BRATISLAVA. Učitelia plánujú od 25. januára zatvoriť školy, ak ministerstvo školstva nesplní ich požiadavky. Štrajk má byť časovo neobmedzený a teoreticky môže trvať aj týždne. Polročné hodnotenie žiakov je však načasované o štyri dni po začiatku štrajku.
Žiaci sa polročnému hodnoteniu nevyhnú, pretože klasifikačné porady majú byť do začatia štrajku ukončené a známky uzatvorené. Tým, ktorí si podávajú prihlášky na stredné a vysoké školy by štrajk učiteľov nemal spôsobiť problémy.
O možnosti pozastaviť klasifikáciu uvažovali učitelia počas protestov v roku 2012, no nakoniec od tejto formy štrajku upustili. Teraz sa debata o štrajku polročnému hodnoteniu vyhla úplne. Žiadna z pätnástich oslovených základných a stredných škôl neplánuje svojich žiakov „brať za rukojemníkov“.
Komentár Zuzany Kepplovej
Hovoriť učiteľom, kedy môžu štrajkovať a s kým sa môžu kamarátiť, je neslušné
Prihlášky žiakom vybavia
Žiakom sa v polroku štandardne vydávajú iba výpisy, o vysvedčenie treba požiadať. „Výpis aj vysvedčenie nemusí vydávať triedny učiteľ, takže je na riaditeľovi, ako túto situáciu vyrieši,“ vysvetľuje jeden z iniciátorov štrajkovej pohotovosti učiteľov Vladimír Crmoman.
V prípade, že sa triedny učiteľ zapojí do štrajku, riaditeľ môže výdajom polročných výpisov poveriť iného neštrajkujúceho pedagóga.
Väčšina žiakov a rodičov sa zaobíde aj bez oficiálneho papiera. „Dávali sme na vyžiadanie možno jeden alebo dva. Do žiackych knižiek sa v deň polročného hodnotenia vlepí tabuľka s hodnotením,“ vysvetľuje riaditeľka bratislavskej základnej školy Karloveská Eva Horníková.
Horníkovej škola sa po predchádzajúcich protestných akciách plánuje zapojiť aj do ostrého štrajku učiteľov. Riaditeľka je však rozhodnutá neohroziť prijímacie skúšky svojich žiakov.
Prihlášky na strednú školy výchovná poradkyňa vybaví bez ohľadu na situáciu. „Aj keby bol štrajk neobmedzený, dohodli sme sa, že to urobíme. Vychovávali sme si deti deväť rokov,“ hovorí Horníková.

Už tisícky učiteľov
Do štrajku sa podľa webovej stránky Iniciatívy slovenských učiteľov predbežne zapojilo približne tritisíc učiteľov z vyše 150 škôl. Menný zoznam škôl zatiaľ iniciatíva nechcela zverejniť. Celkovo je na Slovensku vyše dvetisíc základných škôl a viac ako 700 stredných odborných škôl a gymnázií.
Iniciatíva slovenských učiteľov sa snaží zvyšovať podiel registrovaných škôl a v mestách po celom Slovensku organizuje informatívne stretnutia s cieľom informovať riaditeľov, učiteľov, vychovávateľov a ďalších pedagogických pracovníkov o priebehu štrajku a ďalších krokoch iniciatívy.
Koľko škôl sa vo finále do štrajku zapojí, Crmoman neodhaduje, no predpokladá, že ich počet bude tento týždeň naďalej rásť. „Rast sa však prvým dňom štrajku nemusí zastaviť,“ upozorňuje.
„Nemôžeme vylúčiť, že určitá časť škôl bude zatvorená na základe nezmyselných požiadaviek,“ povedal o pripravovanom štrajku vo víkendovej diskusii na TA3 minister školstva Juraj Draxler. Plošný štrajk však vylúčil.
„Vidieť, že ministrovi ani vláde štrajk nevyhovuje, stále len zastrašujú a všetko spochybňujú,“ reagoval na vyjadrenia ministra Crmoman.
Čo treba vedieť pred štrajkom
Bez nároku na mzdu
Počas štrajku nemajú jeho účastníci nárok na mzdu. Písomné rozhodnutie o vstupe do štrajku aj s kópiou menného zoznamu štrajkujúcich treba najneskôr tri dni pred začiatkom štrajku odovzdať riaditeľovi školy. Originál si treba uschovať.
Štrajk sa začína 25. januára protestným zhromaždením, o ktorom bude Iniciatíva slovenských učiteľov včas informovať. Štrajk sa premietne do prerušenia práce. Činnosť počas štrajku je na každom štrajkujúcom.
Samoplatiteľ poistného
Všetci štrajkujúci sa musia nahlásiť vo svojej zdravotnej poisťovni ako samoplatcovia. Mesačný vymeriavací základ je 60,06 eur. Platbu za daný mesiac sa počíta ako denný vymeriavací základ vynásobený počtom kalendárnych dní, v ktorých je učiteľ zapojený do štrajku.
Počas štrajku sa nepreruší zdravotné poistenie, ale účasť na štrajku má za následok zmenu platiteľa poistného. Zo zamestnanca sa počas štrajku stáva samoplatiteľ poistného, ak nie je platiteľom poistného z iného dôvodu (napríklad, ak je SZČO alebo živnostník).
Potrebné kroky
Na začiatku štrajku zamestnávateľ odhlási zamestnanca zo zdravotnej poisťovne a zamestnanec sa prihlási ako samoplatiteľ vo svojej zdravotnej poisťovni. Po ukončení štrajku sa zas musí odhlásiť a zamestnávateľ ho opäť prihlási do zdravotnej poisťovne.
Zamestnávateľ ani zamestnanec počas štrajku neodvádzajú poistné, čo zamestnávateľ potom vykáže vo vzťahu k Sociálnej poisťovni v mesačnom výkaze poistného.
Iniciatíva slovenských učiteľov zdôraznila, že štrajk je časovo neobmedzený a o jeho ukončení rozhoduje centrálny štrajkový výbor.

Beata
Balogová
