BRATISLAVA. Dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti v slovenských nemocniciach sa môže od februára ešte viac zhoršiť. Okrem niektorých nemocníc, v ktorých takmer tretina sestier stále zostáva vo výpovednej lehote, sa poskytovanie zdravotnej starostlivosti môže zhoršiť aj v Univerzitnej nemocnici v Bratislave.
Zdravotníkom, najmä lekárom sa nepáči, že vedenie nemocnice s nimi stále nepodpísalo novú kolektívnu zmluvu. Podľa nej by sa napríklad všetkým zamestnancom mal upravovať plat na základe odpracovaných rokov.
Ak bude podľa lekárskych odborárov nemocnica otáľať s podpisom zmluvy, zdravotníci sú pripravení obmedziť svoju prácu tak, aby jej chod prešiel do úspornej trojzmennej prevádzky. Podpísalo by sa to na kvalite zdravotnej starostlivosti.
Univerzitná nemocnica v Bratislave je najväčšie zdravotnícke zariadenie na Slovensku. Pre určité diagnózy a komplikované zdravotné problémy je koncovou nemocnicou pre celé Slovensko. Zdravotníci v tejto nemocnici sú známi svojím silným odbojom. V roku 2011 podalo práve v tejto nemocnici najviac lekárov hromadné výpovede.
Ohrozený chod nemocnice
„Upozorňujeme, že nepodpísanie kolektívnej zmluvy môže ohroziť chod UNB, čo súčasnú zložitú situáciu v slovenských nemocniciach môže ešte zhoršiť,“ napísal výbor Lekárskeho odborového združenia bratislavskej univerzitnej nemocnice v utorok vo svojom vyhlásení.
Šéf lekárskych odborov v nemocnici Miroslav Mendel pre denník SME vysvetlil, že lekári nepodpíšu súhlas na nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas. Znamenalo by to, že nemocnica by musela prejsť do obmedzenej trojzmennej prevádzky. Tým by podľa odborára bolo na oddelení menej lekárov a ostatných zdravotníkov a častejšie by sa pri pacientovi museli striedať. Je vysoko pravdepodobné, že nemocnica by v takom prípade musela odkladať aj plánované operácie.
Podobná situácia bola vlani na jeseň aj v košickej univerzitnej nemocnici.

Boj o kolektívnu zmluvu
Tento scenár podľa Mendela hrozí preto, že vedenie nemocnice napriek prísľubu stále nepodpísalo novú kolektívnu zmluvu.
V návrhu kolektívnej zmluvy je požiadavka, aby mali lekári v pracovných zmluvách zakotvené zvýšenie platov tak, ako to upravilo ministerstvo zdravotníctva ešte za ministerky Zuzany Zvolenskej (Smer).
„Ďalej je v novom návrhu to, aby existovalo odstupňovanie miezd zamestnancov podľa odpracovaných rokov,“ vysvetľuje Mendel. V praxi to znamená, že by dĺžka praxe by zdvíhala mzdu. Je to požiadavka, ktorú chcú na celoslovenskej úrovni dosiahnuť aj sestry, preto časť z nich stále zostáva vo výpovednej lehote.
Návrh kolektívnej zmluvy odborári podľa Mendela predložili vedeniu nemocnice už vlani v októbri. Riaditeľ nemocnice Miroslav Bždoch sa však podľa odborového predáka k návrhu, či s ním súhlasí, písomne nevyjadril do 30 dní a prestal vraj s odborármi komunikovať.
Okrem toho malo vedenie nemocnice presviedčať sestry, aby podpísali predĺženie platnosti kolektívnej zmluvy do leta. Niektoré sestry tak podľa odborárov vďaka „neúplným a skresleným“ informáciám urobili. Podľa Mendela sa to nezaobišlo bez nátlaku.
Aj vďaka jednotnému postoju väčšiny odborárskych organizácii, ktorých je v nemocnici až deväť, sa odbory s vedením nemocnice dohodli, že sa ku kolektívnej zmluve stretnú 20. januára. Tri dni predtým však mali odborári podľa Mendela dostať stanovisko vedenia nemocnice k návrhu kolektívnej zmluvy. Odborový predák tvrdí, že sa tak dodnes nestalo a nedostali ani pozvánku na rokovanie.

Nemocnica: Nič sa nedeje
„V UNB sa nič mimoriadne nedeje,“ reaguje na vyjadrenia lekárskych odborárov Petra Stano Maťašovská, hovorkyňa nemocnice.
Zástupcovia všetkých deviatich odborárskych organizácii sa podľa nej v polovici decembra dohodli, že platná kolektívna zmluva sa predĺži do 31. januára 2016. „Nesúhlasili s návrhom predĺženia do 30. júna 2016, ktorý na základe analýzy všetkých dostupných podkladov predložilo vedenie UNB,“ dodáva hovorkyňa.
Vedenie nemocnice zároveň odmieta, že by na sestry vyvíjalo nátlak.
„Vedenie UNB sa dôrazne ohradzuje proti obvineniu z porušenia zákona o kolektívnom vyjednávaní a z údajného nátlaku na zamestnancov. Ide o účelové tvrdenie zástupcu LOZ, pravdepodobne so zámerom vyvolať napätie medzi zamestnancami UNB,“ uzavrela Stano Maťašovská.
Sestry vraj nahrádzajú nekvalifikované dôchodkyne
BRATISLAVA. Sestry, ktoré podali výpoveď v niektorých slovenských nemocniciach a stále na nej trvajú, sú podľa Asociácie na ochranu práv pacientov a komory sestier nahrádzané nekvalifikovanými pracovníkmi.
Vo výpovednej lehote desať dní pred jej vypršaním podľa ministerstva zdravotníctva stále zostáva 695 sestier. Komora sestier uvádza číslo 854. V utorok podalo výpovede ďalších 13 sestier v nemocnici v Považskej Bystrici.
Najkritickejšia situácia je v prešovskej a žilinskej nemocnici, kde je vo výpovednej lehote takmer tretina sestier. Vo februári môžu vzniknúť problémy aj v bojnickej a trnavskej nemocnici.
Od budúceho mesiaca hrozí najmä prevážanie pacientov do iných nemocníc a rušenie plánovaných operácii.
Nekvalifikovaní pracovníci
„Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP) zintenzívnila komunikáciu so zástupcami Ministerstva zdravotníctva SR. Dôvodom je aktuálna situácia v nemocniciach a medializované informácie týkajúce sa výpovedí sestier, ako aj ich nahrádzanie nekvalifikovaným personálom a ohrozenia zdravotnej starostlivosti,“ uviedla v utorok Katarína Kafková, šéfka asociácie.
Nahrádzanie sestier vo výpovednej lehote nekvalifikovanými pracovníkmi na utorňajšom odovzdávaní listu premiérovi Robertovi Ficovi (Smer) potvrdila aj šéfka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.
„Máme informácie o tom, že sú to sestry, ktoré desať rokov neboli v systéme, nemajú registráciu, musia prejsť obnovením vedomostí a zručností, nemajú špecializácie. Sú to dôchodkyne, ktoré šesť rokov nepracovali,“ vysvetlila prezidentka komory.
Ministerstvo: Nie je to pravda
Nie je to pravda, reaguje na tvrdenie asociácie a sestier hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.
„Všetci poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dodržiavajú pri prijímaní nových zamestnancov podmienku úplnej kvalifikácie pracovníka na danú pozíciu,“ píše sa v stanovisku ministerstva.

Beata
Balogová
