BRATISLAVA. Európa už má skúsenosti s tým, keď politici spájajú ohrozenie národa s konkrétnou skupinou ľudí, tvrdí vo svojom prejave prezident Andrej Kiska.
„Máme takúto skúsenosť aj na Slovensku a dnes sa do nášho domáceho politického slovníka ako synonymum strachu a ohrozenia pridáva slovo moslim,“ povedal prezident Kiska s tým, že takéto správanie voči jednej menšine do modernej Európy nepatrí.

Prezident to povedal vo štvrtok počas tradičného novoročného stretnutia so zástupcami cirkví na Slovensku.
Nepriamo tak reagoval na niektoré posledné vyjadrenia predstaviteľov vlády.
Fico v posledných týždňoch spája utečencov prichádzajúcich z iného kultúrneho, etnického a náboženského prostredia s terorizmom a možným ohrozením európskej kultúry.
Minulý týždeň povedal, že vláda nedovolí, aby na Slovensku vznikla ucelená moslimská komunita. Išlo o reakciu na udalosti v nemeckom Kolíne nad Rýnom, kde počas novoročných osláv došlo k masovému sexuálnemu obťažovaniu a okradnutiu žien.
„Nechceme, aby sa aj na Slovensku stalo niečo ako v Nemecku, aby niekto obťažoval naše ženy na verejných priestranstvách,“ vyhlásil premiér. Minulý týždeň mal tlačovku k utečencom až štyrikrát. V minulosti tiež hovoril o potrebe monitorovať každého jedného moslima.

Moslimská komunita tvrdí, že po každom podobnom vyhlásení politikov sa stáva obeťou nenávistných e-mailov.
„Takéto maily nám čas od času chodia dlhodobo, ale nárast je vždy po nejakých udalostiach, alebo výrokoch, napríklad naposledy po výrokoch o monitorovaní,“ napísala pre denník SME Islamská nadácia na Slovensku.
Podporu Moslimskej komunite už preto vyjadrila aj Výzva k ľudskosti spolu s mimovládnymi organizáciami ako Nadácia otvorenej spoločnosti, Liga za ľudské práva a Centrum pre výskum etnicity a kultúry.
„V mene dolu podpísaných mimovládnych organizácií, obyvateľov a obyvateliek Slovenskej republiky chceme vyjadriť spolupatričnosť a podporu Vám i Vašim rodinám, ktoré žijú medzi nami."

Beata
Balogová
