Vládne politiky zamerané na ľudí z chudobných rómskych komunít sa budú realizovať aj v roku 2016 prostredníctvom eurofondov.
Problém je, že konkrétne aktivity financované prostredníctvom tohto balíka peňazí nepriniesli dodnes žiadne zásadné legislatívne zmeny.
I napriek tomu pripomeňme, že Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity prerozdelí počas štyroch nasledujúcich rokov 400 miliónov eur pre 150 miest a obcí na Slovensku. Peniaze majú slúžiť na redukciu chudoby a spoločenskú integráciu vylúčených.
Metodika rozdeľovania peňazí
Je jasné, že do čerpania podpory sa nedajú zaradiť všetky lokality na Slovensku, v ktorých Rómovia žijú. Zaujímavá je preto metodika, ktorou sa obce a mestá vyberali.
Metodika nie je žiadny filozofický traktát. Autori ju rozpísali jednoducho, iba (až) na papier formátu jednej A4.
Vychádzali z predpokladu, že ak budú disponovať čo najnižším počtom údajov o príslušnom meste, obci, vraj sa podľa nich zníži aj riziko chybovosti ich výberu. Stojí preto za otázku, či by nakoniec nebolo najlepšie o príslušnej lokalite údaje vôbec nezbierať, keďže by to riziko jej výberu posunulo k nule.
Logika nepustí
Autori metodiky sú presvedčení aj o tom, že čím väčší počet ľudí pripadá na jedno chudobné obydlie, tým bude horšia aj ich socioekonomická situácia. Vďaka takejto logickej stratégii sa do stopäťdesiatky nedostali mestá, ako sú Svidník, Stropkov, Vranov nad Topľou či dokonca Prešov.
Naopak, peniaze minie napríklad obec Krušinec, ktorá má až 30 chudobných. Ale tiež obec Trnava pri Laborci, v ktorej Rómovia nežijú. Skrátka, logika (ich) nepustí.
Splnomocnenec nemá stratégiu
Celkový výber 150 miest a obcí, ktoré sú zaradené do čerpania 400-miliónového balíka peňazí, je rovnako sporný a neprehľadný, ako napokon samotná činnosť splnomocnenca.
Jeho aktivita sa nedá vyhodnotiť nielen za predchádzajúci rok, ale za celé jeho funkčné obdobie z jednoduchého dôvodu.
Peter Pollák nedal dodnes úradu žiadnu stratégiu, plán činnosti, podľa ktorého by sa musel zodpovedať verejnosti a podľa ktorého je možné denne kontrolovať jeho činnosť a smerovanie úradu. A podľa ktorého by bolo možné urobiť jeho každoročný odpočet činnosti.
Transformácia Rómov, čo to je?
Krátko po nástupe do funkcie splnomocnenca síce Peter Pollák vehementne prízvukoval pripravovanú tzv. rómsku reformu, no čas ukázal, že žiadny takýto dokument nikdy neexistoval.
Postaviť sa pred novinárov a nahovárať roky verejnosti existenciu akéhosi plánu „transformácie Rómov“ chce ozaj riadnu dávku blúznenia. Skrátka tak, ako sa splnomocnenec ráno zobudí, tak sa veci dejú.
Človek potom oprávnene dospeje k záveru, že úrad splnomocnenca je len komunitné centrum na okraji obce so značnou sumou peňazí, ktorého činnosť nie je kontrolovaná.
Autor: Vlado Rafael, eduRoma

Beata
Balogová
