BRATISLAVA. Sprístupňovanie informácií na opakované použitie bude prebiehať podľa nových pravidiel. Priniesla ich novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorá je účinná od začiatku tohto roka.
Opakovaným je použitie informácie na iný účel, ako bol pôvodný, s ktorým bola informácia vytvorená. Po novom platí, že povinná osoba musí sprístupniť informáciu na opakované použitie a nezostane to na jej svojvôli. Povinnými osobami sú napríklad štátne orgány či samosprávy a iné právnické a fyzické osoby.
Zmeny v zákone sa týkajú aj akademických knižníc, múzeí, galérií či archívov, ktoré sú povinnou osobou alebo ich povinná osoba zriadila. Doteraz mali výnimku. Tá platí naďalej v prípade, že ide o majetkové práva duševného vlastníctva. Novela zavádza aj marginálne náklady a týka sa aj digitalizácie kultúrneho dedičstva.
V Národnej rade SR boli napokon schválené iba čiastkové zmeny v infozákone potrebné na zosúladenie tejto normy s európskou legislatívou. Minister spravodlivosti Tomáš Borec (Smer) nepredložil do vlády veľkú novelu, ktorú jeho rezort pripravoval dva roky v spolupráci s tretím sektorom a zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska.
V novembri minulého roka to kritizovali predstavitelia mimovládnych organizácií Transparency International Slovensko, Aliancia Fair-play a inštitútu Ineko. Skonštatovali, že vláda nesplnila svoje programové vyhlásenie v tejto oblasti.
Vypracovali preto výzvu s desiatimi bodmi, ktoré majú zlepšiť prístup občanov k informáciám. Vyzvali politické strany, aby si ich osvojili a presadili do roka od svojho zvolenia. Zhruba polovica z bodov sú opatrenia, ktoré boli súčasťou kompromisného návrhu novely infozákona, ktorý sa Borecovi podarilo vyrokovať s tretím sektorom a predstaviteľmi samosprávy.