BRATISLAVA. Občianske združenie Romano kher v spolupráci s Akadémiou médií zrealizovalo mediálnu analýzu vybraných slovenských médií, ktoré sa výrazne podieľajú na vytváraní obrazu menšín u verejnosti.
Monitorované obdobie analýzy Rómovia v médiách na Slovensku bolo päťmesačné, od 1. 6. do 31. 10. 2015.
"Rómovia, podobne ako utečenci, nemajú možnosť brániť sa, pretože nemajú prístup k médiám, ani politickú stranu, ktorá by ich obhajovala," uviedla Agnes Horváthová z Romano kher - Rómsky dom.

Alibi politikov: rómsky problém
Podľa Horváthovej monitoring ukázal, že podobne ako doposiaľ Rómov, aj utečencov médiá prezentovali ako homogénnu, jednoliatu skupinu, s ktorou sú predovšetkým problémy.
"Podporili ich v tom aj politici, ktorí označili 'rómsky problém' ako neriešiteľný a ako dostatočne odrádzajúci od prijímania utečencov," uviedla Horváthová.
Utečenci zatlačili v roku 2015 v mediálnom priestore do úzadia problematiku Rómov, z hľadiska spracovania menšinovej témy sa však nič nezmenilo, skonštatovala.
Časť médií podľa nej cieľavedome obhajuje dobré príklady a snažia sa vylepšiť negatívny obraz Rómov.
"Na opačnom póle sú médiá, ktoré u respondentov utvrdzujú stereotypy a predsudky. Uvedomujú si, že Rómovia sú jedným 'z predajných artiklov' v médiách a neprekáža im uviesť etnicitu priamo v titulku," kritizovala Horváthová.

Ľudia bez mena
"Novinári často v príspevkoch nedávajú priestor Rómom, o ktorých informujú. V prípade, že poskytnú priestor, neraz uvedú Rómov anonymne alebo označením osadník alebo obyvateľ osady," všíma si Horváthová.
Nepriaznivou skutočnosťou je vysoký počet príspevkov o Rómoch žijúcich v osadách.
Prieskum ukázal, že z 309 príspevkov bolo 145, v ktorých nebolo určené bydlisko, a 102 bolo o Rómoch žijúcich v osadách. Podľa Atlasu rómskych komunít na Slovensku žije približne polovica Rómov rozptýlene medzi majoritou.
Slabý prístup k médiám
"Ovplyvniť názory alebo negatívne nálady v spoločnosti, prezentovať Rómov ako jednu z národnostných menšín, ktorej príslušníci žijú na Slovensku stáročia, môžu hlavne novinári z väčšinových médií," pripomenula Agnes Horváthová.
Aj keď sú Rómovia občanmi Slovenska, v médiách ich prezentujú ako odlišnú skupinu obyvateľov, dodala.

Čo by mali novinári dodržiavať pri písaní o rómskej téme
- Vyhýbať sa zbytočnému zdôrazňovaniu etnicity.
- Príslušníka menšiny uvádzať menom a priezviskom.
- Pýtať sa Rómov na ich názor a dať im priestor na vyjadrenie.
- Využívať širšie spektrum odborníkov a autorít pri informovaní o téme.
- Zodpovedne a citlivo pristupovať k osobám, ktoré nemajú skúsenosť s médiami.
- Venovať viac priestoru integrovaným Rómom.
- Vyhýbať sa zovšeobecňovaniu negatívnych javov na celú komunitu.
- Nepodporovať stereotypy a predsudky voči rómskej menšine.
- Používať korektné titulky a vyhýbať sa hanlivým pomenovaniam typu "osadník".
Zdroj: Romano kher: Desatoro novinára píšuceho o rómskej téme

Beata
Balogová
