BRATISLAVA. Minister školstva Juraj Draxler sa vo štvrtok (21.1) stretne s predstaviteľmi Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorí stoja za plánovaným štrajkom učiteľov. Stretnutie je naplánované na skoré popoludnie.
„Očakávame, že minister predloží návrh konkrétnych krokov, opatrení a záruk, ktoré by pomohli odvrátiť hroziaci štrajk,“ povedal člen štrajkového výboru učiteľov Branislav Kočan. Postoj Iniciatívy slovenských učiteľov k prípadnému vyjednávaniu nechcel predčasne komentovať, učitelia si chcú najprv vypočuť ministra .
Iniciatíva slovenských učiteľov organizuje v pondelok 25. januára demonštráciu. Uskutočniť sa má na Námestí SNP v Bratislave o 11.00 h. Informuje o tom ISU na svojej webovej stránke.
Aktuálne sa na webovej stránke iniciatívy zaregistrovalo do štrajku cez 6-tisíc učiteľov z viac než 330 škôl. Celkovo je na Slovensku vyše dvetisíc základných škôl a viac ako 700 stredných odborných škôl a gymnázií.
Vladimír Crmoman zo štrajkového výboru učiteľov predpokladá, že počet škôl bude naďalej rásť, a to aj po oficiálnom začatí štrajku, ktorým bude verejné zhromaždenie učiteľov 25. januára.

Otázka budúcnosti detí
Predseda Nových školských odborov Ľudovít Selebédi vníma aktuálny počet škôl prihlásených do štrajku ako veľmi dobrý začiatok. „Naša spoločnosť diskutuje o školstve. Médiá sú o školstve. Osobnosti debatujú o školstve. Školstvo bude kľúčovou otázkou v parlamentných voľbách. Tento boj nemôžeme prehrať, pretože iní víťazi ako my by vlastne porazili svoje vlastné deti a svoju a ich budúcnosť,“ myslí si Selebédi.
Iniciatíva slovenských učiteľov sa snaží zvyšovať počet zapojených škôl a v mestách po celom Slovensku organizuje informatívne stretnutia, na ktorých informujú riaditeľov, učiteľov, vychovávateľov a ďalších pedagogických pracovníkov o priebehu štrajku a ďalších krokoch iniciatívy.
Na stretnutiach učiteľom vysvetľujú, čo všetko je potrebné urobiť pri vstupe do štrajku, kedy sa môžu pridať k štrajku, kde môžu nájsť všetky potrebné informácie, ako aj to, kedy bude učiteľská iniciatíva považovať svoje požiadavky zo strany štátu za splnené.

Akt sociálneho násilia
Štrajk podporujú viaceré organizácie, napríklad Nové školské odbory, Slovenská komora učiteľov či Asociácia súkromných škôl a školských zariadení. Podporu učiteľom v otvorenom liste vyjadrili aj slovenskí študenti prestížnej University of London a Aliancia stredoškolákov.
Za učiteľov sa postavili aj osobnosti verejného života - herec Juraj Kemka a hokejista Michal Handzuš. „Učitelia by v tejto fáze mali dostať mimoriadnu podporu od ľudí, ktorí sú ešte aspoň trochu rozumní. Akí budú učitelia, taká bude aj táto spoločnosť,“ povedal Kemka.
Združenie katolíckych škôl na Slovensku sa rozhodlo štrajk nepodporiť. Prezident združenia Ján Horecký v stanovisku uviedol dva dôvody: „Štrajk je aktom sociálneho násilia, ktorého dôsledky zasahujú nevinné a zraniteľné skupiny obyvateľstva,“ píše.
Štrajk by akceptovali iba ako poslednú možnosť záchrany pred väčším zlom a pod podmienkou všeobecného súhlasu a jednoty s cirkvou a rodičmi. Druhým dôvodom je termín štrajku, ktorý nahráva populizmu a prinesie iba krátkodobý prospech. Štrajk nepodporil ani Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy pod vedením Pavla Ondeka, ktorý v minulosti v komunálnych voľbách kandidoval za Smer.

Beata
Balogová
