KEŽMAROK. Stredná odborná škola na Garbiarskej ulici v Kežmarku už 135 rokov pripravuje žiakov na robotnícke činnosti, remeselnú činnosť a oblasť služieb.
Tretinu jej žiakov v súčasnosti tvorí rómska populácia.
"Títo naši žiaci sa veľmi šikovne chytajú práce. Učia sa na praktických činnostiach v našich dielňach a prevádzkach, robia ich pre verejnosť a baví ich to," uviedla pre Tasr riaditeľka školy Marta Sabolová.

Papiere aj do sveta
"Mnoho mladších spolužiakov zo škôl to ťahá k nám, lebo naši absolventi prezentujú, že táto škola im aj niečo dá do života," dodala riaditeľka školy.
V kežmarskom regióne je nezamestnanosť na úrovni 25 percent, a tak mnohí absolventi odchádzajú za prácou do zahraničia. Uplatnenie vo svete im umožňuje medzinárodný certifikát, ktorý majú výučné listy aj maturitné vysvedčenia z tejto školy.
V súčasnosti sa tu vzdeláva približne 450 žiakov.
"Zatiaľ ma to veľmi baví. V budúcnosti by som sa chcela živiť kozmetikou, možno si otvoriť salón," priblížila svoje plány 15-ročná študentka Strednej odbornej školy na Garbiarskej ulici v Kežmarku Bibiana z obce Krížová Ves.
Predpokladá, že v škole získa potrebné skúsenosti, aby sa v kozmetickej sfére dokázala uplatniť.
"Chcem stať vizážistkou a verím si, že sa mi to podarí aj vďaka tomu, že ma tu dobre prakticky pripravia," predstavila jasnú predstavu o svojej budúcnosti 15-ročná študentka Nikola Racová.
Praktické skúsenosti tu žiačky získavajú priamo v školskom salóne, kde má dvere otvorené aj verejnosť.
Majú remeslo aj sociálne zručnosti
"Stolárčina sa mi veľmi páči. Myslím si, že na odbornom výcviku nás vedia dobre pripraviť. Najprv by som sa chcel po škole zamestnať vo firme, a potom možno aj dať na podnikanie," dodal 18-ročný Marek Šoltés z obce Mlynčeky, ktorý tento rok končí.
Žiaci odboru stolár už počas svojho štúdia vyrábajú pod dozorom odborného majstra nábytok na zákazku.
"Tento školský rok sme mali dosť veľký záujem o stolárčinu, predtým to bolo trošku slabšie. Máme dosť rómskych študentov, ktorým sa treba trošku viac venovať, ale v podstate sa im darí," zhodnotil stolársky majster František Cehuľa.
Medzi absolventmi školy sú aj takí, ktorí pokračovali na vysokej škole a následne sa vrátili do regiónu, kde svoje skúsenosti uplatňujú. Jedným z úspešných študentov školy je Michal Marhefka, súčasný prednosta Obecného úradu v obci Lendak v Kežmarskom okrese.
"Formovalo sa tu nielen moje odborné videnie, ale aj sociálne cítenie, názor na život a medziľudské vzťahy," zhodnotil Marhefka.
Dlhé roky tu učil tatranský chatár a nosič Peter Petras.
"Medzi mnou a školou vznikol celkom zaujímavý vzťah, vzťah spätnej väzby. Na jednej strane som vychovával a neskôr učil žiakov ja, ale zároveň škola učila a vychovávala mňa," povedal Petras, ktorý ešte pred deviatimi rokmi na škole učil.