BRATISLAVA. Učitelia by mali byť aktívni a kandidovať do parlamentu, aby menili veci tam, kde sa tvoria zákony. Ich zastrašovanie vládnymi predstaviteľmi je odsúdeniahodné.
Na margo utorkových vyjadrení predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Smer) a ministra školstva Juraja Draxlera (nom. Smer) to uviedol líder hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Vyzval rodičov aj vysokoškolákov
"Myslíme si, že je vhodné, aby sa učitelia zaujímali o veci verejné, aby kandidovali a že naozaj nie je v súlade s demokratickými pravidlami krajiny, aby vrcholoví predstavitelia štátu zastrašovali učiteľov, odsudzovali učiteľov za to, že sú aktívni a za to, že si povedali, že už nebudú počúvať reči, ale reálne vstúpia do politiky a zabojujú tam, kde sa zákony menia," uviedol na brífingu Matovič.
Štrajková pohotovosť
- Iniciatíva učiteľov vyhlásila v pondelok štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára.
- Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva.
Zastrašovanie zo strany vládnych predstaviteľov podľa Matoviča spočíva v tom, že odhovárajú ľudí, aby boli aktívni. "Ak budú aktívni, tak my vás ohovoríme, toto je to zastrašovanie," vysvetlil Matovič.
Učitelia podľa jeho slov 46 mesiacov od vlády čakali, že splní sľuby. "Teraz sa ozvali a majú na to plné právo," dodal Matovič.
Zároveň vyzval rodičov, aby zvážili, či učiteľov v tomto ich úsilí nepodporia. Pridať by sa podľa neho mohli aj vysokoškolskí študenti.
Milióny na zbytočné projekty?
Podľa líderky kandidátky OĽaNO-NOVA Veroniky Remišovej vláda dala učiteľom "vianočný darček", keď pred Vianocami podpísala zmluvu na aktualizáciu digitálneho učiva za 20 miliónov eur.
"Vláda dlhodobo tvrdí, že nemá peniaze na lepšie ohodnotenie učiteľov a pritom vynakladá desiatky miliónov eur na zbytočné projekty s pochybnou pridanou hodnotou," dodala.
Stačí si podľa jej slov pozrieť ukážky z digitálneho učiva.

Pre učiteľov neurobil nič, odkazuje Pellegrini
Predseda parlamentu v reakcii tvrdí, že Matovič iba využil nespokojnosť učiteľov na svoju predvolebnú kampaň. "Nedáva mi to možnosť myslieť si, že ide čisto o iniciatívu učiteľov, ale je tam ten politický podtón," povedal Pellegrini s tým, že organizátorom štrajku nejde ani tak o učiteľov, ale skôr o ambície, možno aj niektorých z nich, dostať sa do parlamentu.
Pellegrini tiež uviedol, že Matovič v rokoch 2010 až 2012, keď bol súčasťou vládnej koalície, neurobil pre učiteľov nič.
"Pri kolektívnom vyjednávaní, v ktorom sa malo rokovať o zvýšení platov aj učiteľov pre rok 2011, vláda vyjednala pre učiteľov zvýšenie o jednu veľkú nulu. A pre rok 2012 na kolektívnom vyjednávaní o zvýšení platov pedagógov na Slovensku vyjednal druhýkrát pre pedagógov jednu veľkú nulu," povedal Pellegrini s tým, že počas dvoch rokov Matoviča na strane vládnej koalície nezaregistroval od neho ani jednu aktivitu, ktorou by vládu tlačil do rozhodnutia zlepšiť postavenie pedagógov na Slovensku.
"Dokonca v roku 2011 počas vlády Ivety Radičovej sa znížil pomer priemerného platu pedagóga k priemernej mzde v hospodárstve," dodáva Pellegrini.
V podobnom duchu reagoval v utorok aj minister školstva, podľa ktorého je vyhlásenie štrajkovej pohotovosti politicky motivovaná aktivita.