone o odpadoch, ktorý od januára 2016 zvyšuje právomoci polície a pokuty.
Pre fyzické osoby sa pokuta zvyšuje až na 1 500 eur a pre právnické osoby sa môže vo vážnych prípadoch vyšplhať až na 350 000 eur.
Čierne skládky podľa zákona ostávajú v kompetencii obcí, ktoré majú podľa Žigu najväčší prehľad o tom, čo sa v ich katastri deje a kde sa nachádza čierna skládka.
Mnohé obce však argumentujú, že na likvidáciu opustených skládok nemajú dosť financií.
"Budeme sa snažiť, aby sme mohli urobiť druhé a možno aj tretie kolo Veľkého upratovania Slovenska," vyhlásil minister.

Beata
Balogová
