BRATISLAVA. Slovensko od piatka už neposkytuje oficiálnu rozvojovú pomoc, ale rozvojovú spoluprácu. Predchádzajúci zákon platil od roku 2007, pričom odvtedy podľa rezortu diplomacie prešla táto agenda v globálnom, regionálnom i národnom meradle významnými zmenami.
Zákon vymedzujú subjekty, ktoré sa okrem orgánov verejnej správy budú podieľať na jej realizácii. Ide najmä o mimovládne organizácie, podnikateľské subjekty a vedecko-výskumné inštitúcie. Zapojiť sa budú môcť aj zahraničné mimovládky, ale až po tom, ako výška dotácií dosiahne 15 miliónov eur. V súčasnosti je to na úrovni 5,5 až 6 miliónov eur. Ministerstvo zahraničných vecí má však ambíciu túto sumu zvyšovať. Každoročne by to malo byť o desať percent.
Rozvojová spolupráca sa bude poskytovať formou dotácie, finančného príspevku, zadaním zákazky, darovaním hnuteľného majetku štátu, vládnymi štipendiami, odpustením dlhu či poskytnutím zvýhodneného vývozného úveru. Zákon pripúšťa, vzhľadom na efektivitu a adresnosť poskytovanej rozvojovej spolupráce, aj ďalšie nástroje, o ktorých rozhodne vláda.
Novým nástrojom je už spomínané zadávanie zákazky, a to konkrétne na dodanie tovaru, uskutočnenie stavebných prác a poskytnutie služieb.
O úplnom alebo čiastočnom odpustení dlhu partnerskej krajine bude rozhodovať vláda na návrh Ministerstva financií SR. Pri určení rozsahu sa bude posudzovať vplyv tohto kroku na schodok rozpočtu verejnej správy Slovenska. O odpustení dlhu sa uzatvorí s partnerskou krajinou medzinárodná zmluva.