SME

Platy zdravotníkov sa od nového roka upravia, pribudnú varovania na cigaretách

Do praxe sa zavádzajú nové pravidlá zverejňovania údajov o spolupráci lekárov s výrobcami liekov.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Archív SME - Tomáš Benedikovič)

BRATISLAVA. Platy zdravotníkov sa od januára upravia. Zmenu v mzdách prináša novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Právna norma upravuje platy vyše 20 zdravotníckym profesiám v nemocniciach, ako sú farmaceut, sestra, zdravotnícky laborant či sanitár, s výnimkou lekárov.

Novela stanovuje minimálnu výšku ich základnej zložky mzdy podľa vzoru úpravy platov lekárov. Napríklad sestra má mať rovnako ako verejný zdravotník či fyzioterapeut základnú zložku mzdy najmenej vo výške 0,81-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve spred dvoch rokov. Právna norma garantuje zdravotníkom platy v štátnych aj súkromných nemocniciach. Na vyššie mzdy pôjde do nemocníc 55 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Novela bude účinná aj napriek tomu, že prezident SR Andrej Kiska ju ani po druhý raz nepodpísal. Bude platiť bez jeho podpisu. Hlava štátu ju odporúčala prijať s viacerými zmenami. Prezident napríklad nepovažoval za dostatočné finančné krytia zákona.

Čislák hovorí o korektnej a solídnej novele

Právna norma sa však nepozdáva zástupcom zdravotníkov. Sestrám sa nepáči, že sa netýka ich kolegýň v ambulanciách, kúpeľoch či zariadeniach sociálnych služieb. Požadujú tiež, aby sa im zvýšili koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy, aby sa v plate zohľadňovali odpracované roky, alebo započítavala materská či práceneschopnosť do času odbornej praxe. Sestry už na protest začali v nemocniciach s podávaním výpovedí. Z nich patrí pod rezort sedem, tri nie. Do platnosti vstúpi väčšina výpovedí vo februári. Nemocnice už začali do pracovného pomeru prijímať nových ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru) novelu považuje za korektnú a solídnu. Poukázal, že aktuálnym požiadavkám sestier nemôže ustúpiť, pretože na ne nie sú peniaze. Ich prvotné požiadavky podľa jeho slov splnil, zdravotníci pôvodne žiadali, aby mali taký istý zákon ako lekári, aby platil pre všetky kategórie zdravotníkov a pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia.

Platy sestrám podľa Čisláka neklesnú a ani nebudú stáť. Podotkol, že základná zložka mzdy im bude podľa zákona každoročne valorizovaná prostredníctvom priemernej mesačnej mzdy. Ak by niektorej zo sestier mzda podľa schválenej novely klesla, odstúpi z funkcie. Tie to na výplatách uvidia práve vo februári.

Zverejňovanie spolupráce lekárov a farmafiriem

Vzťahy medzi zdravotníkmi a farmaceutickými spoločnosťami majú byť od nového roka transparentnejšie. Ministerstvo zdravotníctva si to sľubuje od novely zákona o liekoch. Právna norma zavádza nové pravidlá zverejňovania údajov o spolupráci lekárov s výrobcami liekov.

SkryťVypnúť reklamu

Prax podľa ministerstva ukázala, že súčasné pravidlá nefungovali a spoluprácu s farmafirmami priznávalo len minimum lekárov. Po novom ju majú preto oznamovať firmy. Dáta by sa mali zverejňovať aj na webe.

O spolupráci s lekármi majú povinne informovať každého polroka. Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) budú posielať správu o výdavkoch na propagáciu, marketing a na peňažné i nepeňažné plnenia poskytnuté zdravotníckym pracovníkom priamo alebo nepriamo prostredníctvom tretej osoby. Dáta následne zverejní NCZI na svojom webe, pacienti si tak budú môcť pozrieť, s akými výrobcami liekov ich lekár spolupracoval.

Po novom má byť teda jasné, kto koho financuje a s akým cieľom. Súčasné nastavenie legislatívy sa podľa šéfa sekcie liekovej politiky ministerstva Adama Hlôšku priblíži americkému modelu. USA sú známe svojou prísnou politikou v oblasti spolupráce lekárov a farmafiriem. Povinnosť zverejňovať všetky platby medzi nimi a zdravotníckymi odborníkmi tam platí od roku 2013.

SkryťVypnúť reklamu

Na príprave novely spolupracovalo ministerstvo s organizáciou Transparency International Slovensko (TIS). Nové pravidlá podľa Zuzany Dančíkovej z TIS obmedzia priestor pre nekalé konanie, zlepšia porozumenie a posilnia dôveru pacientov i verejnosti v spoluprácu firiem a zdravotníkov. To si od novely sľubuje aj minister zdravotníctva.

Varovania na cigaretách

Cigaretové škatuľky budú okrem textových varovaní pred škodlivosťou fajčenia obsahovať aj varovné obrázky. S novými varovaniami majú byť na trh uvádzané od mája 2016.

Pred následkami fajčenia budú napríklad vystríhať obrázky ženy vykašliavajúcej krv, mladého páru pred rakvou nenarodeného dieťaťa, mladého muža v márnici či fotografie poškodených očí, zubov alebo končatín. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR takto zmenou zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov reaguje na európsku legislatívu.

SkryťVypnúť reklamu

Používanie kombinovaných zdravotných varovaní je podľa rezortu účinnejšie ako len textové varovania. Na cigaretových škatuľkách majú zároveň dostať viac priestoru upozornenia na škodlivosť fajčenia. Na každej škatuľke bude tiež napísané, že fajčenie zabíja a tabakový dym obsahuje viac ako 70 rakovinotvorných látok. Súčasťou bude aj informácia o službe, ktorá sa poskytuje na pomoc fajčiarom.

Niektoré zmiznú z trhu

Zo slovenského trhu by mali postupne zmiznúť aj cigarety s rôznymi druhmi aróm. Má to byť však počas dlhšieho obdobia, aby spotrebitelia prešli na iné výrobky. Podľa európskej smernice budú takéto cigarety povolené na trhu do mája 2020.

Na Slovensku došlo v posledných rokoch k viacerým zmenám, ktoré mali za cieľ zvýšiť ochranu nefajčiarov či znížiť dostupnosť cigariet pre deti. V reštauráciách tak vznikli časti pre nefajčiarov a zmizli automaty na cigarety. Zároveň postupne rastú ceny tabakových výrobkov. Podľa údajov Svetovej banky a iných ekonomických inštitúcií je cena jedným z výrazných faktorov ovplyvňujúcich spotrebu.

SkryťVypnúť reklamu

Dospelých fajčiarov na Slovensku ubúda, v prípade detí a mládeže je však situácia iná. Fajčenie sa ročne na Slovensku podpíše pod úmrtie asi 11.000 ľudí. Liečba chorôb spojených s týmto zlozvykom si okrem toho vyžiada aj finančné prostriedky v sume 165 až 232 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 880
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 912
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 993
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 815
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 747
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Radosť hráčov AC Miláno.

Funkcionári „rossoneri“ pritom iba nedávno pristúpili k výmene na trénerskom poste.


SITA
Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Juraj Kucka.

Aktuálne sa Juraj Kucka lieči zo zranenia, ktoré ho donútilo k ukončeniu reprezentačnej kariéry.


SITA
Slovenskí futbalisti po prehre so Slovinskom.

Spomedzi súperov Slovenska v kvalifikácii na MS 2026 sú podľa očakávania najvyššie Nemci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu