BRATISLAVA. V polovici decembra zhruba 70 poľovníkov lovilo diviaky. Život 56-ročného Miroslava pritom ukončil zásah priamo do srdca. Z jeho zbrane sa podľa polície nestrieľalo, pravdepodobne ho zastrelil kolega.
Poľovnícka komora hovorí, že medzi rokmi 2009 až 2015 vie o troch úmrtiach na poľovačkách. Polícia tvrdí, že štatistiky úmrtí a zranení na poľovačkách nevedie.
Ak by sa brali do úvahy všetky úmrtia, ktoré poľovníci spôsobia zbraňou, nie len tie, ktoré sa stanú priamo na poľovačkách, výsledné číslo by bolo oveľa vyššie, hovorí Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho združenia Vlk.

„Asi do roku 2005 som si robil vlastné štatistiky podľa správ z médií a takýchto úmrtí bolo každý rok dve až desať. Neverím, že to odvtedy kleslo.“
Poslednú smrť polícia stále vyšetruje, robí expertízu zbraní, môže to trvať ešte niekoľko týždňov. Známe nie sú ani výsledky pitvy, tvrdí krajské policajné riaditeľstvo z Banskej Bystrice.

Strieľať majú na istotu
„Najčastejšou príčinou zranení na poľovačkách je v prvom rade nesprávny spôsob streľby a potom to, že sa strelec dostatočne nepresvedčí, na čo strieľa,“ hovorí Vladimír Rabik z poľovníckeho združenia Bučina Mošurov.
Poľovník podľa zákona nesmie strieľať, ak si nie je istý, na čo mieri. Ani vtedy, keď je jasné, že nemieri na človeka, len nevie rozlíšiť druh zveri.
Najznámejší prípad zastreleného poľovníka je z roku 2009. Prezidentská kancelária vtedy sporne vysvetľovala, že vtedajší prezident Ivan Gašparovič nebol na poľovačke, na ktorej zahynul jeho sprievodca na podobných akciách Michal Bobák.
V novembri 2014 37-ročný poľovník zastrelil iného poľovníka pri obci Švedlár, pretože si ho pomýlil so zverou. Obvinili ho z usmrtenia.
V roku 2011 na poľovačke v horách pri Borskom Mikuláši vášnivého poľovníka Mariána Jankoviča zastrelil jeho opitý kamarát Ján zo vzdialenosti 150 metrov. V krvi mu namerali 1,6 promile alkoholu. Dostal trojročnú podmienku a peňažný trest 1686 eur.