BRATISLAVA. Marcové parlamentné voľby neprinesú žiadnu zmenu, myslia si najmladší voliči. Od účasti vo voľbách ich odrádzajú aj korupčné kauzy, pre ktoré vnímajú politikov ako ľudí neschopných priniesť nápravu pomerov, a utečenecká kríza, ktorá zvýrazňuje zlú atmosféru v spoločnosti.
Kvalitatívny prieskum so študentmi do 24 rokov robila Katedra politológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave pre denník SME.
„Ochota ísť voliť je v tejto kategórii voličov podstatne nižšia než u vyšších vekových ročníkov,“ hovorí Martin Slosiarik z Focusu. Zmeniť by to podľa neho mohla výrazná mobilizačná kampaň, ako napríklad v roku 1998, keď prevažovali heslá ako „Volím, teda som“. Upozorňuje však, že mladých ľudí odrádza aj pocit, že politici sa o nich zaujímajú len pred voľbami.

Vlaky zadarmo rozdeľujú
Dekriminalizácia marihuany, kampaň cez sociálne siete, mítingy na spôsob stand-up comedy pre vysokoškolákov, návštevy univerzít a diskusie so študentmi. Politické strany vedia, že volebná účasť prvovoličov je nízka a snažia sa ich zaujať rôzne.
Marihuana bola vo voľbách v roku 2010 jednou z tém vtedy novej strany SaS, ktorá získala vyše 12 percent. Dnes však prvovoličov neoslovuje.
Najväčšiu diskusiu vyvolali medzi študentmi vlaky zadarmo zo sociálneho balíčka vládneho Smeru a situácia na trhu práce. „Je to pochopiteľné, ide o témy, ktoré sa ich priamo dotýkajú, a preto ich považujú za najdôležitejšie,“ pripomína Slosiarik.
Časť študentov vlaky zadarmo schvaľovala, s vysvetlením, že ušetria na cestovnom. Viacerí však opatrenie vládneho Smeru označili za diskriminačné, pretože v ich obci vlaky nejazdia. Niektorí ho spojili aj s ekonomikou krajiny.