Čo bolo podľa vás udalosťou roka a prečo? Odpovedajú slovenské osobnosti (anketa)

Utečenecká kríza dominovala v ankete denníka SME o udalosti roka.

Ak mali spomenúť udalosť, ktorá ich tento rok naozaj potešila, pre viacerých oslovených to bolo víťazstvo Petra Sagana na cyklistických majstrovstvách sveta. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Stovky mŕtvych utečencov, rozhádaná Európska únia a postoj vlády k utečencom patrili k udalosti roka pre väčšinu osobností, ktoré sa zúčastnili ankety denníka SME. „Je to záležitosť všetkých a sú rôzne pohľady, ktorými ju môžeme vnímať,“ povedala o utečeneckej kríze Lucia Kurilovská, rektorka Akadémie policajného zboru. 

Vyzdvihli tiež úspechy slovenských športovcov. „Nerezignoval som na radosť z malých vecí a úprimne – popri malých rodinných radostiach – som sa najviac tešil z víťazstva Petra Sagana,“ uviedol sudca Ján Hrubala. 

Udalosťou roka bol podľa viacerých aj pozitívny vývoj slovenskej ekonomiky. Trh práce sa zlepšil natoľko, že v októbri prvýkrát v histórii nezamestnanosť na Slovensku klesla na úroveň eurozóny. Domáca spotreba pomohla aj rastu slovenskej ekonomiky. 

„Nezamestnanosť sme mali na úrovni 10,7 percenta a je možné, že bude ešte klesať. To u nás nebolo od roku 2008 či 2009,“ povedal Vladimír Baláž, prognostik Slovenskej akadémie vied. 

Pozitívne rok 2015 vidí aj Ján Mazák, súčasný poradca prezidenta. Za najvýznamnejšiu udalosť odchádzajúceho roka považuje to, že ešte stále žijeme mieri.

Čo bolo podľa vás udalosťou roka a prečo?

Grigorij Mesežnikov, politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky

Ohlas na vlnu utečencov z Blízkeho východu do Európy. Nastavila zrkadlo slovenskej spoločnosti - občanom, politickej elite, mimovládnemu sektoru, médiám. Žiaľ, obraz bol na mnohých miestach dosť nelichotivý. V tejto skúške slovenská politická elita takmer celá prepadla (česť výnimkám, predovšetkým prezidentovi Andrejovi Kiskovi). Občania (obyčajní ľudia - s malým o) sa vo väčšine dali uniesť podlou a najmä vypočítavou xenofóbiou vládnych politikov, ktorí ju kamuflovali ako úsilie „chrániť Slovensko“ a doviedli do absurdnej žaloby proti Európskej únii. Strate dobrého mena krajiny sa snažili - podľa očakávania - zabrániť občianski aktivisti, ale aj médiá, čo bolo skôr príjemným prekvapením.

Martin Slosiarik, sociológ, agentúra Focus

Prvá vec, ktorá zíde človeku na rozum, je pravdepodobne utečenecká kríza, ktorá tak výrazne v tomto roku zasiahla Európsku úniu. Vianoce sú však v duchu kresťanskej tradície nádejou a pozitívnym očakávaním, a preto chcem radšej menovať udalosti, ktoré nás počas roka potešili a ktoré ukázali Slovensko vo svete v pozitívnom svetle, či už to bola bronzová medaila našich juniorov na majstrovstvách sveta v hokeji, postup našich futbalových reprezentantov na majstrovstvá Európy, víťazstvo Petra Sagana na majstrovstvách sveta v cyklistike, víťazstvo Mateja Tótha na majstrovstvách sveta v chodeckej päťdesiatke, či nedávne víťazstvo Petry Vlhovej v slalome Svetového pohára.

Ján Mazák, bývalý predseda Ústavného súdu a súčasný poradca prezidenta

Za najvýznamnejšiu udalosť odchádzajúceho roka považujem to, že ešte stále žijeme, pravda,  myslím na Slovensko a európsky kontinent,  v mieri. Vojna nás obchádza a veľmi by som si želal, aby tak, ako som ja žil celý život  v mieri, žili bez vojnových konfliktov aj naše deti a ich deti... A zárukou takého pokojného života je aj Európska únia. Hľadajme preto všetky cesty, ako toto zoskupenie suverénnych  štátov posilňovať a vyvarujme sa jeho oslabovania.

Alexander Resch, generálny riaditeľ VÚB

Trh práce sa zlepšil do tej miery, že v októbri po prvý raz v histórii nezamestnanosť na Slovensku klesla na priemer eurozóny. Ešte dôležitejšie je, že pozitívny trend bude pokračovať aj v roku 2016. To sú dobré správy, pretože dôvera domácností a appetite for financial intermediation  priamo nadväzujú na stabilitu v práci.

Ľubica Navrátilová, bývalá poslankyňa a odborníčka na sociálnu problematiku

Sociálne balíčky. Sme svedkami nového javu, ktorý ovplyvní slovenskú spoločnosť viac, ako si uvedomujeme. Predvolebný rok nie je rokom bilancovania vládnej hospodárskej politiky, ale začiatkom zmien celej paradigmy doterajšej hospodárskej politiky. Hospodárstvo sa mení zo sociálne a ekologicky orientovanej trhovej ekonomiky na balíčkovú ekonomiku s vytláčaním slobodnej hospodárskej súťaže a  zavádzaním nesystémových prvkov bez toho, aby sa sociálna podpora a pomoc poskytovala adresne. Je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, v ktorom vláda sľubovala solidaritu, ktorá nevedie k závislosti a zneužívaniu, ale je postavená na adresnej a účinnej pomoci tým, ktorí sú objektívne znevýhodnení a nemôžu si pomôcť sami.

Kristína Križanová, odborníčka na paliatívnu medicínu z Národného onkologického ústavu

Z osobného hľadiska to bolo založenie Slovenskej spoločnosti paliatívnej medicíny Slovenskej lekárskej spoločnosti. Z európskeho hľadiska politická a ľudská veľkosť osobnosti kancelárky Angely Merkelovej. Je to úžasný aj ženský prínos do európskej politiky.

Peter Visolajský, šéf Lekárskeho odborového združenia

Príchod asýrskych utečencov na Slovensko. Hoci je to možno kvapka v mori, ale je veľmi dôležitá. Sedemdesiat rokov sme v Európe rozprávali, ako už nikdy nemôžeme dopustiť genocídu a zverstvá  vojny voči nevinným, len z dôvodu ich rasy a náboženstva. Po pomoci týmto ľuďom ohrozeným genocídou, som hrdý na náš štát a na moju cirkev. Som občanom štátu, ktorý pomáha ľuďom, ktorí boli vo svojej krajine prenasledovaní, označovaní a systematicky vyvražďovaní, ako kedysi Židia u nás v Európe.

Gregor Martin Papuczek, spravodajca RTVS

Séria udalostí súvisiacich s migračnou krízou. Už v lete sa potulovali tisíce utečencov po celej krajine - nehatene, bez kontroly, cez polia, cesty, diaľnice. Až po vyjadrení kancelárky Merkelovej, že Nemecko bude zhovievavé k Sýrčanom, sa ich pohyb nasmeroval na budapeštiansku stanicu Keleti, kde ich bolo permanentne dve- až tritisíc, ako sa neskôr ukázalo, verboval medzi nimi svojich kumpánov aj parížsky atentátnik. Chaos, špina, čo Maďari predtým nikdy nevideli. A vzbura, keď sa stovky migrantov vybrali po diaľnici smerom na Viedeň? Tragigroteska! Následná - jedinečná - antimigračná vládna kampaň mohla padnúť na úrodnú pôdu.

Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek

Za najväčšie negatíva v slovenskom zdravotníctve v roku 2015 považujeme prijatie zlého a zbytočného zákona, ktorý diskriminačne upravuje platy sestier a iných zdravotníkov a taktiež rozpočet na rok 2016, ktorý nedáva nádej na zlepšenie situácie v zdravotníctve. Veľkým mínusom boli určite pochybné prenájmy zdravotníckych zariadení, pochybné zmluvy stravovania, kauza tety Anky vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni či bielenie karty novorodenca v nitrianskej fakultnej nemocnici. Proti schránkovým firmám a korupcii sa neprijali žiadne účinné opatrenia, naopak, minister Viliam Čislák proti tomu chcel bojovať povinnými protikorupčnými školeniami zdravotníkov, ktoré však po proteste komôr nakoniec zo zákona vyňal. A to je len zlomok káuz. Dovolím si upozorniť, že za rozkrádanie nemôžeme my zdravotníci, ale minister a manažéri, ktorých nominoval. Žiaľ, komora sestier a pôrodných asistentiek nemôže zhodnotiť kladne jediné rozhodnutie, nariadenie či zákon v zdravotníctve, s ktorým prišla vláda Roberta Fica.

Radko Hokovský, riaditeľ think tanku Evropské hodnoty

Primárne je to migračná kríza. Bezprecedentný nárast počtu ľudí, ktorí prichádzajú do Európy. Ukazuje to vôľu Európskej únie tieto problémy riešiť, ale aj istú neschopnosť. Konkrétnou kľúčovou udalosťou je podľa mňa hlasovanie v Rade, keď sa presadil relokačný mechanizmus (kvóty). Vytvoril veľké napätie medzi strednou Európou a jej zvyškom.

Zuzana Vatraľová, šéfka slovenskej pobočky Medzinárodnej organizácie pre migráciu

Jednou z najdôležitejších a zároveň najtragickejších udalostí uplynulého roka bol podľa mňa víkend 18. a 19. apríla, keď v Stredozemnom mori zahynulo bezmála tisíc migrantov. Hoci stovky a tisíce migrantov prichádzali v minulých rokoch o život na ceste za jeho záchranou, až tento tragický víkend naplno prebudil médiá a štáty k činom.

Vladimír Baláž, prognostik Slovenskej akadémie vied

Za ekonomickú udalosť a prekvapenie roka považujem to, že naša ekonomika začala rásť na základe vyššej domácej spotreby. Domácu spotrebu zase ťahalo to, že rástol počet nových pracovných miest. Zároveň klesala nezamestnanosť. O jej pokles sa postaral nedostatok pracovnej sily v niektorých profesiách, a to aj preto, že mnoho starších ľudí už odišlo do dôchodku. Nezamestnanosť sme mali na úrovni 10,7 percenta a je možné, že bude ešte klesať. To u nás nebolo od roku 2008 či 2009.

Ján Hrubala, sudca

Nerezignoval som na radosť z malých vecí, a preto úprimne - popri malých rodinných radostiach som sa najviac tešil z víťazstva Petra Sagana na majstrovstvách sveta. Za udalosti v dobrom zmysle slova skôr považujem k dobru smerujúci kontinuálny vývoj než jednorazové víťazstvá. Takže trochu vážnejšie - počas roka som obdivoval najmä spôsob výkonu pontifikátu pápeža Františka a tiež spôsob výkonu úradu nášho prezidenta Andreja Kisku.

Štefan Harabin, sudca

Udalosťou roka je právna schizofrénia pani Švecovej, ktorá reálne disciplinárne žaluje samu seba. Jednou rukou predkladá rozsudky o opitom sudcovi a o súkromnej a politickej polícii pánov Kaliňáka a Lipšica ako zákonné na zaujatie zjednocujúceho stanoviska a druhou rukou ich predkladá ako nezákonné na potrestanie sudcov Harabina, Dohňanského a Šimonovej, ktorí ich vydali, a ruší za to ich senát. Predseda lipského súdu v roku 1933 odolal nátlaku Hitlera a nezrušil senát, ktorý oslobodil Dimitrova spod obžaloby za zapálenie Ríšskeho snemu. Nacizmus sa vo všeobecnosti považuje za obdobie temna a demokracia v Európskej únii za vrchol právneho štátu.

