Na začiatku svojej éry aj kozmonautika musela prejsť svojimi ‚detskými chorobami‘. V roku 1957 boli tri pokusy o kozmický štart, jeden sa skončil haváriou. V roku 1958 ich bolo 29, pričom však 20 skončilo haváriou. Rok 1959 – 26 štartov, 12 havárií. Rok 1960 – 38 štartov, 19 havárií.
Takto by sa dalo pokračovať až do súčasnosti, pričom počet štartov sa dnes ustálil na čísle okolo osemdesiat a zhruba štyroch haváriách za rok. Svoju úlohu teda nesplní približne každá dvadsiata raketa.
Krivý Sputnik
Už štart prvej družice sveta, sovietskeho Sputnika, sa v októbri 1957 nezaobišiel bez problémov. Raketa R-7 sa skladala z piatich stupňov radených vedľa seba: okolo stredového boli umiestnené štyri bočné. Všetky sa naraz zapaľovali pri štarte.
V ten významný deň sa motor jedného z nich rozbiehal pomalšie, než sa plánovalo a plný ťah dosiahol až po dvadsiatich sekundách letu. Raketa tak vďaka asymetrii ťahu vzlietala dosť naklonená a všetci zúčastnení tajili dych, či sa cesta Sputnika do vesmíru neskončí skôr, než sa poriadne začala.
Raketa náklon napokon vyrovnala a svoju úlohu splnila. Je dosť možné, že aj toto bol dôvod, prečo sa nikdy nezverejnili poriadne snímky zo štartu prvej družice sveta.


Padajúci obor
Mimoriadne miesto v histórii kozmických neúspechov má sovietsky lunárny program a predovšetkým jeho raketa N-1. Hoci šlo o jednu z najväčších kozmických rakiet v histórii a hoci štyrikrát aj štartovala, nebola ani raz úspešná. Bola skutočným obrom: mala výšku 105 metrov a kužeľový tvar.
Ten bol pre nutnosť použiť väčšie množstvo motorov (v prvom stupni ich bolo tridsať). Maximálny priemer v základni bol 17 metrov, hmotnosť nosiča 2735 ton a na obežnú dráhu mala vyniesť až 98 ton nákladu.