BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) odmieta robiť z migrantov chránený druh a nebude klamať slovenskú verejnosť.
Vyhlásil to v diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že sa potvrdili informácie slovenskej vlády o spojení migračnej vlny a bezpečnostných hrozieb.

Nejde o diplomaciu
Fico tiež odmietol kritiku, že jeho rétorika ohľadom migračnej krízy je už za čiarou.
Maďarič: Žiadne strašnie
Premiér Fico témou migrantov nestraší, práve naopak, upokojuje situáciu. V diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 to povedal minister kultúry Marek Maďarič (Smer).
"Migračná kríza má politické dopady, zhoršujú sa vzťahy v rámci EÚ. Európa je ohrozená. Strašenie? Naši ľudia cez médiá zažili teroristické útoky v Paríži a na to prišiel premiér a povedal, že na to musíme prijať protiteroristickú legislatívu. To nie je strašenie, to je upokojovanie situácie," vyhlásil Maďarič.
Pripomenul aj obťažovanie žien migrantmi v nemeckých a iných mestách. "Je na mieste, keď príde premiér a povie, že vidíme, do akého neriešiteľného problému sa dostali západoeurópske štáty a ja ako premiér hovorím, že urobíme všetko preto, aby nás nikto nedonútil k tomu, aby tu vznikla takáto enkláva. To nie je strašenie, to je upokojovanie situácie," zdôraznil minister.
"Keby sa na Slovensku niečo stalo, tí istí novinári, ktorí to dnes zľahčujú, a tí istí politici, ktorí to dnes zľahčujú, budú prví, ktorí budú žiadať moju hlavu. Tu nejde o diplomaciu, ale o to, či sme schopní chrániť Slovensko a schengenský priestor. Aká diplomacia tu pomôže? Diplomati sa postavia na hranicu a budú dvíhať prst? Tam musia ísť policajti," upozornil.
Premiér tiež pripomenul dve zásadné zmeny v politike vlády po udalostiach v nemeckom Kolíne nad Rýnom.
Finančnú pomoc na migračnú krízu chce kabinet jasne orientovať najmä na ochranu vonkajšej schengenskej hranice, nie napr. na potravinové fondy, a zároveň vláda ani na dobrovoľnom základe neurobí žiadne rozhodnutie, ktoré by viedlo ku vzniku ucelenej moslimskej komunity na Slovensku.
Píše Tuskovi a Junckerovi
V pondelok tiež Fico pošle listy predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi a šéfovi Európskej komisie Jeanovi-Claudeovi Junckerovi, aby zvážili urýchlenie rozhodnutia o zostavení Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže. K iniciatíve sa podľa Ficových slov pridal aj český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
"Nie je to len problém Nemecka, ale aj iných krajín. Všetko sa nedá zverejniť, ale podobné sexuálne útoky sa objavili aj v mestách vo Švédsku, Fínsku, Rakúsku či Švajčiarsku," podotkol.

Nechce sa hrať na experta
Na margo situácie v zdravotníctve, kde stovky sestier z dôvodu nespokojnosti s platmi podali výpovede, premiér zdôraznil, že zdravotná starostlivosť ohrozená nie je.
"Najskôr sme zvýšili platy lekárov, potom prišli sestry a povedali, že aj ony chcú. Vyčlenili sme 55 miliónov eur a platy sestier sa zvyšovali," povedal.
Fico sa podľa svojich slov nechce hrať na experta na zdravotníctvo. "Vyhýbam sa nemocniciam ako čert krížu," konštatoval. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru) však má zatiaľ jeho dôveru. "Komunikuje, hľadá riešenia," zdôraznil predseda vlády s dôvetkom, že ak to nezvládne, bude potrestaný.
Na otázku, s akými témami pôjde Smer do volieb, Fico odvetil, že sa má čím pochváliť. Hovoril o klesajúcej nezamestnanosti, konsolidácii verejných financií či o investícii Jaguar Land Rover. "Ponúkame stabilnú a bezpečnú krajinu, kde radi prichádzajú investori, a krajinu, kde sa budú postupne riešiť ďalšie dlhodobé výzvy," dodal.
Figeľ hovoril o väzňoch z Guantánama
Ak niekto na Slovensku reprezentuje teroristickú hrozbu, sú to väzni z Guantánama, ktorých na Slovensko transportovala Ficova vláda za vstupenku do Bieleho domu. V relácii TA3 V politike to povedal líder KDH Ján Figeľ, podľa ktorého vláda na migračnú vlnu a bezpečnostné hrozby reaguje skôr predvolebne.
"To, ako Robert Fico za šesť dní štyrikrát reagoval na udalosti v iných štátoch, hovorí o prekrývaní našich problémov. Keby mal štyri tlačovky k zdravotníctvu, tak by som možno zatlieskal," priznal Figeľ. Navyše to, že bol vykradnutý byt predsedu NR SR Petra Pellegriniho (Smer-), "ústavného činiteľa číslo dva, ktorý je chránený, je hanba a výsmech bezpečnostnej politiky vlády".
Na margo blížiacich sa parlamentných volieb Figeľ uviedol, že vidí ponuku v alternatíve stabilnej a zodpovednej vlády v centre s KDH. Za blízkych partnerov označil Most-Híd a Sieť. Napriek tomu, že sa tieto tri strany na predvolebnej spolupráci nedohodli, Figeľ tvrdí, že KDH je akcieschopné.
"Voľby budú o tom, aké bude Slovensko, či bude pokračovať línia populizmu a zadlžovania národa. Musíme presviedčať ľudí, že tvorivé Slovensko je lepšia cesta ako konzumné Slovensko," zdôraznil.
V súvislosti so sociálnymi balíčkami Figeľ zopakoval, že pri niektorých opatreniach Smer opisoval od KDH a aj preto by ich nezrušili, ale opravili. Opravil by napríklad vlaky zadarmo. "Ani za komunizmu neboli vlaky zadarmo," povedal s tým, že toto opatrenie treba urobiť adresnejšie a spravodlivejšie.
Za najväčšie potvrdenie zlyhania vlády v zdravotníctve označil Figeľ poruchu kúrenia v bratislavskej nemocnici. "Hovorí sa tu o platoch sestier či korupcii v zdravotníctve. Ale kde je pacient? Malo by sa to otočiť, on by mal byť v strede záujmu," dodal.