BRATISLAVA. Národný projekt Profesionálny kariérny rast vytvoril takmer 600 akreditovaných vzdelávacích programov a na jeho aktivitách sa zúčastnilo viac ako 130-tisíc odborných a pedagogických zamestnancov.
V súvislosti s ukončením projektu o tom informuje ministerstvo školstva na svojej internetovej stránke. Projekt zároveň vytvoriť takmer tisíc príkladov dobrej praxe s uplatnením vo výchovno-vzdelávacom procese.
Vytvorenie efektívneho systému vzdelávania
Cieľom projektu bolo vytvoriť efektívny systém ďalšieho vzdelávania pedagogických a odborných zamestnancov škôl a školských zariadení s dôrazom na rozvoj ich profesijných kompetencií.
Vďaka vzdelávacím aktivitám, spracovaniu osvedčených pedagogických skúseností a osvedčených skúseností odbornej praxe, činnosti klubov tvorivých učiteľov či vzdelávacím a poradenským aktivitám priamo v školách projekt vytvoril podľa rezortu predpoklady pre úspešné naštartovanie zmien v základom a strednom školstve.
Akreditované vzdelávacie programy vytvorili na základe zistení z analýzy vzdelávacích potrieb, požiadaviek pedagogickej praxe a skúseností učiteľov kontinuálneho vzdelávania.
Zverejnili aj pedagogické skúsenosti
Ministerstvo tiež informuje, že všetky vzdelávacie programy zohľadňovali profesijné kompetencie vymedzené profesijnými štandardmi, ktoré vytvorili v rámci projektu.
Na podporu vzdelávania vo vytvorených akreditovaných vzdelávacích programoch vydali zároveň 326 učebných zdrojov. V rámci projektu tiež zverejnili 969 osvedčených pedagogických skúseností a osvedčených skúseností odbornej praxe. Dokumenty opisujú najlepšie skúseností inovatívnych učiteľov z ich edukačnej praxe tak, aby ich po prispôsobení mohli využiť iní učitelia vo svojom výchovno-vzdelávacom procese v škole.
Zverejnené sú na internetovej stránke Metodicko-pedagogického centra www.mpc-edu.sk, kde si ich záujemcovia môžu preštudovať alebo stiahnuť vo forme pdf dokumentu.
Národný projekt uskutočňovala organizácia ministerstva školstva Metodicko-pedagogické centrum, trval šesť rokov.