PREŠOV. V Prešovskom kraji v minulom roku výrazne vzrástol počet výjazdov hasičov k rôznym zásahom. Vlani mali hasiči 5 779 výjazdov, čo je nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 1120 prípadov.
Tragická bilancia je v počte úmrtí, pri zásahoch zomrelo 51 ľudí, z toho osem pri požiaroch a 43 pri technických zásahoch, hlavne pri dopravných nehodách. Počet usmrtených pri požiaroch sa v medziročnom porovnaní zvýšil o jednu osobu, bolo aj viac zranených.
Päť ľudí zomrelo pri požiari obydlí, traja pri haváriách motorových vozidiel. Informoval o tom na dnešnej tlačovej besede riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Ján Goliaš.
Tisíc zásahov v dvoch okresoch
Z celkového počtu výjazdov bolo 2 020 k požiarom a 3 832 k záchranným a technickým zásahom, v tejto skupine hasičov najčastejšie privolali k dopravným nehodám, ktorých bolo 1 374.
Najviac zásahov, viac ako tisíc, bolo v okresoch Prešov a Poprad. Goliaš uviedol, že čo sa týka požiarov, ich počet sa medziročne zvýšil o 499 prípadov.
Hasiči zasahovali hlavne v okresoch Vranov nad Topľou, v Prešove a Poprade. Najčastejšie horelo v sobotu. Škody pri požiaroch odhadli na viac ako 3 milióny eur.
Požiare v Prešovskom kraji tvorili vyše 32 percent všetkých zásahov. Zahynulo pri nich osem osôb, z toho päť v dome či byte.
Rizikové chatrče
Goliaš uviedol, že často to bývajú nelegálne postavené chatrče. Ako tragický prípad pripomenul obec Sačurov v okrese Vranov nad Topľou.
Hlavnou príčinou požiarov chatrčí je to, že sú postavené bez stavebných povolení, bez technických noriem, týka sa to elektrických rozvodov, tepelných spotrebičov aj komínových telies.
Je tam zhromaždená zmes horľavých materiálov, ktoré pri požiari ihneď horia, uviedol Goliaš. Takéto domy navyše stoja jeden vedľa druhého, sú nalepené prakticky na seba a pri požiari sa oheň veľmi rýchlo rozšíri na ďalšie stavby.
Goliaš pripomenul, že posledný prípad, tentoraz našťastie bez zranení, sa stal tento týždeň v rómskej osade v obci Svinia v okrese Prešov, kde zhoreli tri príbytky a dve chatrče sú poškodené.
Druhý najhorší rok dekády
Najvyššiu škodu zaznamenali koncom roka pri požiari chaty U Ježka v Ždiari v okrese Poprad, kde majiteľ vyčíslil škodu na objekte a zariadení na 400 000 eur a ubytovaní hostia na osobných veciach na vyše 5 000 eur.
Nasleduje májový požiar krajčírskej dielne v Kežmarku, kde na objekte a materiálnom vybavení vyčíslili škody na 270 000 eur. Ďalším je novembrový požiar lesného porastu v lokalite vrchu Ihla tiež v okrese Kežmarok.
Vojenské lesy a majetky SR, š. p., utrpeli škodu vo výške 173 000 eur. S hasením lesa sa tu trápili štyri dni. Vo všetkých troch prípadoch príčinu požiaru stále vyšetrujú.