BRATISLAVA. Aj slovenskí aktivisti sa zapojili do kampane s cieľom sprísniť obchod s nerastnými surovinami, ktorých ťažba financuje ozbrojené konflikty a závažné porušovanie ľudských práv v mnohých regiónoch, ako sú časti Konga, Afganistanu či Kolumbie.
Kampaň možno podporiť prostredníctvom petície, ktorú v krajinách Európskej únie podpísalo už takmer 35 000 ľudí.
Zabráni podpore vojny a násilia
"Chceme na európskej úrovni dosiahnuť prijatie zákona, ktorý zabráni podpore vojny a násilia prostredníctvom získavania nerastných zdrojov. Bude vyžadovať od dotknutých firiem, aby preskúmali svoje postupy obstarávania a zaviedli monitorovacie systémy v dodávateľských reťazcoch,“ vysvetľuje Danica Víznerová zo Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj, ktorého cieľom je aj upozorňovanie na tento globálny problém.
Petícia má podľa nej zabezpečiť, aby mali európski výrobcovia povinnosť kontrolovať, či nerastné suroviny, ktoré používajú, nefinancujú konflikty.
Európska únia dováža 16 percent celosvetovej produkcie cínu, volfrámu, tantalu a zlata na výrobu technologických produktov.
Okrem toho firmy z EÚ dovážajú tieto kovy nepriamo v spotrebiteľských a priemyselných výrobkoch, ako sú notebooky a smartfóny. Mnohé minerály sa však ťažia v rozvojových krajinách za cenu porušovania ľudských práv či využívania detskej práce.
Zavedenie prísnych zákonov
Petíciou chcú organizátori vytvoriť tlak na európskych lídrov, aby sa táto problematika stala ich prioritou. „Sme jednoznačne za to, aby bola Európska únia v tomto smere neoblomná a zaviedla prísne zákony. Myslíme si, že v mene biznisu už bolo zničených priveľa nevinných životov," uzavrela Víznerová.
Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj je mimovládna organizácia založená v roku 2005. Zameriava sa predovšetkým na rozvojovú spoluprácu a globálne vzdelávanie.
Podpísať petíciu môžu záujemcovia prostredníctvom internetu na stránke http://www.sccd-sk.org/sk/stop-mad-mining/news/peticia.