SME

Pellegrini, Jánoš alebo Zeman? Pozrite sa, kto nás v roku 2015 najviac pobavil

Redakcia SME pripravila prehľad humorných udalostí roku 2015.

Český prezident Miloš Zeman. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Činili sa skrachovanci aj noví snaživci

Kým niektorí politici riešili parlamentné či stranícke povinnosti, iní zaujali bitkou či falošnými podpismi. 

Pre Igora Matoviča bol svätým mužom, pre babičku zostane nevychovaným agresorom. Konzervatívny poslanec Štefan Kuffa napadol dôchodkyňu z východného Slovenska, čím definitívne prišiel o miesto na kandidátke OĽaNO. Babička prišla za poslancom so sťažnosťou, že pre čiernu stavbu jeho syna chodia nákladné autá cez jej pozemok. Hovorí, že Kuffa do nej strčil, za čo mu dala výchovnú facku. 

Igor Matovič v júni spoločne s Danielom Lipšicom veľkolepo ohlásil vznik predvolebnej koalície OĽaNO-Nova. Nevydržala ani pol roka. Po spojení preferencie klesali a dvojkoalícia by sa nedostala do parlamentu. Na vstup by potrebovala sedem percent. 

Matovič ešte v novembri tvrdil, že slabé preferencie kandidatúru koalície neovplyvnia. „Ak sa nenájde sedem percent ľudí, ktorí nechcú v politike zlodejov, tak to nemá cenu. Bolo by zbabelé znižovať si latku,“ povedal. Deň po odovzdaní kandidátok oznámil, že dvojkoalícia nebude. Svoju stranu premenoval na OĽaNO-Nova a Lipšica, ktorý chcel kedysi vytvoriť novú väčšinu, len prichýli na kandidátke. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

O úspechu hnutia Sen sníval Eduard Chmelár. Vznik novej strany odôvodňoval spoločenskou objednávkou, nepodarilo sa mu však nazbierať ani potrebných desaťtisíc podpisov, aby mu ju na ministerstve vnútra zaregistrovali. Vo voľbách ju tak neuvidíme. 

Kúpiť si stranu sa krátko pred voľbami podarilo podnikateľovi Borisovi Kollárovi. Nazval ju Sme rodina. Jeho deväť detí, ktoré má s ôsmimi ženami, by mohlo vytvoriť kompletný poslanecký klub. 

Šéf kedysi najsilnejšej pravicovej strany SDKÚ Pavol Frešo zas v parlamente zostal úplne sám. Opustila ho polovica poslaneckého klubu – Ľudovít Kaník.

(lu)

Výrazom roka bola teta Anka v alobale

Čierne peniaze treba zabaliť do alobalu. Ak do firmy hľadáte bieleho koňa, volajte tete Anke.

Provízie zo štátnych dotácií sa v Smere pred uskladnením v trezore balia do alobalu. Systém začiatkom novembra opísala bývalá manželka bývalého poslanca Smeru Vladimíra Jánoša na zverejnenom videu. 

„Povedal mi, aby som išla zobrať alobal. Keď som sa ho opýtala, prečo alobal – že v prípade horenia bytu, aby tie peniaze nezhoreli,“ opisovala Jánošová taktiku bývalého manžela. 

Odborníci z požiarno- technického a expertízneho ústavu ministerstva vnútra SME potvrdili, že alobal môže byť v spomínanom prípade účinnou ochranou, ak sa použije viacero vrstiev. Dôležité tiež je, ako dlho by teplo na bankovky pôsobilo a akou intenzitou. Účinnejšia ako alobal je podľa expertov minerálna vlna, ktorá sa používa aj pri zatepľovaní budov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kým Jánoš doloval v štátom dotovaných Hornonitrianskych baniach, košické krídlo Smeru sa zameralo tradične na zdravotníctvo. 
Šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Forai musel v septembri odstúpiť pre podozrenie, že svoju 77-ročnú „tetu Anku“ nastrčil do firiem, s ktorými podpisoval miliónové zmluvy. 

Dôchodkyňa z dedinky Družstevná pri Hornáde Anna Sučková bola zapísaná napríklad ako spoločníčka firmy Bravia, ktorá má v Košiciach lekáreň. Pracovníčka, ktorá zdvihla telefón, SME tvrdila, že tam žiadnu Annu Sučkovú nepoznajú.

(bum)

Tvrdé jadro zatĺkalo výprask v referende

O referende proti homosexuálom podľa organizátorov katolícke Slovensko nevedelo. 

Napriek širokej podpore kresťanských aktivistov, mimovládnych organizácií i viacerých politikov tzv. referendum o rodine nebolo platné. Účasť bola len 21,41 percenta voličov. 

Ľudia z Aliancie za rodinu si však zatlieskali a po boji prišli s množstvom vysvetlení a výhovoriek. 

„Keď k nám prichádzali zahraniční novinári, krútili hlavami, že to nie je možné, aby sa k ľuďom nedostala informácia o referende,“ tvrdila po oznámení výsledkov hovorkyňa aliancie Anna Verešová. „Nedostala sa k nim informácia o referende a je to prvá úloha médií -informovať o obsahu referenda.“ 

Za neúspechom bola podľa aliancie aj antikampaň médií či neochota vysielať jej šoty v televízii.
Možno preto si po krachu hlasovania dve ortodoxné partičky založili konzervatívne denníky. Každá vlastný, lebo dohoda medzi katolíkmi sa na Slovensku rodí ťažko.

Aliancia za rodinu odmietla o referende hovoriť ako o neúspešnom. „V žiadnych voľbách sa neprihliada na tých, čo neprišli,“ povedal Chromík. V referende na nich však zákon akosi prihliada – vyžaduje účasť aspoň 50 percent.

Chromík stratenú akciu za 6,3 milióna eur nazval „dobrodružstvom“. Keď Ústavný súd jednu z otázok označil za protiústavnú, predstavitelia aliancie si zakryli ústa červeným symbolom X. Obci s najväčšou účasťou sľúbili guláš. Stalo sa ňou Beňadovo, kde hlasovalo 86 percent voličov.

(roc)

Grékom Syriza stačí tak i tak

Či podmienky Európskej únie odmieta, alebo prijíma, Gréci volia ľavicu.

Pred rokom sa celá Európa obávala, ako bude vyzerať eurozóna, keď grécke voľby vyhrá ľavicová Syriza, ktorá kampaň dlhodobo stavia na odmietaní šetriacich opatrení. 

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C44QU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu