BRATISLAVA. Objasnenosť trestnej činnosti za rok 2015 je podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka pre políciu historickým úspechom.
Ako v piatok uviedol na tlačovej besede, v uplynulom roku sa pohybovala na úrovni 57 percent.
Najmä Bratislava
Situácia sa podľa Kaliňáka zlepšila najmä v Bratislave. Pre hlavné mesto bola v minulosti charakteristická objasnenosť na úrovni 20 percent, v minulom roku sa podľa ministra policajtom podarilo objasniť viac ako 40 percent trestných činov spáchaných v Bratislave.
Ako ďalej Kaliňák uviedol, v roku 2015 zaregistrovali na území Slovenska 48 vrážd, pričom objasnenosť v tejto oblasti predstavuje 66,6 percenta. Podľa ministra na Slovensku pripadá podľa štatistík na 100 tisíc obyvateľov 0,9 vraždy, čo nás radí medzi najbezpečnejšie krajiny.
"Slovensko sa v rôznych rebríčkoch ukazuje ako jedna z najbezpečnejších krajín na svete," uviedol. Spomedzi 539 lúpeží spáchaných v roku 2015 policajti objasnili 64 percent a spomedzi 29 074 majetkových trestných činov objasnili 38,89 percenta. Spolu bolo podľa policajných štatistík v uplynulom roku na Slovensku spáchaných 73 130 trestných činov.
Pri nehodách zomrelo 274 ľudí
Robert Kaliňák tiež zmienil štatistiku o minuloročnej situácii na cestách. Na Slovensku sa stalo v roku 2015 spolu 13 535 dopravných nehôd, pri ktorých zomrelo 274 ľudí.
V porovnaní s rokom 2014 je to o 15 usmrtených na cestách viac. Ťažké zranenie utrpelo 1086 osôb.
Podľa šéfa rezortu vnútra sa tak minulý rok podarilo splniť cieľ, a to, aby počet obetí na cestách neprekročil číslo 300. "Naďalej sú tam však veci, s ktorými sme nespokojní," zdôraznil Kaliňák s tým, že tento počet chcú ešte znížiť.
Prekáža mu najmä nárast počtu obetí medzi chodcami. "V porovnaní s rokom 2014 je to o viac ako 20 osôb," uviedol. Ministerstvo vnútra tak bude podľa neho ešte viac presadzovať reflexné prvky či osvetu. Nevylúčil ani ukladanie pokút nezodpovedným chodcom, nebude to však prioritou. Až 71 percent smrteľných nehôd chodcov bolo za zníženej viditeľnosti, dvaja z troch zomreli v obci. Najviac chodcov prichádza o život vo veku 51 až 70 rokov.
Z pohľadu dopravnej nehodovosti bola v minulom roku najhoršia situácia v Žilinskom a Prešovskom kraji. V prípade Prešovského kraja však ministerstvo vnútra očakáva zlepšenie najmä pre nové úseky diaľnic, čo môže mať na vývoj nehodovosti pozitívny vplyv.
Na Slovensku sú však aj okresy, kde sa vlani nestala žiadna smrteľná nehoda. Boli to Bánovce nad Bebravou a Bratislava IV.
Najčastejšími príčinami dopravných nehôd boli v roku 2015 porušenie povinností vodiča, nedovolená rýchlosť a nesprávny spôsob jazdy. "Zaznamenali sme aj prácu s iPodom či čítanie novín za volantom. Tieto veci sú veľmi nebezpečné," skonštatoval minister.
Situácia s utečencami sa vraj nezlepší
Minister vnútra sa na tlačovej besede venoval aj utečeneckej kríze. Podľa neho sa situácia v roku 2016 nezlepší. Ako uviedol, situáciu ešte zhoršuje nezvládnutá integrácia migrantov v západoeurópskych krajinách.
Migranti sa podľa ministra vnútra v nových domovských krajinách segregujú a odmietajú hodnoty Európskej únie. To podľa neho vedie k situáciám ako v nemeckom Kolíne, kde úradom nahlásili desiatky prípadov sexuálneho obťažovania.
"Keď sa niekto správa takto, cíti sa neohrozene," uviedol s tým, že na problém integrácie pri rozhodnutiach o prijímaní migrantov už v minulosti upozorňoval rezortných kolegov z iných členských štátov únie.
Ako ďalej povedal, na vyriešenie krízy je potrebné zamerať sa na dve priority. Prvou je prísnejšia kontrola na vonkajších hraniciach únie. "Takisto musí fungovať rýchla a efektívna návratová politika v prípade tých, ktorí podľa medzinárodných zmlúv nemajú nárok na azyl," dodal minister.