Bojovník proti útlaku, hrdina, výnimočný človek a priateľ. Takto si spomínajú na kňaza Antona Srholca slovenskí politici, podľa ktorých bude v spoločnosti chýbať on aj jeho nezameniteľný humor. Anton Srholec zomrel vo štvrtok vo veku 86 rokov. Srholcovi približne pred rokom diagnostikovali nádor na pľúcach.
"Odišiel môj dlhoročný priateľ, učiteľ a vizionár, don Anton Srholec. Táto správa ma hlboko zasiahla. Bol som ho v poslednom čase viackrát navštíviť v nemocnici. Som vďačný za každé slovo, úsmev aj radu, jeho skúsenosti a humor, ktorý ho neopúšťal ani v ťažkej chorobe," reagoval predseda KDH Ján Figeľ, ktorý je poctený, že Srholca poznal osobne. "Takéto osobnosti sa nerodia bežne. Bol výnimočný, hlboký a čistý človek. V mojom srdci zostane navždy ako spravodlivý medzi spravodlivými," dodal.

Nie domom, z ktorého utekajú ľudia
Svoje vyjadrenie pridal na facebooku aj prezident Andrej Kiska. „Dnes od nás navždy odišiel človek, ktorý nachádzal Boha v úsmevoch a dobrých činoch ľudí. Človek večne usmiaty a plný optimizmu. A to napriek všetkému príkoriu, ktorým v živote prešiel. Vždy, keď ma objal, cítil som silný stisk skutočného, obdivuhodného človeka. Otec Srholec nám zanechal svoju víziu nášho Slovenska. Vždy chcel, aby naša krajina bola skutočným domovom pre ľudí. Nie domom, z ktorého utekajú ľudia. Ale domovom, kde je teplo, otvorené náručie, ochota odpúšťať a poprosiť o prepáčenie. Česť a úcta Vašej pamiatke, otec Srholec. Ďakujeme, že ste naše Slovensko spravili lepším a krajším,“ povedal prezident Kiska.
Správu o úmrtí otca Antona Srholca prijala s veľkým zármutkom aj strana SaS. "Bol to neúnavný bojovník proti útlaku a totalite a nebál sa v ktorejkoľvek dobe postaviť sa za hodnoty ľudskosti, súcitu a solidarity. Svojou charizmou dokázal spájať veriacich i neveriacich. Jeho slová budú chýbať, o to dôležitejšia bude snaha o naplnenie jeho odkazu," uviedli liberáli.
Podľa SDKÚ tvoril Anton Srholec lepšiu spoločnosť. "SDKÚ s veľkým zármutkom prijíma úmrtie otca Antona Srholca. Muža, ktorý svojím životom nepretržite dokazoval, že každý z nás môže prispieť k vytváraniu krajšej spoločnosti," píše strana vo svojom vyhlásení.
Otca Srholca podľa nej nezlomilo ani prenasledovanie, uväznenie, zastrašovanie a ponižovanie. "V duchu kresťanskej lásky ochotne a nezištne pomáhal tým, ktorí to najviac potrebujú. Vďaka svojej práci bol pre mnohých vzorom, ktorý veril vo víťazstvo dobra a slobody. Otca Antona Srholca si všetci budeme pamätať vďaka jeho húževnatosti, nezlomnosti, odpusteniu, láske ku každému človeku a nezameniteľnému humoru," uvádza sa ďalej v stanovisku.
Na Srholca spomína aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. "Anton Srholec bol človekom, ktorý nikdy neodbočil od svojich zásad, neoblomne veril v Boha a v silu dobra. Česť jeho pamiatke," napísal na svojom profile na Facebooku.
Na sociálnej sieti reagoval aj Ľudovít Kaník, ktorý považuje zosnulého kňaza za vzácneho a výnimočného človeka. "Z každého stretnutia s ním za mnohé roky som si vždy pamätal jeho pozitívne vyžarovanie, ktoré z neho sálalo. Napriek tomu, že nemal ľahký život, bol vzorom lásky k ľuďom, k životu. Bol to jednoducho dobrý človek," napísal Kaník.
Za človeka s veľkým č považuje Srholca aj líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič. Daniel Lipšic na Facebooku ocenil, že Anton Srholec celý svoj život stál na strane spravodlivosti. "Za komunizmu, za mečiarizmu aj v posledných rokoch, kedy prišiel podporiť protesty proti korupcii. Stál vždy na strane tých slabších a utláčaných. Nikdy sa nebál a nikdy nezaváhal. Pre mňa bol skutočným hrdinom. Dnes je už v nebi," uviedol Lipšic.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým, rodine, priateľom a známym otca Antona Srholca, prostredníctvom vyhlásenia, ktoré zaslala médiám jeho hovorkyňa. „Slovensko dnes prežíva smutný deň,“ uviedol predseda NR SR.
