BRATISLAVA. Študuje na najstaršej švédskej univerzite v Uppsale, kde si robí doktorát. Piateho marca bude tiež mimo Slovenska, ale napriek tomu voliť bude. Neodradil ho ani komplikovaný systém, ktorý voľbe poštou predchádza.
Doktorand na univerzite v Uppsale Michal Smrek si myslí, že štát nevychádza v ústrety ľuďom, ktorí majú záujem voliť zo zahraničia. „Zdalo by sa, že aj súčasnému politickému establishmentu vyhovuje stav zavedený za Mečiara, ktorý zahraničných Slovákov od účasti vo voľbách skôr odradzuje,“ hovorí Smrek s tým, že aj to je dôvod, prečo sa rozhodol voliť.
Za jednoduchší spôsob, než je súčasná poštová korešpondencia medzi ním úradmi, považuje možnosť voliť na veľvyslanectvách, ktorú však zákon neumožňuje.
Smrek hovorí, že systém podávania žiadosti o voľbu poštou sa podľa neho mal už dávnejšie presunúť na štátny e-governance portál. „Našťastie sa našla skupina dobrovoľníkov, ktorá vytvorila internetovú aplikáciu,“ hovorí. Tá vygeneruje hotovú žiadosť aj s e-mailovou adresou, na ktorú ju treba zaslať.
Aplikácia volby.digital
Smrek síce žije viac ako osem rokov v zahraničí, ale na Slovensku má stále trvalý pobyt. Žiadosť tak musel poslať obecnému úradu, no upozorňuje, že bez aplikácie by mal problém zistiť ktorému.
IT špecialista Ján Suchal z platformy slovensko.digital, ktorá spolupracovala na vzniku aplikácie hovorí, že proces vytvorenia žiadosti zatiaľ dokončilo okolo 11 tisíc ľudí. "Každý deň sa ešte aspoň tisíc pridá," dodal.
Nevolí ani jedno percento
V zahraničí žije podľa štátneho dokumentu okolo 230-tisíc ľudí, no môže ich byť ešte viac.
Slováci bez trvalého pobytu musia žiadosť posielať na ministerstvo vnútra. Údaje z ministerstva ukazujú, že záujem voliť u zahraničných Slovákov síce rastie, ale len nepatrne. V parlamentných voľbách 2006 podalo žiadosť 3427 Slovákov, o štyri roky neskôr takmer šesťtisíc a v posledných voľbách to bolo 7051 ľudí.
V tohtoročných voľbách je podľa ministerstva vnútra najviac záujemcov o hlasovanie poštou z Česka, Nemecka, Rakúska, Švajčiarka, Veľkej Británie, USA a Kanady.
Sociológ Martin Slosiarik hovorí, že sedemtisíc ľudí je pri nadpolovičnej volebnej účasti málo. Ak by dali hlas jednej strane, predstavuje to pre ňu zisk 0,3 percenta. Nízku účasť pripisuje komplikovanosti celého procesu.
„Aj tisícka hlasov môže pomôcť strane, ktorá sa pohybuje okolo piatich percent, prehupnúť sa do parlamentu, ale relevantnosť rastie, keď sa dostávame k jednotkám percent,“ vysvetľuje. Slosiarik odhaduje, že volebná účasť zo zahraničia môže byť tento rok o čosi vyššia vďaka internetovej aplikácii.

Hlas pošlú skôr kritickí
Jakub Baník študuje od októbra minulého roku na univerzite v Colchestri vo Veľkej Británii. Podávať žiadosť na obecný úrad považoval za zdĺhavé a nepraktické, preto tiež privítal internetovú aplikáciu. „Je to ľahšie, ale privítal by som voľby cez internet. Doba pokročila a peniaze sú. Stačí len rozbaliť pár alobalov, tunelov, vrecká,“ hovorí Baník.
Voliť zo zahraničia majú podľa sociológa záujem skôr ľudia kritickí k vláde. Výber strany ovplyvňuje aj dôvod odchodu do zahraničia. Ak odišli pre nespokojnosť s pomermi na Slovensku, pre nemožnosť nájsť si tu prácu a majú vyššiu pracovnú kvalifikáciu, podľa Slosiarika budú skôr voliť stranu s antikorupčnými opatreniami, ktorú považujú za transparentnú a bez káuz.
Voľby poštou
Voliť môžu aj občania SR, ktorí sa v deň konania volieb nenachádzajú na území Slovenska.
Trvalý pobyt:
ak volič má trvalý pobyt na Slovensku, o voľbu poštou musí požiadať obec, kde má trvalý pobyt žiadosť o voľbu musí byť obci písomne alebo elektronicky doručená najneskôr 50 dní pred dňom konania volieb (15. 1. 2016).
Bez trvalého pobytu:
ak volič nemá trvalý pobyt na Slovensku, o voľbu poštou musí požiadať ministerstvo vnútra,žiadosť o voľbu musí byť ministerstvu písomne alebo elektronicky na adresu volby@minv.sk doručená najneskôr 50 dní pred dňom konania volieb (15. 1. 2016).
- V oboch prípadoch musí žiadosť obsahovať: meno a priezvisko, rodné číslo, ak mu nebolo pridelené, dátum narodenia, adresu miesta pobytu v cudzine.
- *V prípade, že volič nemá na Slovensku trvalý pobyt, k žiadosti o voľbu poštou pripojí: čestné vyhlásenie v štátnom jazyku, že nemá trvalý pobyt na území Slovenska, a fotokópiu časti cestovného dokladu SR s osobnými údajmi voliča alebo fotokópiu osvedčenia o štátnom občianstve Slovenskej republiky
- Následne voličovi príslušný úrad, teda buď obecný, alebo ministerstvo, pošle do 35 dní návratnú obálku na adresu miesta pobytu v cudzine. Volič dostane aj hlasovacie lístky a poučenie o spôsobe hlasovania. Dostane tiež obálku, ktorá bude označená heslom „VOĽBA POŠTOU“ a musí na nej byť uvedená adresa sídla obecného úradu obce alebo ministerstva, podľa toho, či volič má, alebo nemá trvalý pobyt.
- Volič na jednom hlasovacom lístku môže zakrúžkovaním poradového čísla najviac u štyroch kandidátov vyznačiť, ktorému dáva prednosť.
- Volič vloží hlasovací lístok do obálky a tú vloží do návratnej obálky, pri odoslaní uhrádza aj poštovné

Beata
Balogová
