BRATISLAVA. Priemerná ročná teplota vzduchu, ktorú namerala väčšina meteorologických staníc na našom území, zaradila uplynulý rok na druhú priečku najteplejších rokov v histórii. Prvenstvo aj naďalej patrí roku 2014.
Najvyššie hodnoty ročného priemeru sa pohybujú na úrovni 12 stupňov Celzia, v prípade Podunajskej nížiny ešte o niečo vyššie. Priemerná ročná teplota vzduchu sa tak od normálu vychýlila o viac ako plus dva stupne.
„Toto je mimoriadne veľká odchýlka. Už plus pol stupňa od normálu znamená pri tejto charakteristike teploty vzduchu hranicu pre nadnormálnosť,“ vysvetľuje klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavol Faško.
“"Priemerná ročná teplota vzduchu sa od normálu vychýlila o viac než plus dva stupne. Je to mimoriadne veľká odchýlka."
„
Minuloročný január bol zmesou veľmi odlišných typov počasia. V jeho prvej polovici malo počasie na krajnom juhozápade výrazne jarný charakter, ale po dvoch týždňoch bola v rovnakom regióne snehová kalamita a viackrát snežilo aj v poslednom januárovom týždni.
Snehová kalamita na začiatku posledného januárového víkendu spôsobila, že na viacerých meteorologických staniciach boli zaregistrované rekordne vysoké hodnoty novej snehovej pokrývky pre 30. január, respektíve pre celý január.
Ojedinele boli dokonca zaznamenané aj absolútne najvyššie hodnoty novej snehovej pokrývky aspoň od polovice 20. storočia.
Toto sa stalo predovšetkým v regiónoch juhozápadného, západného Slovenska, v niektorých oblastiach stredného Slovenska a k nemu priľahlých oblastiach východného Slovenska. Napriek tomu meteorológovia zhodnotili január ako teplotne nadnormálny.

Skloňované sucho
V lete prevládali dlhšie obdobia s minimom zrážok, bohatšími na dážď boli koniec jari a jeseň.
„Celková ročná bilancia zrážok preto nebola až taká nepriaznivá, ako by sa zo skúseností v priebehu roka mohlo zdať,“ hovorí Faško.