SME

Voliť chce vyše tisíc občanov SR s trvalým pobytom v zahraničí

Voľba poštou je v parlamentných voľbách možná už po štvrtý raz.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SME - Ján Krošlák)

BRATISLAVA. Hlasovať zo zahraničia chce v nadchádzajúcich parlamentných voľbách viac Slovákov žijúcich v zahraničí ako v minulosti. Ministerstvo vnútra (MV) SR eviduje 1 173 voličov s trvalým pobytom v zahraničí, ktorí požiadali o hlasovanie poštou.

Tento počet žiadostí sa môže ešte mierne zvýšiť, ak niektorí voliči pošlú MV SR dodatočne vyžiadané dokumenty potrebné na hlasovanie poštou, ako je napríklad kópia cestovného dokladu. Žiadosti o hlasovanie poštou zo zahraničia museli prísť písomne - poštou, alebo elektronicky e-mailom do polnoci v piatok 15. januára.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúru SITA o tom informovala zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán a riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová.

Slováci v zahraničí

Medzi záujemcami o hlasovanie poštou prevažujú Slováci trvalo žijúci v Českej republike, za nimi nasledujú voliči s trvalým pobytom v Nemecku, Rakúsku, vo Veľkej Británii a vo Švajčiarsku. Zaujímavosťou podľa Evy Chmelovej je, že z USA prišlo MV SR približne 50 žiadostí o voľbu poštou, z Kanady do 30 žiadostí a zo Spojených arabských emirátov približne 40 žiadostí, z Francúzska došlo 16 žiadostí a z Austrálie 14.

O hlasovanie poštou majú záujem aj občania SR s trvalým pobytom na Novom Zélande, v Keni, v Juhoafrickej republike, v Brazílii, na Barbadose a z iných destinácií.

SkryťVypnúť reklamu

Voľba poštou je v parlamentných voľbách možná už po štvrtý raz. Pred zmenou volebnej legislatívy žiadosti Slovákov s trvalým pobytom v zahraničí prijímala osobitná komisia zriadená na Miestnom úrade Bratislava - Petržalka.

Voľba poštou

V roku 2006 zaevidoval úrad v Petržalke 641 žiadostí o voľbu poštou, v roku 2010 to bolo 570 žiadostí a v predčasných parlamentných voľbách 2012 požiadalo úrad o hlasovanie poštou 728 zahraničných Slovákov. Možnosť hlasovať zo zahraničia v roku 2006 využilo 3 427 občanov s trvalým pobytom na území SR, druhýkrát v roku 2010 z cudziny poslalo obálku so svojím hlasom 5 861 občanov a v roku 2012 to bolo 7 290 voličov s trvalým pobytom na území SR. Ministerstvo vnútra nevedie presnú evidenciu počtu občanov SR žijúcich v zahraničí s právom voliť, odhaduje sa však, že by ich mohlo byť približne 200- až 300-tisíc. Voľby do Národnej rady SR sa uskutočnia v sobotu 5. marca 2016.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosť hlasovať zo zahraničia poštou sa týka občanov SR s trvalým pobytom v zahraničí a voličov s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí budú počas volieb v zahraničí. Obe skupiny voličov museli požiadať písomne alebo elektronicky o voľbu poštou do polnoci v piatok 15. januára. Žiadosť o voľbu poštou adresovali voliči s trvalým pobytom v zahraničí MV SR. Voliči, ktorí majú trvalý pobyt v SR a v deň volieb nebudú na Slovensku, museli o voľbu poštou požiadať obec, kde majú trvalý pobyt.

Pošlú obálku

MV SR, ako aj obce a mestá musia žiadateľom o hlasovanie poštou, ktorí splnili všetky náležitosti, najneskôr 35 dní pred dňom volieb, teda 30. januára poslať na adresu miesta pobytu v cudzine obálku so všetkým potrebným na hlasovanie zo zahraničia. V obálke budú hlasovacie lístky, návratná obálka označená heslom „Voľba poštou - Election by mail“ a poučenie o spôsobe hlasovania.

SkryťVypnúť reklamu

Práve 30. januára by mal byť podľa riaditeľky odboru volieb, referenda a politických strán sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR Evy Chmelovej jasný definitívny počet obálok poslaných žiadateľom o hlasovanie poštou. Konečné čísla tých, ktorí toto právo aj reálne využijú, budú známe až z výsledkov hlasovania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 826
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 302
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 994
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 047
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 545
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 362
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 460
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 422
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu