BRATISLAVA. Ľudia sa boja toho, čo nepoznajú, zhodujú sa sociológovia či psychológovia. Uvedomil si to aj vládny Smer, ktorý využil strach ľudí z utečencov a urobil z nich hlavnú tému svojej predvolebnej kampane.
Neustálym pripomínaním, že medzi utečencami, ktorí sa snažia zachrániť pred vojnou, sú aj teroristi, vláda v ľuďoch podporuje strach. O Slovensku sa v súvislosti s utečeneckou krízou hovorí aj v Európskej únii, najmä potom, keď ju vláda Smeru zažalovala za schválenie povinných kvót, hoci nemá šancu na úspech.
„Ak sa hovorí len to negatívne, začínajú sa prebúdzať archetypy správania, ktoré vyplavujú špinu,“ odpovedal sociológ Michal Vašečka v rozhovore pre SME na otázku, či Smer svojou rétorikou podnecuje odpor k utečencom.
Iba sýrski kresťania
Európska komisia v snahe zvládnuť nápor utečencov navrhla ešte na jar rozdeliť 40-tisíc z nich do členských krajín. Povinné kvóty vtedy neprešli a krajiny mali prísť s počtami utečencov, ktorých sú schopné dobrovoľne prijať. Slovensko navrhlo, že prijme 200 utečencov s podmienkou, že musí ísť o sýrskych kresťanov.
„Mohli by sme prijať 800 moslimov, ale na Slovensku nemáme žiadne mešity, tak ako by sme ich tu integrovali, ak by sa im tu nepáčilo?“ vysvetľoval hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík podľa BBC. Fico vysvetľoval rozhodnutie vlády aj pred európskymi socialistami, ktorí ho kritizovali.
Napokon prerozdelenie, ale už 120-tisíc utečencov, schválili európski ministri vnútra na jeseň kvalifikovanou väčšinou, takže nezavážilo, že Slovensko hlasovalo proti. Fico povinné kvóty odmietol a podal žalobu na Brusel.
Na bilbordoch chráni
Až 70 percent ľudí na Slovensku utečencov nechce. Odmietanie a strach z inakosti sa ukázali aj pri miestnom referende v Gabčíkove, kam malo prísť dočasne 500 žiadateľov o azyl v Rakúsku.
Smer zmenil heslo na predvolebných bilbordoch a pasuje sa do roly ochrancu Slovenska. Nadbiehaním verejnosti môže vo voľbách získať, čo potvrdzujú prieskumy verejnej mienky, v ktorých sa vrátil na úroveň okolo 40 percent.

Beata
Balogová
