BRATISLAVA. Zavraždená žena Dagmar Chocholáčková z Bratislavy, ktorú v piatok pravdepodobne zastrelil je bývalý priateľ, sa už dlhšiu dobu bála o svoj život. Chodila na políciu, ale bez toho, aby jej bývalý nejakým spôsob ublížil, nemala u strážcov zákona šancu.
„Na polícii bola niekoľkokrát a žiadala ich o pomoc, neurobili nič a pritom vedeli, že bol trestaný a má už záznamy,“ napísal jej exmanžel Robert Chocholáček na Facebooku .
Je možné, že táto žena je ďalšou obeťou nečinnosti polície, ale bez poznania všetkých okolností sa to nedá jednoznačne povedať, tvrdí Sylvia Gancárová, právnička v centre Slniečko, ktoré poskytuje pomoc obetiam násilia.
Národná kriminálna agentúra v tejto veci začala trestné stíhanie Štefana Kiša za úkladnú vraždu v súbehu s nedovoleným ozbrojovaním, obchodovaním so zbraňami a zabitie, tvrdí hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Deravý zákon
Žena nebola podľa Chocholáčka obeťou hádky, bývalý priateľ k nej prišiel so zbraňou v ruke a z blízkej vzdialenosti ju zastrelil. Dcérka bola meter od nej a všetko videla, po výstreloch si ľahla na mamu a kričala o pomoc. Potom muž zabil aj sám seba.
Polícia eviduje od zavraždenej ženy spolu šesť oznámení. Z toho väčšina bola pravdepodobne práve na svojho exmanžela. Päť z nich podala ešte v roku 2006 na osobu, ktorú polícia uvádza pod menom Róbert Ch. Len jeden podnet podala žena aj na Štefana K.
Z piatich oznámení na Róberta Ch. vyšetrovateľ tri ukončil návrhom na podanie jeho obžaloby za vyhrážanie a ublíženie na zdraví a dve ako priestupok, povedal Slivka.
Ak muž nebýva so ženou, ktorej sa vyhráža, obeť to môže na polícii riešiť cez trestné oznámenie za nebezpečné prenasledovanie. Potom môže požiadať o zákaz približovania sa, tvrdí Gancárová. Vo všeobecnosti však podľa nej platí, že ak sa jej zatiaľ nič nestalo, tak polícia nekoná.
„Aj keď ženy prežívajú hroznú úzkosť a strach, pretože poznajú, aký zákerný je človek, ktorý ich prenasleduje, pri trestnom oznámení to vyzerá málo reálne,“ povedala Gancárová.
Tieto situácie by sa podľa nej dali riešiť tak, že zákon dá obeti možnosť ochrany, už keď ju prenasledujú. Polícia by potom musela začať vyšetrovať, či je jej žiadosť o ochranu oprávnená a pôsobila by preventívne.
Len viac policajtov nestačí
Bezpečnosť občanov sa v poslednej dobe stala prioritou pre vládny Smer a o ochrane Slovenska hovorí aj na svojich predvolebných bilbordoch. V decembri schválila zvýšenie počtu policajtov o 2500, ako aj ich zlepšenie ich výzbroje a výstroje.
Aj keď je pravda, že policajné stanice majú často nedostatok ľudí na to, aby sa mohli dostatočne venovať ženám, ktoré prenasledujú násilníci, len ich navýšenie nestačí, tvrdí Gancárová. „Keď bude veľa neodborných a nevzdelaných policajtov behať po uliciach, to neznamená, že to bude mať dopad na zlepšenie boja s domácim násilím,“ povedala.
Smer mal navyše v parlamente poslanca Vladimíra Jánoša, ktorý čelí obvineniu z týrania svojej dnes už bývalej manželky a dcéry.

Vykázanie z domu sa nekontroluje
V reakcii na prípady zavraždených žien v minulosti, parlament prijal novelu zákona o Policajnom zbore, vďaka ktorej bude možné vykázať osobu podozrivú z páchania násilia z jej príbytku až na 10 dní oproti súčasným 48 hodinám. Účinnosť nadobudol od začiatku tohto roku.
Viacerí odborníci aj poslanci pri tom upozorňujú na to, že kým polícia nebude vykázanie používať častejšie a nebude sledovať jeho riadne dodržiavanie, tak je samotná zmena v pravidlách bezvýznamná. V roku 2014 napríklad polícia evidovala 312 prípadov vykázania z obydlia, čo je podľa odborníkov málo.

Dôvodom je, že násilie nemá kto dosvedčiť, povedal ešte v marci pre denník SME Jozef Šotkovský, advokát, ktorý spolupracuje s Alianciou žien Slovenska. „Susedia sa do toho nechcú starať. Väčšinou nič nepočuli, nič nevideli,“ povedal.
Policajt navyše musí aspoň trikrát zistiť porušenie vykázania, aby mohol povedať, že marí úradné rozhodnutie, tvrdí Gancárová. „Uchádza mi zmysel ochrany, ak sa násilník musí až trikrát dopustiť porušenia vykázania a vlastne trikrát ju môže zavraždiť,“ povedala.
V tomto prípade polícia nemohla Štefana vykázať z obydlia, pretože nežil so ženou v spoločnej domácnosti. Nemohla mu byť zaistená ani zbraň, nakoľko žiadnu v legálnej držbe nemal, tvrdí Slivka.
Mimovládky živoria
Po medializovaných prípadoch zavraždených žien sa na Slovensku objavilo niekoľko liniek pre obete násilia. Obeti poskytujú základné informácie a odkážu ju na najbližšiu organizáciu, ktorá by jej vedela pomôcť. Tie sú však dlhodobo finančne podvyživené a nápor nových klientov nezvládajú, tvrdí Gancárová.
Centrum Slniečko patrí v oblasti ochrany žien pred násilím medzi najlepšie. Ich bezpečný ženský dom, ako jediný na Slovensku spĺňa európske štandardy pre takéto zariadenia. Napriek tomu sa musí každý rok boriť s nedostatkom financií.
Centrum funguje na systéme projektov, ktoré štát dočasne dotuje. Projekty si následne môžu obnoviť, čo sa nie vždy podarí. Niekedy je medzi projektmi niekoľkomesačná diera, počas ktorej sa funguje v provizóriu. Riešením by bolo podľa jeho riaditeľky Mariany Kováčovej štandardné dlhodobé financovanie organizácií, ktoré ženám pomáhajú.
„Napríklad samosprávny kraj vyčlení niečo cez 8-tisíc eur na jedného právneho poradcu na rok, za čo ho ani nezaplatíme a nie že ešte bude poskytovať intervenčné služby, pomoc polícii a podobne,“ povedala Kováčová.

Beata
Balogová
