BRATISLAVA. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler (nominant Smer) nepredpokladá, že by došlo k plošnému štrajku učiteľov, nevylúčil však, že niektoré školy by mohli na nejaký čas ostať zavreté. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA 3 V politike.
"Nemyslím si, že by došlo k nejakému plošnému štrajku, to je v tejto chvíli takmer vylúčené. Ja snažím vyhnúť tomu, aby došlo k zatváraniu niektorých škôl, lebo to naozaj nemôžeme vylúčiť, že nejaká časť škôl by sa naozaj mohla na nejaký čas zavrieť," uviedol.
Minister tvrdí, že tento týždeň rokoval o možnom štrajku so stavovskými organizáciami aj s predstaviteľmi odborov, ktorí ho informovali o svojich postojoch. "Niektoré stavovské organizácie celkom jasne povedali, že štrajk nepodporujú, iné štrajk v tých hrubých cieľoch a zámeroch podporujú, ale nebudú sa na ňom aktívne podieľať," doplnil.

Málo pre školstvo
Podľa neho ide o politickú akciu, ktorej cieľom nie je zlepšiť podmienky učiteľov. "Požiadavka, aby vláda vyčlenila 400 miliónov eur na nákup didaktických pomôcok, je úplne absurdná. Ja neviem odkiaľ to číslo vôbec zobrali, tu sa od roku 2007 nakúpilo didaktických pomôcok za 160 miliónov eur, 400 miliónov eur je technicky absolútne nerealizovateľné," vyjadril sa minister k jednej z požiadaviek učiteľov.
Exminister školstva Martin Fronc (KDH) nepovažuje za korektné obviňovať učiteľov z toho, že sú riadení nejakou politickou stranou. "Uvedomujem si oprávnenosť tých požiadaviek," skonštatoval. Podľa neho každý, kto ide do takejto akcie, svoje požiadavky nadsadí, aby mal potom z čoho spúšťať. "Obhajujem ich právo štrajkovať, to právo majú a vyberajú si čas, kedy je pre nich najväčšia šanca niečo dosiahnuť," doplnil.
Podľa jeho názoru je strana Smer z posledných 10 rokov vo vláde osem a za tento čas urobila pre školstvo málo. "Najmä mladí začínajúci učitelia sú na tom veľmi biedne," dodal.
Iniciatíva slovenských učiteľov vyhlásila v pondelok 11. januára štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva.
Nespokojní učitelia očakávajú, že do 25. januára vláda a parlament prijmú konkrétne legislatívne opatrenia, ktoré naplnia požiadavky učiteľov ešte v tomto volebnom období. Ak sa tak nestane, vstúpia v tento deň do neobmedzeného ostrého štrajku.

Raši: Zdravotníctvo nie je ohrozené
Zdravotná starostlivosť na Slovensku nie je podľa šéfa parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richarda Rašiho (Smer) ohrozená hromadnými výpoveďami sestier. Situácia má byť stabilizovaná aj vo fakultných nemocniciach v Žiline a Prešove, kde je najviac sestier vo výpovediach, priblížil v diskusnej relácii televízie TA3 V Politike. Tvrdí, že v nemocniciach sa poskytuje akútna aj plánovaná zdravotná starostlivosť.
Bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) nevidí situáciu tak bezproblémovo. Poukazuje, že Smer a vláda ju podceňujú a neriešia. "Nemôžeme povedať, že všetko je v absolútnom poriadku," upozornil.
Pripomína, že do prvého februára, kedy by mali odísť z nemocníc stovky sestier, ostáva už len desať pracovných dní. Myslí si, že situáciou by sa mal zaoberať premiér Robert Fico (Smer). Kritizoval ho, že zvoláva tlačové konferencie k utečencom, ale vlastné "utečenkine" nerieši.
Uhliarik: Je to vážne
V šiestich štátnych nemocniciach trvá na výpovediach aktuálne 707 sestier, viac ako 500 ju vzalo späť. Nemocnice zároveň prijali 125 nových sestier, ďalšie majú nastúpiť, ozrejmil Raši. Poukazuje, že je to 2,3 percenta spomedzi všetkých sestier, ktorých nespokojnosť sa rieši. Je presvedčený, že sú zmanipulované a môže sa stať, upozorňuje, že skončia od februára bez práce.
Verí, že ešte v posledných dňoch výpovednej lehoty pochopia, že niekto hazarduje s ich budúcnosťou a zmenia postoj.
Uhliarik, ktorý musel v roku 2011 riešiť ako minister hromadné výpovede lekárov, sa obáva, že zdravotná starostlivosť môže utrpieť. Rozdiel v súčasnej a vtedajšej situácii vidí v tom, že vtedy sa s lekármi rokovalo. "Je to veľmi vážne," doplnil.
Požiadavky sestier podporuje, keďže nie sú len o platoch, vysvetlil. Podľa jeho slov sú dotlačené k múru v dôsledku prijatia nového zákona o platoch zdravotníkov tesne pred parlamentnými voľbami a nemožno ich preto obviňovať z politizovania.