BRATISLAVA. Počet sestier v prešovskej fakultnej nemocnici, ktoré nenastúpili do práce pre práceneschopnosť alebo pre ošetrovanie člena rodiny, sa od utorka o štvrtinu zvýšil.
Kým začiatkom týždňa ich bolo 136, za tri dni ich počet vzrástol takmer na dvesto. Väčšina z nich sú sestry, ktoré podali výpovede na protest proti novele zákona, ktorá im od januára upravuje platy.
Počet sestier v prešovskej nemocnici sa už niekoľko dní neznižuje a je najvyšší spomedzi všetkých zdravotníckych zariadení na Slovensku. Nemocnici a ministerstvu zdravotníctva zostáva už len 15 dní, aby sa so sestrami dohodli. Inak okolo sto z nich vo februári z nemocnice odíde.

Takmer 200 sestier už nie je v nemocnici
„K dnešnému dňu k 11. hodine evidujeme 183 péeniek a očeriek, pričom približne 95 percent z nich predstavujú sestry vo výpovednej lehote,“ uviedla v piatok popoludní Renáta Cenková, hovorkyňa prešovskej fakultnej nemocnice.
Nemocnica stále eviduje 330 sestier vo výpovednej lehote. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, ktorá spolu so sesterskými odbormi organizuje hromadné výpovede, informuje na svojom webe až o 344 sestrách. V nemocnici celkovo pracuje 1120 sestier.
Sestry, ktoré sú ešte stále v pracovnom pomere, hoci už vo výpovednej lehote a nechodia do práce, znepokojujú hlavne ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (Smer).
„Je to pre mňa veľmi záhadné, pretože Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove neeviduje žiadnu epidémiu a za posledných 15 rokov v takomto čase táto nemocnica evidovala zhruba desať sestier, ktoré boli práceneschopné alebo ošetrovali člena rodiny," čudoval sa v pondelok minister.
Rozkol medzi sestrami
Neúčasť časti sestier na pracoviskách počas výpovednej lehote sa nepáči vedúcej pôrodnej asistentke Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia prešovskej nemocnice Ľubici Staroňovej, ktorá je zároveň aj prezidentkou regionálnej komory sestier v Prešove.
Na gremiálnej porade v stredu rozbehla iniciatívu, ktorá odsudzuje formu protestu tých sestier, ktoré v rámci výpovednej lehoty nechodia do práce.
Staroňová sa o iniciatíve odmietla s denníkom SME rozprávať s odkazom na hovorkyňu nemocnice. Cenková uviedla, že pod iniciatívu sa môžu podpísať všetci zamestnanci nemocnice, nielen zdravotníci. V piatok nevedela špecifikovať, koľko má iniciatíva podpisov. Prvé čísla by podľa nej mali byť známe v pondelok.
Hovorkyňa nemocnice odmietla, že by za iniciatívou bolo vedenie nemocnice alebo ministerstvo zdravotníctva.
„Vnímam to ako zlyhanie prezidentky regionálnej komory,“ reagovala na iniciatívu Staroňovej šéfka slovenskej komory sestier Iveta Lazorová.
Kardiocentrum v nepretržitom režime
Napriek hromadným výpovediam sa prešovskej nemocnici po štyroch dňoch podarilo obnoviť nepretržitú prevádzku kardiocentra.
Od pondelka fungovalo kvôli výpovediam sestier len v pracovných dňoch zhruba do tretej popoludní. Najmä akútnych pacientov s infarktom myokardu z Prešova a okolia tak záchranky po 15. hodine vozili do Východoslovenského ústavu srdcovocievnych chorôb v Košiciach.
„Oznamujeme pacientom, že sa nám po štyroch dňoch podarilo obnoviť zdravotnú starostlivosť v pôvodnom režime pre akútnych pacientov s infarktom myokardu v systéme 7/24, čo znamená, že zdravotnú starostlivosť týmto pacientom poskytujeme sedem dní v týždni 24 hodín denne,“ uviedla v piatok Cenková.
Nepretržitú prevádzku kardiocentra sa nemocnici podľa hovorkyne podarilo zabezpečiť jednak presunom sestier, ako aj prijatím nových.
Od začiatku hromadných výpovedí vlani v novembri prešovská nemocnica podľa Cenkovej prijala 85 nových sestier.
Napriek tomuto zlepšeniu v prešovskej nemocnici stále hrozí, že od februára bude musieť presúvať svojich pacientov do iných nemocníc v rámci kraja a rušiť plánované operačné zákroky.

Beata
Balogová
