BRATISLAVA. Programy strán voľby nerozhodujú, sú však nevyhnutnou súčasťou predvolebného súboja. Sedem týždňov pred voľbami však chýbajú tézy, ktoré by strany chceli po voľbách presadiť, stranám Sieť a OĽaNO. Vládny Smer vyriešil volebný program svojsky - obmedzil sa zverejnenie piatich priorít.
Väčšina voličov podľa sociológa Martina Slosiarika z Focusu programy strán nečíta, slúžia však najmä pre médiá, cez ktoré sa o víziách politikov dozvedajú. „Keby strana nemala program, minimálne médiá by ju predstavovali ako nekompetentnú, čo si potom môže osvojiť aj volič,“ upozorňuje.
Volebné programy tak podľa Slosiarika predstavujú štandard, z ktorého majú prospech aj strany, napríklad, keď niektoré základné a zapamätateľné heslá využívajú v kampani.
Päť bodov, päť viet
Smer ako jedna z posledných strán zverejnil program začiatkom tohto týždňa. V porovnaní napríklad s KDH, ktorého volebný program má 90 strán, by nezaplnil ani jednu.
Na webe Smeru visí päť hlavných bodov, ktoré sú prezentované ako priority programu na roky 2016-2020. Každý bod rozvádza jedna veta kopírujúca dlhodobú rétoriku predstaviteľov Smeru. V stručnom programe majú tézy ako bezpečnosť štátu, vyváženú ekonomiku či znižovanie nezamestnanosti.
Na porovnanie, v predchádzajúcich parlamentných voľbách mal program Smeru 43 strán.
Strana sa pred marcovými voľbami zrejme spolieha na tretí takzvaný sociálny balíček, ktorý premiér Robert Fico predstavil na decembrovom sneme strany. Plnenie opatrení z balíka podmienil Smer svojou účasťou vo vláde aj po voľbách.
Slosiarik hovorí, že menej rozpracovaný program nemusí stranu diskvalifikovať. Smer má podľa neho výhodu, že kandiduje ako vládna strana, a preto si mohol dovoliť stručný program. „Smer má navyše vysokú dôveru medzi voličmi, stranu si spájajú so sociálnymi balíčkami či heslami o ochrane Slovenska,“ pripomína Slosiarik.

Zatiaľ bez programu
Volebný program stále chýba preferenčne najsilnejšej pravicovej strane Sieť. Hovorkyňa Karolína Ducká povedala, že širší program zverejnia v krátkom čase, na webe majú zatiaľ len hlavné vízie strany. Ducká dodala, že strana o svojom programe komunikuje na stretnutiach s voličmi po Slovensku a z „rozhovorov je zrejmé, že ľudia náš plán fungujúceho štátu poznajú“.
Hnutie OĽaNO-Nova programové ciele tiež ešte nezverejnilo. Líder hnutia Igor Matovič povedal, že vlani v polovici novembra zverejnili základný programový dokument s 23 kľúčovými riešeniami. „Následne počas kampane budeme postupne zverejňovať ďalšie konkrétne riešenia pre jednotlivé oblasti,“ odkázal cez hovorcu Dana Mitasa.