BRATISLAVA. „Väzenie sa nekončí tým, že vás prepustia na slobodu. Nesiete si to so sebou ako stigmu po celý život,“ povedal Anton Srholec v rozhovore pre SME v novembri 2009.
Počas pobytu vo väzení bolo pre neho veľmi dôležité priateľstvo. „Mať kamaráta, to bol poklad. Delili sme sa, kto mal viac, pomáhal tým, čo mali málo. Tí, čo mali málo, tých sme držali nad vodou.“ hovoril v septembri 2014.
Skutočná sloboda pre Srholca prišla až po novembri 1989. Ľudí, ktorí tvrdia, že za komunizmu bolo lepšie, označil v novembri 2010 za hlupákov. „S takými hlupákmi sa nerozprávam. Musia byť slepí a hluchí. Alebo sa počas minulého režimu mali príliš dobre.“

Demokracia nie je všeliek
Ani demokracia podľa Srholcových slov nie je liek na všetko. Nič lepšie však neexistuje. „Chýbajú nám ľudia, ktorí budú demokraticky myslieť a konať.“
Na tieto slová nadviazal aj v decembri 2014, keď sa zúčastnil na demonštrácii proti korupcii po kauze nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici. „Mňa nesklamala demokracia. Mňa trápi len úroveň mnohých ľudí, ktorí nás reprezentujú a vedú. Ak sa verejne vyjadrujem k spoločenským problémom, ide mi najmä o kvalitu, o morálne hodnoty našich elít,“ povedal pre časopis Slovenka.
V roku 2005 sa musel brániť, keď archívy ŠtB odhalili, že bol evidovaný ako agent. Priznal, že za ním eštebáci chodili, na spoluprácu však nikdy nepristúpil. „Dokázal som mlčať ako hrob a v živote som nikoho neudal.“
Prečítajte si tiež:
Zastával sa Róberta Bezáka
Opakovane sa Srholec zastával Róberta Bezáka a veril, že bude rehabilitovaný. „Stal sa naším učiteľom. Ja starec sa hrdo hlásim k jeho kurzu, ktorý počujeme už z Ríma. Bezák sa snažil zreformovať cirkev, priblížiť ju k ľuďom, naučil nás neopustiť človeka. Cirkev tiež nie je neomylná,“ vyhlásil v júni 2013.
Bolo to už v čase, keď cirkev viedol pápež František. S jeho zvolením podľa Srholca prišla nová filozofia. „Ak sa chceme ako katolícka cirkev v tomto modernom, často zločinnom svete presadiť, už nebudeme môcť hrať kartou, že sme mocní a bohatí, ale že sme múdri nasledovníci Ježiša, ktorí sa skláňajú k chudobným v akýchkoľvek rovinách.“
V januári Srholec kritizoval mierny trest pre farára z Nevidzian, ktorý sexuálne obťažoval 11-ročnú školáčku a súd mu vymeral iba podmienku. „Špinavosť je špinavosťou, nech to robí ktokoľvek. Hlásateľ čistoty, ak je to pravda, by mal dostať dvojnásobný trest,“ vyjadril sa v Novom Čase.
Keď v úrade prezidenta končil Ivan Gašparovič, Srholec povedal, že mu za ním bude smutno asi ako za bývalým režimom. „Spálil veľkú šancu urobiť kus peknej práce pre Slovensko,“ konštatoval pre Plus sedem dní.
„Nechcu dělat reklámu, ale, keby jste chtěli vidět naozaj pjekné město, zajdite si do Skalice,“ vábil ľudí Skaličan Srholec v marci 2012 počas diskusie nadácie Polis o najmilších miestach.
V redakcii SME: Máte u mňa rezervovanú posteľ
V júli 2012 prijal pozvanie do redakcie SME. „Na stole treba mať pri raňajkách Bibliu a noviny,“ povedal ako prvé na rannej porade domáceho spravodajstva. Redaktorom poďakoval za to, že mu každý deň noviny pripravujú. „Keď vás žena vyhodí z bytu, alebo vás oň oberú, máte u mňa rezervovanú posteľ.“
Žijeme veľmi rýchlo, vyznal sa v januári 2013 v novoročnom rozhovore pre časopis Trend. „Dôkazom som aj ja. Starec, ktorý sa už mal hrať doma so psíkom, je ešte stále zamestnaný.“
V júni minulého roka sa Srholec vyslovil za prijatie utečencov na Slovensko. „Od nás odišli celé vlny emigrantov pred násilím a totalitou. Boli láskavo prijatí a udomácnili sa. Je na čase, aby aj Slovensko otvorilo svoju náruč a pomáhalo.“

Pozdravoval aj na Pohodu
Návštevníkom festivalu Pohoda poslal v júli cez časopis Týždeň videopozdrav z nemocnice, kde podstúpil chemoterapiu. „Bojujú o moje predĺženie a nateraz, chvalabohu, úspešne. Teším sa z posledných dní, ktoré sú mi dané.“
Po prepustení do domáceho liečenia Srholec priznal, že je veľmi vyčerpaný. „Som na konci so silami. Celkovo to už vzdávam,“ povedal pre Plus jeden deň. V októbri ešte poslal pozdrav divákom na premiére dokumentu o jeho živote.
„Všetci ste ma poznačili svojou láskou a dobrotou. Ja by som bol rád, aby ste prijali Antónia ako svojho brata, ktorý prešiel ťažký kus cesty, ale nevzdal to. Bojuje, miluje slobodu, miluje pravdu, miluje lásku k ľuďom a skláňa sa aj k tým posledným, pretože to sú tí, v ktorých ja chcem a vidím trpiaceho Ježiša, ktorý žije medzi nami.“

Beata
Balogová
