BRATISLAVA. Podobne ako predajcovia zbraní hlásia zvýšený záujem o svoje služby aj strelecké akadémie. Rovnako ho pripisujú najmä utečeneckej kríze a jej spájaniu s teroristickými útokmi.
„Medzi ľuďmi je strach. Boja sa z toho, čo všade počujú a čítajú,“ hovorí Norbert Michalák z klubu Identity, ktorý zabezpečuje strelecké kurzy. „Majú záujem, aby vedeli ochrániť seba a svoju rodinu, keby to bolo potrebné,“ potvrdil aj Pavol Brunovský zo Streleckej akadémie. Záujem naučiť sa strieľať sa v porovnaní so situáciou spred roka podľa neho zvýšil približne o tretinu.
Najžiadanejšie sú prípravné kurzy na skúšky k zbrojnému preukazu. Záujem je však aj o základnú techniku ovládania zbraní, na ktoré netreba zbrojný preukaz, či o zdokonaľovacie kurzy. „Prichádzajú opäť takí, ktorí dlhší čas nestrieľali a chcú si obnoviť svoju techniku či zdokonaliť sa trebárs v stresových situáciách,“ hovorí Michalák.

Oficiálne na športové účely
Predaj nových zbraní sa vlani zvýšil asi o tretinu oproti priemeru, polícia ich zaregistrovala 11 258. Celkový počet zbraní na Slovensku tak dosiahol takmer 300-tisíc kusov.
Polícia si nárast vysvetľuje tým, že verejnosť sa zrejme začala viac zaujímať o činnosť v športových streleckých kluboch. „V žiadosti o vydanie nákupného povolenia sa uvádza odôvodnenie nadobudnutia zbrane a jedným z dôvodov bolo aj nadobudnutie na športové účely," povedal hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.
Brunovský však hovorí, že v prípravke pribudli viac ako poľovníci či športoví strelci skôr bežní ľudia, ktorí hovoria o osobnej ochrane.
Pridáva sa aj predajca z košickej firmy GDU Martin Šuťák. „Možno sú za tým utečenci alebo len jednoducho ľudia majú viac peňazí a utečencov používajú len na zdôvodnenie, prečo si kupujú ďalšie 'železo'. Každopádne o utečencoch a bezpečnostnej situácii počúvam pomerne často."
Zvýšený záujem, a to najmä o krátke zbrane, teda pištole a revolvery, potvrdili SME viaceré armyshopy a puškárstva. Vo veľkom sa predávajú aj obranné prostriedky ako sú kasery či paralyzéry. Koľko sa ich predáva polícia povedať nevie. Na túto kategóriu zbraní nevedie štatistiku.
Združenie vlastníkov strelných zbraní poukázalo na to, že Slovensko je stále medzi krajinami, ktorých obyvatelia sú v prepočte na obyvateľov menej ozbrojení. V štatistikách sa navyše mohla prejaviť nedávno ukončená tretia zbraňová amnestia, keď si niektorí ľudia legalizovali staré zbrane, ktoré už doma mali, napríklad od vojny.

Dôvod zbrojiť nie je
Vlani rástol aj počet zbraní, na ktoré netreba zbrojný preukaz, ale stačí, aby bol majiteľ plnoletý .Patria k nim napríklad aj plynové zbrane či vzduchovky, ktoré môžu za istých podmienok aj zabíjať.