"Navždy odišiel výnimočný človek, otec Anton Srholec kňaz a salezián. Venoval sa však aj charitatívnej činnosti, bol to človek, morálny vzor, autorita, s neustále vyžarujúcou silou, odhodlaním a pozitívnou energiou. Silný životný príbeh tohto kňaza, spisovateľa a neúnavného podporovateľa chudobných, utláčaných a slabších a novodobej morálnej autority sa začal v reholi, neskôr ho vysvätili za kňaza. Nepoddal sa režimu, keď ho zavreli ako politického väzňa a naďalej zostal verný svojim hodnotám. Aktívne sa zapájal aj do verejného života a prostredníctvom publikácií vysielal odkazy, ktoré sú svedectvom doby, v ktorej žil. Bol symbolom vytrvalosti, demokracie, sily a boja za slobodu. Svojou vernosťou a túžbou po pravde stelesňoval morálne hodnoty, ktoré sú odkazom pre ďalšie generácie. Česť jeho pamiatke," povedal Pellegrini.

Otec Antonio
Na Srholca spomína aj šéf Siete Radoslav Procházka. "Práve pre jeho kázne som istý čas, ešte za starého režimu, chodil najmä do Blumentálu. Bol ozajstnou legendou už dlhé roky pred svojou smrťou, ale nikdy, nikdy si nepestoval žiadny kult osobnosti, skôr presne naopak. Česť veľkej pamiatke Antona Srholca," napísal Procházka.
"Anton Srholec bol pre mňa zárukou, že keď sa na Slovensku udeje alebo bude mať udiať niečo zlé, že sa ozve mravná a morálna autorita. Že sa nebude ani rozpakovať, ani báť sa ozvať. Veľmi ma inšpiroval aj jeho postoj k životu, viere a ľuďom,“ reagoval Mikulúš Dzurinda, bývalý predseda vlády SR.
„Otec Antonio bol najvzácnejším človekom, akého sme tu mali. Výnimočne pokorný, láskavý a múdry. Učil nás pomáhať, chápať, ľúbiť. Pestoval v nás dôveru v cirkev napriek tomu, že ani k nemu nebola vždy fér. Jeho utrpenie za komunizmu by nám aj dnes mohlo mnohé povedať. Dnes nemá ľudí veľmi čo spájať. Možno by to mohol byť práve on, kto nás spojí. Veľká stopa, ktorá tu po ňom ostala. A začneme žiť pokorné životy plné lásky k človeku a k slobode,“ povedala Ľudmila Kolesárová, šéfka Dobrého Anjela
„Anton Srholec bol pre slovenskú spoločnosť tým, čím sú univerzity pre svojich študentov: okrem hľadania pravdy a ukazovania cesty poznania viedol našu krajinu k ľudskosti a humanizmu. Je teraz na nás, aby sme pokorne, ale s pevnou vierou niesli jeho odkaz a pomáhali obrodiť našu spoločnosť. Nemôžem sa ubrániť pocitu, že v dnešnom rozorvanom svete bude táto jeho výnimočná osobnosť chýbať nielen nám Slovákom, ale aj Európe a svetu,“ reagoval Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

Anton Srholec žil v pravde. A to aj vtedy, keď čelil všemocnej komunistickej totalite a hrozbe straty slobody a života. Odišiel človek, ktorý pre mňa stelesňoval hodnoty humanizmu, odvahy, srdca, solidarity a ľudskosti. Odišla vzácna biela vrana. Môžeme byť lepšou spoločnosťou, ak sa jeho životnému posolstvu budeme všetci snažiť aspoň trochu priblížiť,“ povedal Milan Šagát, riaditeľ organizácie Via Iuris, ktorá spolu s Alianciou Fair-play odovzdáva cenu Biela vrana.
„António môj, sobášil si nás s Angelou v Blumentáli, v Prvý sviatok vianočný sme pocítili hlboké šťastie. V telefonickom rozhovore, v ktorom som ďakoval za to, čo si mi dal, ďakoval si nám tiež. Bez teba by som bol menej kresťanom,“ povedal spisovateľ Peter Repka.
