BRATISLAVA. Osemstodevätnásť sestier je pripravených odísť zo slovenských nemocníc, ak vláda nesplní ich požiadavky. Chcú najmä zmeniť spôsob, akým ich zamestnávatelia odmeňujú.
Deviatim nemocniciam, v ktorých dali sestry hromadné výpovede, a ministerstvu zdravotníctva, pod ktoré patrí šesť z nich, zostáva na vyjednávanie so sestrami už len 16 dní. Prvého februára z nemocníc môžu odísť.
Masový odchod sestier môže zhoršiť dostupnosť a kvalitu starostlivosti najmä v prešovskej a žilinskej nemocnici. V menšej miere aj v bojnickej a trnavskej.
V nemocniciach pracuje do 19-tisíc sestier. Hoci necelá tisícka výpovedí je malý podiel, niektoré oddelenia aj celé zdravotnícke zariadenia sú už ochromené alebo im to hrozí.
Sestry vo výpovednej lehote bojujú proti novele zákona, ktorá im od nového roku upravuje platy. Nepáči sa im, že mzdy nedvíha podľa odpracovaných rokov a že sa nebudú valorizovať každé tri roky. Niektoré sestry tvrdia, že im plat po novom klesol.
Na zvýšenie miezd štát na tento rok z rozpočtu vyčlenil 55 miliónov eur. Keby chcel zohľadniť všetky požiadavky sestier, stálo by ho to 200 miliónov eur.

Odbojné Prešov a Žilina
Už tradične najviac výpovedí podali v dvoch štátnych nemocniciach, ktoré patria pod ministerstvo zdravotníctva, a to vo Fakultnej nemocnici v Prešove a Žiline, kde sú silné odbory. V oboch zostáva vo výpovednej lehote takmer tretina všetkých sestier.
V prešovskej nemocnici pracuje bývalý šéf Lekárskeho odborového združenia Michal Polician. Práve lekári nielen v prešovskej, ale aj v žilinskej nemocnici, silne podporujú sestry v ich boji za vyššie platy.
„Lekári z Lekárskeho odborového združenia podporujú sestry a veríme, že dosiahnu primerané ohodnotenie, čo bude viesť k zvýšeniu kvality sestier a k tomu, že ich na Slovensku bude viac,“ vraví súčasný odborový predák Peter Visolajský.
V žilinskej nemocnici zase v minulosti pracovala šéfka sesterských odborov Monika Kavecká, a stále má na nemocnicu silné väzby.
Odboj sestier má v Žiline aj dlhú tradíciu a tamojší zdravotníci majú skúsenosť s tým, že je účinný. Naposledy vlani na jar sestry spolu s lekármi podali výpovede pre situáciu na internom oddelení, kde do tretej v noci pacienti čakali na sprchu.
Vtedajší riaditeľ Štefan Volák ich bol ochotný všetkých prepustiť, ale premiér Robert Fico ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi (obaja Smer) kázal Voláka odvolať.
Prvé problémy v Prešove
Jednota a vysoký počet odchádzajúcich sestier už spôsobili prvé problémy vo fakultnej nemocnici v Prešove.
Fakty
Výpovede sestier
- včera bežala výpovedná lehota 819 sestrám,
ide o sestry z deviatich nemocníc,
prvého februára sa skončí výpovedná lehota až dvom tretinám z nich a odídu z nemocníc,
problémy môžu mať nemocnice v Prešove a Žiline, menšie v Bojniciach a Trnave,
sestrám sa nepáči novela zákona, ktorá im upravuje od januára platy, chcú, aby im mzdy rástli každé tri roky a ich úroveň dvíhali odpracované roky,
štát dá na zvýšené mzdy 55 miliónov eur z rozpočtu
Do utorka neprišlo do práce 136 sestier. Zamestnávateľovi nahlásili buď maródku, alebo, že ošetrujú člena rodiny. Niektorých pacientov preto podľa medializovaných informácií presúvali do iných nemocníc.
Minister Čislák tvrdil, že nešlo o akútnych pacientov. V stredu však zvolal do sídla prešovskej župy zástupcov všetkých miestnych nemocníc. Silným hráčom v kraji je aj nemocničná sieť Svet zdravia, čo patrí finančnej skupine Penta.
„Pacienti sa nemusia obávať, že by im nebola poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť, nemocnica zabezpečila prevádzku a fungovať bude aj naďalej. Nie je žiaden dôvod na pochybnosti,“ povedal po stretnutí Čislák.