BRATISLAVA. V utorok, približne o pol ôsmej večer, uplynie presne desať rokov od momentu, v ktorom sa stala najväčšia letecká katastrofa v doterajších dejinách samostatného Slovenska. Jej príbeh sa dnes už notoricky spája s tvárou nadporučíka Martina Farkaša. Pád vojenského lietadla An-24 prežil ako jediný zo 43 vojakov.
Všetci sa vracali zo zahraničnej misie v Kosove. Od pristátia na košickom letisku ich delilo posledných asi desať minút. Spojenie s lietadlom sa prerušilo v čase, keď bol stroj asi tri kilometre od slovenských hraníc. Jeho trosky našli medzi maďarskými obcami Hejce a Telkibánya. Narazilo do vrchu Borsó.
Pomoc zavolal sám Farkaš, ktorému sa z mobilu podarilo zavolať manželke a povedať jej, čo sa práve stalo. Do niekoľkých hodín boli na mieste desiatky záchranárov i dobrovoľníkov. Trvalo tri dni, ťažkom lesnom teréne pozbierali všetky telesné pozostatky obetí. Slovensko vyhlásilo jednodňový štátny smútok aj vtedajší minister obrany Juraj Liška podal demisiu.
Vyšetrovatelia označili za príčinu havárie ľudské zlyhanie.
Antonovy končia
Čo sa za uplynulých desať rokov zmenilo? Farkaš sa po niekoľkomesačnom liečení vrátil do armády, v ktorej pôsobí dodnes. V súčasnosti s hodnosťou kapitán. Okrem misie KFOR, z ktorej sa vrátil ako jediný z rotácie, má za sebou aj skúsenosť z ďalšej misie v Afganistane.
Podľa neho išlo o ďalšiu výzvu. „Som vojak a v operácii má vojak možnosť uplatniť to, čo sa doma len cvičí,“ povedal Farkaš.
Viacero vecí sa zmenilo aj v armáde. Tá má síce stále vo svojej výbave aj starý sovietsky Antonov, no jeho služba sa v najbližšom čase už definitívne skončí. Ako posledný by mal doslúžiť v marci.
Na misie by mali po novom prepravovať vojakov aj nedávno kúpené dopravné lietadlá Spartan. Prvé z nich by malo prísť na Slovensko tento rok. Zatiaľ sa výber presného spôsobu prepravy riadi podľa ministerstva obrany viacerými faktormi - vzdialenosťou, termínom odchodu či finančnou efektivitou.
Na misie dopravujú dnes Ozbrojené sily vojakov rôzne, na presuny by sa mali používať aj nedávno kúpené.
„Využívajú sa vlastné letecké prostriedky a SALIS - Spoločná strategická preprava do misií,“ uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.
V rôznych zahraničných misiách je v súčasnosti nasadených 236 vojakov.
Pamätník ako padajúca postava
Na mieste tragédie pri Hejciach stojí od roku 2007 pamätník obetiam nešťastia. Jeho ústredným motívom je bronzová socha padajúcej postavy obkolesená do bronzu zaliatymi šesťmetrovými stromami, ktoré sa zlomili pri páde lietadla.
Na miesto sa každoročne vracajú pozostalí vojakov, ale aj čelní predstavitelia vlády. Tento rok avizoval účasť okrem ministra obrany Martina Glváča aj prezident Andrej Kiska.
Okrem kladenia vencov má na mieste prebehnúť aj pietna spomienka pri pamätníku.
V utorok začne o 12.00h pietna spomienka pri pamätníku v obci.
V ďalšej časti nájdete 7 najväčších leteckých nešťastí na Slovensku: