BRATISLAVA. Pre strednú vrstvu je veľmi dôležité, aby v marcových parlamentných voľbách prepadlo čo najmenej hlasov a ľudia by si mali vybrať tak, aby mali istotu svojho zastúpenia v parlamente.
V relácii TA3 V politike to uviedol líder mimoparlamentnej strany Sieť Radoslav Procházka s tým, že sa na tom zhodol aj so zástupcami KDH a Mosta-Híd.
Strany Procházka vyzval, aby súťažili predstavami o tom, ako by mal tento štát vyzerať. "Priniesol som plán sústrediť pravý stred pod jednu strechu. Lebo zmysel má spolupráca pred voľbami len vtedy, ak si ľudia vedia predstaviť, ako to bude vyzerať aj po voľbách," vysvetlil dôvody, prečo Sieť neprikývla na predvolebnú spoluprácu s KDH a Mostom-Híd.
Zastrešenie pravice pod jednu strechu sa má udiať v dvoch fázach. Prvou je podľa Procházku spoločný poslanecký klub a druhou zlučovací snem do polovice volebného obdobia.

Sieť kladie dôraz na kvalitu
Ani Procházka sa v relácii nevyhol hodnoteniu sociálnych balíčkov vlády. "Naším plánom nie je benzínová pumpa s toaletami na úrovni IV. cenovej skupiny, s nízkou kvalitou benzínu a jeho vysokou cenou, kde vás na konci potešia plyšovou hračkou zadarmo," zdôraznil s tým, že on chce ponúknuť kvalitu a dobre fungujúci štát, kde na konci nie je potrebná hračka.
Základ dobre fungujúceho zdravotníctva je zase podľa Procházku v tom, aby sa peniaze zo systému nevyvážali v kvantách. "Chceme tiež dosiahnuť skrátenie čakania na zdravotné výkony, a to kombináciou administratívnych, finančných a logistických opatrení," vysvetlil.
Procházka sa tiež zastal sestier, stovky z nich podali výpovede z dôvodu nespokojnosti s platmi. "Musíme ich prestať vodiť za nos a dospieť k dohode, ktorá sa dodrží. Nemáme na ich platy a potom príde minister dopravy, že chce 50 miliónov eur na štátny dopravný servis. To nestačia tie servisy, čo tu už sú?" pýtal sa.
Lídrovi Siete sa nepáči ani vládny slovník k migračnej kríze. "Hrozba, ktorú maľuje premiér Robert Fico (Smer), je podstatne menšia ako kolabujúce zdravotníctvo, stagnujúce školstvo a nefungujúca spravodlivosť," myslí si.
Podľa Procházku však bolo správne odmietnuť povinné kvóty. "Európa má právo chrániť svoje hranice. A nie je dôvod, aby bremeno celej humanitárnej krízy niesla len EÚ. Sú tu napríklad bohaté štáty Perzského zálivu, ktoré majú nula utečencov. Ak kvóty, tak globálne a tie čísla by hneď vyzerali inak," uzavrel.

Bugár chce dvojciferný výsledok
Strana Most-Híd by zasa chcela vo voľbách dosiahnuť dvojciferný volebný výsledok, v roku 2012 strana získala 6,89 percenta.
Práve od volebného výsledku sa bude podľa šéfa strany Bélu Bugára odvíjať skladanie budúcej koalície
. "Aj v roku 2010 to vyzeralo, že bez Smeru sa vláda urobiť nedá. Stále si myslím, že ak každá strana urobí dobrý výsledok, je to možné. Najbližšie sú mi KDH a Sieť, vieme si predstaviť aj spoluprácu so SaS. Ale o tom rozhodnú voliči. Najdôležitejšie je, či dôjde k programovej a hodnotovej zhode," povedal Bugár.
Na margo špekulácií o ochote Mosta-Híd vytvoriť koalíciu so Smerom Bugár podotkol, že jeho strana má úplne iné predstavy, ako spravovať krajinu. "Neviem si predstaviť, že pri niektorých veciach, kde máme odlišné stanovisko ako Smer by došlo k dohode. My vždy hovoríme pozitívne, teda s kým si vieme predstaviť spoluprácu. A alternatíva je v spolupráci Mosta-Híd, KDH a Siete," deklaroval.
Vláda škodí Slovensku
V súvislosti s migračnou krízou povedal, že postoj vlády SR škodí Slovensku. "Vytvárať strach, aby sa ľudia báli, je nebezpečné. Ešte nebezpečnejšie je uplatňovanie kolektívnej viny. S týmto máme veľmi zlé skúsenosti, napríklad pri Židoch," upozornil Bugár.
Za hlavnú agendu svojej strany však šéf Mosta-Híd označil právny štát, boj proti korupcii, schránkovým firmám či za čistejšiu justíciu. Nevyhýba sa ani zdravotníctvu. "Ak na protikorupčných opatreniach ušetríme peniaze, bude aj na platy sestier," myslí si.
Na margo vládnych opatrení obsiahnutých v sociálnych balíčkoch Bugár zopakoval, že je potrebná väčšia adresnosť a systémovosť. Nezrušil by napríklad vlaky zadarmo, opatrenie by však opravil tak, aby bolo adresnejšie a sociálne a netýkalo sa napríklad zahraničných dôchodcov s vysokými dôchodkami.