BRATISLAVA, KEŽMAROK. Francúzsky inštitút v Bratislave pripravil v spolupráci so združením YEPCE z Rennes výstavu Kesaj Čhave - príbeh detí víly Kesaj. Výstava je súčasťou série podujatí pri príležitosti 25. výročia inštitútu.
"Rozhodli sme sa neorganizovať nič špeciálne, lebo by sme účasť na oslavách poskytli limitovanému počtu ľudí. Naopak, všetko čo od septembra do konca decembra robíme, je ich súčasťou a nesie označenie: 25. výročie Francúzskeho inštitútu na Slovensku," uviedol riaditeľ Michel Pouchepadass pre agentúru Tasr.
V priestoroch Galérie Francúzskeho inštitútu na Sedlárskej ulici v Bratislave je expozícia Kesaj Čhave, ktorú tvorí komiks príbehu rómskych detí z podtatranského regiónu od francúzskeho ilustrátora Johanna Le Berre, ale aj fotografie a videá viacerých autorov.

Dobrá rómska víla Kesaj symbolizuje pomoc deťom z chudobných osád z okolia mesta Kežmarok. Väčšina tanečníkov súboru dnes študuje na súkromnom gymnáziu, kde pôsobia manželia Ivan a Helena Akimoví.
Šesť týždňov vo Francúzsku
Umelecký súbor vedie už viac ako desať rokov Ivan Akimov, ktorý prežil časť svojho života vo Francúzsku. Počas letných prázdnin pravidelne cestujú s manželkou Helenou a súborom na festivaly do zahraničia, kde prezentujú kultúru slovenských Rómov.
Doposiaľ najdlhší zájazd strávili v roku 2015 vo Francúzsku. Šesť týždňov bol ich druhým domovom autobus, prešli takmer desať tisíc kilometrov.
"Súbor sa tešil mimoriadnej pozornosti divákov a médií. Všade, kde sa Kesaj Čhave ukázali, zanechali ten najlepší dojem umocnený širokou medzinárodnou účasťou na festivaloch," povedal pre Romano nevo ľil Ivan Akimov.
Letná trasa tanečníkov a spevákov súboru viedla cez rozmanitú francúzsku krajinu. Študenti videli oceán, hory, stredoveké usadlosti a zámky. Stretli sa na spoločných podujatiach s mladými ľuďmi z iných kontinentov.

Herectvo a ekonómia
Dlhoroční tanečníci a speváci súboru Kesaj Čhave sa pripravujú na maturitnú skúšku. Budú prvými absolventmi Súkromného gymnázia v Kežmarku. Už teraz si hľadajú možnosti štúdia na verejných vysokých školách.
Niekoľkí z ročníka by chceli využiť možnosť podpory zo strany Ekonomickej univerzity v Bratislave a zaradiť sa do prípravy na prijímacie konanie. Dvaja-traja z ročníka uvažujú o štúdiu herectva, ďalší chcú ísť do nie príliš vzdialeného Ružomberka na Katolícku univerzitu.

Mladí ľudia z veľmi chudobného prostredia spišských osád sa takto vzdelávajú pod vedením učiteľky Heleny Akimovej a jej pedagogických kolegov. Každodenne trápia svoje telá na fyzicky náročných nácvikoch pod taktovkou vedúceho súboru Ivana Akimova.
Dnes sú to kultivovaní, slušní a európski mladí ľudia, zrejme aj vyrovnaní so svojou rómskou identitou. Sformovalo ich prostredie a ľudia, s ktorými mali to šťastie sa stretnúť. Príležitosť pracovať na sebe nezahodili.
Teraz pôsobia odhodlane a presvedčivo, keď prezentujú svoje ciele. Budeme im držať palce, aby prekonali úklady nového prostredia a vydržali.

Beata
Balogová