„Odchod pána Antona Srholca do večnosti ma veľmi zarmútil. Považujem ho za výnimočného človeka,z ktorého vyžarovala, napriek všetkému, čo v živote prežil, úžasná vnútorná sila, pokoj a láska k človeku. Svojim životom a činmi nám ukázal, ako zotrvať vo viere v Boha a ako naplňať slová sv.Jakuba, aby sa naša viera bez skutkov nestala mŕtvou. A za to si ho nesmierne vážim,“ pridala Zuzana Pechočiaková, lekárka ocenená Bielou Vranou.
Hlboký zármutok nad smrťou kňaza Antona Srholca vyjadril aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Podľa jeho slov odišiel človek, ktorý bol pre slovenskú spoločnosť inšpiráciou.
"Oddaný hlbokým morálnym hodnotám, nezlomný, nesmierne ľudský a pokorný. Život Antona Srholca nesie v sebe odkaz v podobe odvahy ísť proti prúdu, v mene pravdy a lásky k blížnemu," povedal Nesrovnal. Úcta k človeku a viera v dobro je posolstvom, ktoré podľa neho Srholec navždy zanechal v srdciach ľudí.
Bývalá premiérka Iveta Radičová spomína na Srholca spomína hlavne pre jeho schopnosť žiť. "Sú ľudia, ktorí s nami budú stále. Tonko Srholec, pán Srholec, tento človek s najväčším Č, pre mňa vždy bol, je a bude žijúcim príkladom odvahy, pokory, lásky a múdrosti a stáleho úsmevu na tvári aj v tých najťažších životných okamihoch. To, čo ma s ním však bude sprevádzať stále, je jeho schopnosť žiť v každodennosti - to, čo mnohí zatiaľ nie sú možno schopní prijať ani ako teóriu a teda žiť slobodou a ľudskými právami."
"Správu o odchode dona Srholca do večnosti som prijal so zármutkom. S úctou a vďakou spomínam na všetko dobré, čo vykonal pre Cirkev i celú spoločnosť. Osobitne si vážim jeho prácu s ľuďmi, ktorí sa ocitli v ťažkých životných situáciách, neraz na okraji záujmu ostatných. Pamätám na neho v modlitbách i pri slávení svätej omše. Úprimne mu želám večné šťastie v Božej blízkosti," vyjadril smútok bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.
Pre Petra Sandtnera, podpredsedu Konfederácie politických väzňov, znamenal veľmi veľa. "V našej organizácii bol aj najdlhšie pôsobiacim predsedom a do poslednej chvíle organizoval či pomáhal s čím len mohol. Často aj z vlastných peňazí. Jeho srdcovou záležitosťou boli pamätníky a knihy. Veľmi mu záležalo na tom, aby vyšla napríklad kniha o politických väzňoch s fotkami všetkých pamätníkov. Povedal, že predtým nemôže ani zomrieť. Splnilo sa mu to v novembri. Podobne sa správal vo všetkom. Vždy oveľa viac dával ako prijímal," povedal.
"Anton Srholec bol človek planúceho srdca. Mal otvorenú náruč vždy a pre všetkých. Jeho slová boli kryté krvou. Preto mali váhu a boli nespochybniteľné. Svätil ho pápež, prijal ho americký prezident, no on naďalej liečil rany svojim bezdomovcom," vyjadril sa spevák, moderátor a spisovateľ Pišta Vandal.
Výtvarník Jozef Danglár Gertli na Srholca spomína takto. "Mimoriadne vzácny, čestný a dobrý človek. Sobášil nás, krstil naše deti. Na rozdiel od oficiálnych predstaviteľov cirkvi som naňho hrdý." Jeho manželka Lucia spomína, že mu písavala listy a hovorí, že otec Antonio navždy ostane v jej srdci. "Bolo to niekoľko nezabudnuteľných stretnutí v jeho byte na Nezábudkovej ulici v Bratislave, sobáš v kostole v Devínskej novej Vsi, pri ktorom sa nahlas plakalo aj nahlas smialo, krsty našich dvoch dcér, ďalšie stretnutia pri príležitosti rôznych osláv, ale aj stretnutia náhodné. A vždy, vždy, keď mi bolo ťažko, keď som mala pocit, že už je toho na mňa príliš veľa, že už to skrátka nedám, sadla som si a napísala som mu list. Tie prvé som aj posielala. Potom som pochopila, že to nie je potrebné. Tá upokojujúca odpoveď prišla aj tak. Tie listy môžem písať aj ďalej, pretože Otec Antonio je navždy v mojom srdci a ja viem, že vždy príde odpoveď."
"Kňaz Anton Srholec naplno využil celý svoj život na to, aby svet, z ktorého odišiel, bol lepším miestom pre ľudí, ako ten svet, do ktorého sa narodil," uviedla Jana Dubovcová - Verejná ochrankyňa práv.