Jozef Pecho, klimatológ

Pre mňa tou najväčšou klimatologickou udalosťou bola konferencia COP21. Veľkými očakávaniami, ako sa táto udalosť skončí, bol poznačený celý rok 2015. Aj keď COP mohla dopadnúť lepšie, predsa len ide o veľký diplomatický úspech. Politické elity si konečne uvedomili, že klimatická zmena predstavuje pre ľudstvo zásadný a vážny problém. Z klimatického hľadiska bol udalosťou roka klimatický fenomén El Niňo, ktorý bude pravdepodobne najsilnejší v histórii.

Ľubor Fišera, predseda Akreditačnej komisie

Z môjho pohľadu to bolo dokončenie komplexnej akreditácie dvadsiatich dvoch vysokých škôl. Zmapovanie vysokoškolského územia a oddelenie dobrých od slabších bolo obrovské množstvo práce. Zasadali sme prakticky každý mesiac a posúdili sme tisíce študijných programov a žiadostí o habilitácie a inaugurácie.

Victor Breiner, vojnový fotograf

Za udalosť roka považujem skutočnosť, že si čoraz viac ľudí uvedomuje, že za informáciami o svete, ktoré denne konzumujeme, stojí takmer vždy konkrétny komerčný alebo politický záujem. Rôznorodosť pohľadov a názorov nikdy nebola pestrejšia a mnohých to mätie. Schopnosť orientácie v informačných vodách považujem za absolútnu nevyhnutnosť pre pokoj duše jednotlivca a, samozrejme, aj pre stabilitu spoločnosti a, v neposlednom rade, štátu.

Matej Tóth, majster sveta v chôdzi na 50 km

Z môjho hľadiska to boli majstrovstvá sveta, kde som získal titul. Stále je to niečo neuveriteľné a možno si ani neuvedomujem, čo sa mi podarilo. A zo širšieho hľadiska sú to udalosti, ktoré slovenský šport zažil od 23. augusta, keď získal titul majstrov sveta štvorkajak, po 29. september, keď uspel Peter Sagan. Je to krásne obdobie slovenského športu, hrnuli sa pozitívne správy a ľudia pookriali.

Anna Karolína Schmiedlová, tenistka

Podarilo sa mi v tomto roku vyhrať po prvý raz turnaj WTA a to hneď dvakrát. Ale výnimočné chvíle som prežívala aj v Riu de Janeiro, kde som sa dostala do finále. Hralo sa na antuke, ktorú mám rada, no boli tam náročné podmienky. Krátko po tom som už vyhrala v Katoviciach. Bol to môj prvý titul WTA a bolo to neuveriteľné.

Peter Pekarík, futbalový reprezentant

Z nášho pohľadu by som vyzdvihol postup na majstrovstvá Európy. Podarilo sa nám to prvýkrát, je to historický moment pre náš futbal.

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Peter Sagan, Osobnosti, Utečenecká kríza vo svete

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.

Neprehliadnite tiež

V prípade platinových sitiek navrhuje prokurátor nepodmienečné tresty

Rozhodovať budú len o dvoch z trojice obžalovaných.

Podľa prešovských študentov pomenovali asteroidy

Ďalší dvaja pracujú na ekologickom opaľovacom prípravku.

SaS podáva trestné oznámenie v súvislosti s elektronickým zdravotníctvom

Strana tvrdí, že mohlo dôjsť k machináciám pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Via Iuris vyzvala na širšiu odbornú diskusiu o voľbe ústavných sudcov

Voliť sa bude 18 kandidátov, z ktorých vzíde deväť ústavných sudcov.

SaS chce zvieratám pripísať zvláštny význam a nepovažovať ich za vec

Matečná uviedla, že zákonom v oblasti ochrany zvierat sa Slovensko konečne zaradí medzi kultúrne krajiny.