BRATISLAVA. Pod petíciu Strany maďarskej komunity (SMK), aby miestne referendá, ktoré sa týkajú bezpečnosti, ochrany životného prostredia a zmeny názvu obcí, boli pre vládu záväzné, sa podpísalo viac ako 66-tisíc občanov. SMK odštartovala petíciu 1. októbra 2015.
Petíciou reagovala na ignorovanie vôle obyvateľov Tešedíkova v súvislosti so zmenou názvu obce, ako aj vôle obyvateľov Gabčíkova, kde boli umiestnení dočasní rakúski azylanti. Ministerstvo vnútra musí rokovať s petičným výborom, keď vyzbiera 10-tisíc podpisov.
Ako povedal na tlačovej besede predseda SMK a člen petičného výboru József Berényi, pre menšinovú stranu je zozbieranie takéhoto počtu podpisov úspechom. Podľa podpredsedu strany a ďalšieho člena petičného výboru Pétera Őryho ambíciou strany bolo zozbierať 10-tisíc podpisov a cieľ prekročili viac ako šesťnásobne.
„Petícia je adresovaná ministerstvu vnútra, jemu ju odovzdáme. To bol náš prvoradý cieľ. Radi by sme zozbierali 100-tisíc podpisov. Ak sa to podarí, predložíme ju aj do parlamentu. Ako strana však chceme požiadavky petície presadzovať po parlamentných voľbách priamo v NR SR,“ konštatoval s tým, že pod petíciu sa podpisovali ľudia bez ohľadu na národnosť. To znamená Maďari, Slováci i Rómovia.
Fungovanie EÚ po migračnej kríze je podľa Berényiho vo veľkých problémoch. „Rakúsko oznámilo hraničné kontroly. Vďaka nepremyslenej migračnej politike búrame, čo naši predkovia dlho budovali. To je slobodná Európa a v nej slobodné cestovanie,“ uviedol. Súčasné dianie je podľa neho krok späť.
„Treba zmeniť európsku politiku. Kvóty sa nerealizujú, lebo sa to nedá. Na juhu Európy treba vybudovať hraničné kontroly a nepúšťať nekontrolovane iných ako občanov EÚ,“ uviedol s tým, že migračný systém je veľmi nespravodlivý.
„Aj na Ukrajine je vojnový konflikt. Napriek tomu sa nemajú ľudia z Ukrajiny šancu dostať na územie EÚ ako ľudia z Blízkeho východu. Prečo sú Ukrajinci menejcenní ako obyvatelia Blízkeho východu? Ak má byť systém spravodlivý, musí platiť pre všetkých,“ vyhlásil Berényi.