BRATISLAVA. Opozícia nevyužila uplynulé štyri roky vlády Roberta Fica na svoju konsolidáciu.
Myslí si to predseda Mosta-Híd Béla Bugár, podľa ktorého opozícia nezvládla nielen utečeneckú krízu, ale aj ďalšie veci vrátane toho, že nateraz ľuďom neukázala alternatívu voči Smeru-SD.
"Potrebujeme ukázať občanom, že tu opäť hrozí vláda jednej strany, ktorá Slovensku škodí, tak potrebujeme ponúknuť alternatívu. A my stále hovoríme o alternatíve troch strán (Most-Híd, KDH, Sieť). Len problém je v tom, keď napríklad pán Procházka hovorí, že si vie vládu predstaviť aj so Smerom a že Sieti by predvolebná spolupráca so 'starými' politikmi škodila, ale po voľbách si to vie predstaviť. To je nefér k voličom," povedal v rozhovore pre TASR Bugár.
Snaha o eliminovanie vlády jednej strany
Zdôraznil, že Most-Híd hovorí pred voľbami to isté, čo bude hovoriť aj po voľbách. "Že pre Slovensko by bolo dobré vymeniť Smer, zmeniť smerovanie Slovenska a nedopustiť, aby tu opäť vznikla vláda jednej strany," pripomenul Bugár.
V súvislosti s opozíciou pripomenul pád vlády Ivety Radičovej. Toto obdobie bolo podľa neho ťažké a naďalej pretrvávajú pochybnosti o spoľahlivosti niektorých kolegov (SaS, pozn. TASR).
"Vedeli sme to prekonať, ale stále máte niekde vzadu v hlavách, že nemôžete vedieť, ako sa títo kolegovia zachovajú, keď budú mať opäť zodpovednosť," podotkol.
Kritika odvolávania ministrov
Šéf Mosta-Híd kritizuje aj časté pokusy o odvolanie ministrov. Podľa neho pričasté návrhy devalvujú tento inštitút. "Niektoré strany, ktoré pomaly ani nevedia robiť skutočnú parlamentnú politiku, si myslia, že odvolávanie je najlepšie možné zviditeľnenie sa pre stranu," skritizoval Bugár.
Upozornil, že odvolávanie člena vlády je zbraň v rukách opozície, vďaka ktorej vie upozorniť na prešľapy ministrov. Ak sa však využíva prehnane, stráca podľa Bugára na váhe. "Mám problém s tým, ak sa to devalvuje. A k devalvácii došlo," skonštatoval.
Za touto devalváciou vidí tzv. neštandardných politikov, ale aj "starších" poslancov zo štandardných strán. "Akoby sa báli, že keď sa nepripoja, môže nám to škodiť. To je zlé. Nie je to o tom, či sa pripojíme, alebo nie. Je to o tom, či som presvedčený, že v tomto momente mám také argumenty, že to musím urobiť (odvolávanie). Nemáme odvolávať len preto, aby sme odvolávali a dostali sa tak do médií," vyhlásil Bugár.
Niektorí poslanci si podľa neho mýlia parlament s Hyde Parkom. "Vystupujú k hocičomu, len aby vystúpili. Niektorí robia aj to, že vystúpia v písomnej aj ústnej rozprave k jednému návrhu, aby to vraj počuli aj tí, čo pri písomnej rozprave neboli. To je zbytočné naťahovanie času a tiež to nemá nič s efektivitou," opísal predseda Mosta-Híd.
Figeľ spomína na kauzu Váhostav
Súčasná slovenská opozícia má obrovské rezervy, aj keď ju bolo výrazne počuť napríklad pri kauze Váhostav, ktorá zasiahla stovky nevinných živnostníkov. Myslí si to predseda KDH Ján Figeľ, podľa ktorého je trieštenie opozície výrazom nezodpovednosti, ak nie sebectva. Ministraničky, ktoré vznikajú ako na bežiacom páse, podľa Figeľa prehlbujú skepsu u ľudí.
Figeľ považuje za dobré, keď je pravica pluralitná, ak ide o vyjadrenie názorových prúdov. "Ak je to o personálnom egoizme alebo obchodno-ekonomicko-politických záujmoch, je to zlé pre krajinu. Strany tu vznikajú ako na bežiacom páse a je to výraz marketingového chápania politiky. Ale politika nemá byť biznisom ani presadzovaním korupčných záujmov, ale verejného záujmu. Ministraničky, ktoré využívajú neskúsenosť národa s demokraciou a slabiny systému, len prehlbujú skepsu, ktorá tu po 25 rokoch je," povedal v rozhovore pre TASR Figeľ.
Spájanie opozície
Zdôrazňuje potrebu spájania sa pre budúcnosť Slovenska. "V minulosti sme vytvorili volebnú stranu SDK. KDH bolo chrbticou tejto spolupráce. Po voľbách 2012 som ponúkol partnerom Ľudovú platformu. Zlyhala kvôli Pavlovi Frešovi. Ten dokázal rozvrátiť aj svoju vlastnú stranu. Ale nevzdávam sa," uviedol Figeľ s tým, že KDH sa najčastejšie koordinovalo s Mostom-Híd.
Boli však aj situácie, keď spolupracovalo s OĽaNO a SaS. "Dominantne pri témach korupcie. Nezhodneme sa pri všetkom, ale tam, kde sa zhodneme, KDH je pripravené spolupracovať pre dobro ľudí," zhodnotil.
Z opozície bol sklamaný pri voľbe predsedu Najvyššieho kontrolného úradu. KDH sa podľa jeho slov podarilo takmer celú opozíciu zjednotiť na mene kandidáta Maroša Žilinku, ale zlyhalo to na šéfovi SDKÚ-DS Pavlovi Frešovi. "Na čele NKÚ je dnes nominant Pavla Freša, ktorého si Robert Fico vopred verejne vyžiadal," zdôraznil Figeľ.
Zároveň pripomenul, že KDH prijalo stratégiu KDH+, ktorá sa rozvíja a vytvára priestor na spoluprácu pre všetkých, ktorí sú si hodnotovo a programovo blízki. "Pribúdajú nám ľudia, politici a osobnosti verejného života. Do KDH prišli poslanci na úrovni národnej, európskej, regionálnej a miestnej. KDH je vnímané ako akcieschopná a hospodársko-sociálne kompetentná strana," priblížil Figeľ.